הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה בשעות הפנאי ומנהלת פורום 'נפגעי/ות תקיפה מינית' באתר 'תפוז'.

עדכונים:

פוסטים: 116

החל ממרץ 2013

עם כל שנה שחולפת אני מקווה שיותר ויותר אנשים יפנימו שעד שלא תהיה כאן מערכת משפט אמיתית שמרתיעה עברייני מין, לא נוכל להסתובב בטוחים ברחוב. שניה לפני שתצקצקו בלשונכם, תחשבו רגע, מה עברנו השנה?

26/09/2019

כשאנחנו חושבים על מלחמה, ההקשר הוא תמיד צבאי ובטחוני אבל האמת היא שבכל מה שקשור לתרבות האונס, קיימת מלחמה לא קלה, והמלחמה היא יומיומית. ובכלל, הגיע הזמן שנבין שהביטוי “תרבות האונס” לא משויך לארגוני נשים בלבד, אלא ביטוי שמתאר את מה שקורה לחברה שלנו בצורה שפוגעת בנו ביומיום.

אתם לא צריכים להיות נפגעי פגיעה מינית כדי שתרבות האונס תפגע בכם. זה פשוט פוגע בכולנו.

זה פוגע ביקרים לכם, זה פוגע בכם, וזה מלכלך ומכתים כל מה שזה מתפשט עליו, עד שזה מגיע לרמת מצב חירום באמת כמו במקרי תלונות שווא בהן נשים מעלילות ומשתמשות באונס ככלי נשק, או כמו במקרים מהצד השני בהם תוקפים ופוגעים מרגישים שהם יכולים לאנוס ולפגוע מינית כי הם יודעים שזה חלק מהנורמה החברתית, ובבית המשפט הם יגיעו לעסקת טיעון כלשהי שתלטף אותם במקום להעניש אותם באמת.

ולמעשה, תרבות האונס הכי פוגעת בנפגעים האמיתיים שחווים את המלחמה הקיומית של הצורך לחיות חיים נורמטיביים אחרי שנפשם נרצחה אבל כשהחברה מאדירה עברייני מין ועברייני מוסר, ומערכת המשפט מלטפת עברייני מין במקום להעניש אותם, המלחמה אפילו קשה יותר.

לדה קטנה ומבוהלת (שאטרסטוק / AnnaAiva)ילדות קטנות נאנסות (שאטרסטוק / AnnaAiva)

וזה כדור שלג נוראי שלא מפסיק להתגלגל לכל עבר: מקרי אונס ופגיעות מיניות קורים כי במדינה שבה מערכת המשפט לא מענישה, יש לגיטימציה לפגוע, נפגעים אמיתיים נוספים למעגל הכאב הזה וכל הסיטואציה הזאת “מאכילה” את עצמה. עד שלא יקום כאן מערך משפטי שיראה הרתעה אמיתית, זה לא באמת יפסק וכדור השלג הזה לא יתפורר.

שלושה מאורעות קשים זעזעו את המדינה שלנו השנה (אבל ביניהם קרו עוד מקרים שלא הגיעו לכותרות או לא נזעקו עליהם). מקרה אונס הילדה בת ה-11 ותיעוד האונס בסרטון שהופץ, מקרה אונס הילדה בת ה-7, שלא ידוע מי ביצע את האונס, אבל אונס היה שם, ומקרה האונס הקבוצתי בקפריסין שעד היום ישנם כאלו שטוענים שנעשה בהסכמה וישנם חילוקי דעות שונות בעניין, אבל דבר אחד בטוח – התנהגות מוסרית לא היתה שם, שלא לדבר על כך שהפצת סרטונים הוא מעשה פלילי בפני עצמו.

מצלמים בטלפון הנייד (שאטרסטוק / Zatevahins)צילום והפצה של סרטונים אינטימיים הם עבירה פלילית (שאטרסטוק / Zatevahins)

בין לבין כל אלו, היו עוד לא מעט מקרים שאולי שמעתם עליהם ואולי לא: חייל שהואשם ב-10 מקרי מעשים מגונים ובאונס אחד בחיילות, שני גברים שנעצרו בסחר בסם אונס ותכנון להפצתו במסיבות, תושב תל אביב שניסה לאנוס צעירה באמצע הרחוב, גבר שהתחזה לאדם שמנסה לשכור דירה והגיע להתרשם, ניסה לאנוס את השוכרת, גבר אנס וביצע מעשים מגונים בילדה בת 14 בעלת מוגבלויות, פדופיל ששוחרר ברשלנות ופגע מינית בשתי ילדות לאחר מכן, חה”כ ליצמן שסייע לפדופילים חרדים להשתחרר מוקדם מהכלא, ה”רב” ברלנד, עבריין המין המורשע, שממשיך לקבל לגיטימציה, שני גברים ישראליים נחשדו באונס תיירת גרמניה, נהג מונית חשוד באונס אמריקאית בת 19 מ’תגלית’, ואיך לא, פרשנותם של אישי התקשורת בנוגע לפרשת האונס הקבוצתי בקפריסין.

ואלו הם רק המקרים המדווחים, לצערי, ישנם עוד כל כך הרבה מקרים שאינם מדווחים למשטרה כלל, או שמדווחים למשטרה, אך לא מדווחים לתקשורת.

נשים שניה את הדברים בצד ונלמד לרגע אחד קטן, מה באמת אומר הביטוי ‘תרבות האונס’: מונח שאכן מקושר באופן ישיר לתיאוריה פמיניסטית, מדגיש את ההקשר בין התרבות בחברה לכמות האלימות המינית ומקרי הפגיעות המיניות בה. בסיטואציה של תרבות האונס קיימים סלחנות לעברייני מין, עידוד פגיעות מיניות, התעלמות מפגיעות וההשלכה שלהן, האשמת הקורבן, החפצה, וזלזול בסיטואציות בהן מתקיימות פגיעות מיניות ו/או אונס.

הנוכל ברלנד (צילום מסך)ברלנד עדיין מסתובב חופשי (צילום מסך)

איך זה בא לידי ביטוי אצלנו?

  • “הרב” ברלנד עדיין מסתובב חופשי לאחר שריצה עונש מאסר מגוחך ומקבל לגיטמיציה מהחברה.
  • אייל גולן, ביצע מעשה שלפי החוק היבש לא נחשב פלילי, אבל לפי החוק החברתי הוא לא מוסרי, וזוכה להערצה, החברה מזמנת אותו לטקסי הוקרה, פרסים בכנסת, ואפילו ה’קאמרי’ דאג ללטף את חוסר המוסריות שלו כשהרים מחזה המתבסס על שיריו.
  • אלון קסטיאל קיבל ‘פרס’ ממערכת החוק על כך שהוא בעצם, עבריין מין מורשע, כאשר תיק האונס נסגר אך הוא נשפט על שאר האישומים, בגינם ישהה במאסר רק 4 שנים ו9 חודשים.
  • הנשיא לשעבר קצב, השתחרר מוקדם מהכלא.
  • האנס יניב נחמן קיבל גזר דין של שנה אחת בלבד במסגרת עסקת טיעון, על אונס, בו הורשע (לאחר שהשתחרר פתח שוב פרופיל בטינדר).
  • הנערים מקפריסין בפרשת האונס הקבוצתי לא הועמדו לדין ואף יותר מזה, התקבלו בשמפניה וחגיגות בשדה התעופה.
  • לאחר שהתגלתה פרשייה עם משה איבגי שלא הוכחשה, הקהל נעמד ומחא לו כפיים.
  • חנן גולדבלט, עבריין מין מורשע, הוזמן לככב בהצגת ילדים..
  • נתן אשל שהורחק בעבר מהכנסת בשל התנהגות מינית לא ראויה שימש כחלק מהותי מועדה של הליכוד.

 אייל גולן (צילום מסך)אייל גולן, עדיין זוכה לכיבודים (צילום מסך)

וישנם עוד אינספור, אינספור דוגמאות לכך שהחברה, ומערכת המשפט מאדירים פגיעות מיניות ובעצם מלטפים את העבריינים בזמן שאלו ממשיכים בחייהם, וקורבנות הפגיעה נלחמים על כל נשימה ויכולת לחיים נורמטיביים בלי פחדים, בלי כאבים, ועם טיפת תקווה לקבל בחזרה את האמון בבני האדם.

רגע לפני שהשנה היהודית החדשה נפתחת, מה בעצם אני מאחלת לנו כחברה? להפנים שחייב לשנות את מצבנו בנושא הזה. להיות מכילים יותר, להפסיק להאשים קורבנות, להבין שיש גם תלונות שווא שפוגעות בקורבנות האמיתיים, ולהבין שאונס הוא לא סטוץ או רומן בהסכמה אלא פשע קשה, חמור, על משקל רצח ואם לא מטפלים בטראומה הקשה הזאת כראוי, התוצאות עלולות להיות הרסניות.

אני מאחלת עם השנה החדשה שיופחתו מקרי העבריינות המינית, שפסקי הדין יוחמרו, שיעמדו שופטים ועורכי דין אמיצים שירימו את הכפפה שאיתה נמגר את הפשיעה המינית, ובעיקר שסוף סוף מישהו יפנים כאן שתרבות האונס, היא לא באמת תרבות.

לקריאה נוספת:

כולם מדברים על אונס, אף אחד לא מדבר על צדק

אונס בחסות ‘מלח הארץ’ 

מעשים מגונים בחסות משרד הדתות 

אתה עבריין מין וחרדי? כל השאר בונוס

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה