הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה בשעות הפנאי ומנהלת פורום 'נפגעי/ות תקיפה מינית' באתר 'תפוז'.

עדכונים:

פוסטים: 105

החל ממרץ 2013

כנראה שרוני דניאל, יואב לימור, דורון הרמן ואלון בן דוד שכחו שהם נמצאים בתכנית רדיו ולרגע חשבו שהם בבר חשפניות. אחרת אין שום דרך להסביר את מה שנאמר על ידם

21/07/2019

בדיוק כשחשבתי שכבר באמת שמעתי הכל, קראתי הכל, ואף נאמרו בפניי בדיונים שונים פה ושם בנוגע לנושא של אונס והטרדות מיניות כמעט הכל, הגיעה לאזניי ההקלטה של התכנית ב-103FM של “הקבינט” מיום חמישי האחרון, שבה ישבו רוני דניאל, יואב לימור, אלון בן דוד ודורון הרמן (כנציג מקפריסין).

במבט מהצד היינו חושבים שמדובר בתכנית רדיו עיתונאית אבל כשמקשיבים היטב, מבינים שהעיתונאים הבכירים הרגישו יותר מדי בבר חשפניות ושכחו לרגע שהימקרופון פתוח ולמעשה הוכיחו לנו צעד אחר צעד, איך מרכיבים את העיתונות בשפה העברית אמנם, אבל בשפת תרבות האונס.

דורון הרמן (צילום מסך)דורון הרמן, מרחם על החשודים באונס (צילום מסך)

הדיווח הפוגעני מתחיל בכך שהרמן מדווח ש”הסיפור עצוב בעיקר כי אתה רואה פה חבר׳ה צעירים לפני צבא, אמורים להתגייס בעוד שבוע, החשודים העצורים, ובמשך כל השבוע הם היו בקשר עם תיירת בריטית בת גילם, יש פה הרבה תיירות בריטיות ובמשך השבוע היא הייתה איתם בקשר עם שלושה מהם, קיימה עם שלושה מהם יחסי מין בהסכמה, כך לפי המשטרה המקומית, אבל בלילה האחרון היא התעוררה באחד החדרים עם 12 ישראלים ולא עם 2-3 שהיא הכירה”.

לפי מה שהרמן מדווח זה נשמע מאד פסטורלי כאילו שעוד רגע הם כולם הולכים לשבת על ארוחת בוקר מול הים, ולא שדווח שהתיירת עברה אונס ברוטלי קשה, צולמה, הופצה, הושפלה וכרגע מאושפזת בבית החולים במצב נפשי מאד קשה.

למעשה, מבחינת דורון הרמן, הנאנסת פשוט התעוררה עם 12 גברים. והנה לנו צעד ראשון (באייטם הזה, כן?) להאדרת תרבות האונס. 

לתגובה לדיווח המאוד רך הזה שמתאר אונס כמו רומן רומנטי מצטרף הכוכב הראשי של השיח: רוני דניאל עם ההוכחה הכי גדולה לאטימות אנושית בכל מה שקשור לאונס כשהוא מציין: “אה, היא הייתה רגילה ל-2-3 לפתע פתאום 12, זה השבר?” בום.

 

רוני דניאל (צילום מסך)רוני דניאל, השבר הגדול (צילום מסך)

רוני דניאל שזכור לכולנו כעיתונאי שמה שהכי מרגש אותו זה טילים מעזה וחיילינו הנדירים בתוך מנהרות חמאס מוכיח שיש בו עוד צד, שהוא אפילו יותר אטום ממה שחשבנו. כן, רוני. 12 גברים שאונסים אישה וחודרים אליה ללא רצונה, מחזיקים ברגליה, מצלמים תוך כדי ומעודדים את הרצח הזה – זה שבר גדול. זה שבר עצום. למעשה, זה שבר שעלול להוביל לא רק למוות נפשי, אלא גם למוות פיזי. ואני לא מאחלת לך לחוות את המלחמות היומיומיות שעוברים נפגעי אונס ופגיעות מיניות, והאמן לי רוני, זאת ממש לא מלחמה מהסוג שמרגש אותך. 

השבר הכי גדול בעיני, הוא איך ארבעה גברים ישבו וניהלו שיח כל כך נמוך, רדוד, חומרי וחסר רגישות על נושא כמו אונס בלי לחשוב לרגע אחד שזה יכול היה לקרות לאחת מהנשים היקרות להם ואז אני בטוחה שאף אחד מהם לא היה מדבר ככה. הרמן לא היה מרכך את הפשע, דניאל לא היה תוהה אם 12 גברים זה שבר, אלון בן דוד לא היה מציין שאלכוהול “מרכך” אונס (שזאת אמרה מטומטמת בפני עצמה) ואני כמעט בטוחה שכל אחד מהם היה שואל את עצמו, איך זה שלא דיברו על הנאנסת?

אלון בן דוד (צילום מסך)אלון בן דוד, האלכוהול “מרכך” (צילום מסך)

במהלך כל האייטם דובר על כמה הנערים חווים רגעים קשים, “האלכוהול ריכך אותם”, “שבוע לפני גיוס ליחידות מובחרות”, “זאת סיטואציה לא פשוטה עבורם”. עיתונאים בכירים בחדשות ישראל מדווחים על הפושעים שחשודים באונס קבוצתי אכזרי, 12 גברים שאונסים אישה, שהסיטואציה לא פשוטה עבורם! והנה הצעד השני, להאדרת תרבות האונס (באייטם הזה, כן?), ליטוף הפושעים. 

ועבור הנאנסת? אף אחד מהם לא מדבר עליה. מבחינתם היא עוד מספר.

ככה צעד אחר צעד הובילו דניאל, הרמן, לימור ובן דוד את האייטם שלהם כשהוא רווי בשפת תרבות האונס כשהם לא מבינים את גודל הטעות שלהם בכך שהם מוכיחים שהנאנסת לא נחשבת באמת כאן.

אם ככה התקשורת מתייחסת לנפגעי פגיעות מיניות ואונס, ככה גם הפרקליטות בארץ מתייחסת, ככה מגיע הגלגל הנוראי הזה של עסקאות הטיעון שעפות לכל עבר, אנסים שמשוחררים לפני הזמן ללא שיקום נורמלי וממשיכים לפשוע, שרים בכנסת שמסייעים לפדופילים להשתחרר, עורכי דין שעושים הכל רק כדי שיסגר עוד תיק ומוסיפים עוד שכבה של דם על הידיים.

והנפגעים נשארים בשקט, בקול דומם שהושתק, כי כולם מדברים על אונס, אבל אף אחד לא באמת מדבר על צדק. 

ארבעה עיתונאים בכירים שנחשבים מאד טובים כל אחד בתחומם יושבים ומנהלים שיחה על פשע פלילי אכזרי, אונס קבוצתי, כאילו הם עכשיו על בר חשפניות רווי אלכוהול וצחוקים, כאילו שזאת עוד “דאחקה” גברית, והדבר האחרון שעוד היה יכול לסיים להם יפה את הסשן הזה זה לתקוע 100 דולר בחוטיני של חשפנית כשמשפט הסיום הוא: “האלכוהול ריכך את כולם”.

לא מעניין אותי שהפושעים מתגייסים עוד שבוע ליחידות מובחרות. לא מעניין אותי שהעיתונאים הם בכירים. לא מעניין אותי מעמדות, יכולות שכליות, תארים.

מעניין אותי שהאנשים שמעבירים לנו את התקשורת יהיו לפני הכל, בני אדם.

מעניין אותי שהקצינים המובחרים בצבא שלנו יהיו לפני הכל, בני אדם.

מעניין אותי שעורכי הדין יתחילו להפנים שיש נשמות מדממות מאחורי כל תיק של כל עבריין שהם מייצגים, שהשופטים יבינו את גודל המלחמה היומיומית של נפגעים.

אז כשאתם ממשיכים לדבר על אונס, דברו גם על צדק. תצעקו אותו, תילחמו עליו, תכניסו את הצדק לתרבות שלנו. 

לקריאה נוספת:

אין אפשרות לקישור לשמיעת ההקלטה, כי היא הוסרה על ידי 103, אך כן יש תמלול שביצעה נועה לנדאו מ’הארץ’, והוא נמצא ממש כאן: “רוני דניאל, זה השבר?!”

רוני דניאל על האונס: “12 בחורים, במקום 3, זה השבר?!”

ארבעה עיתונאים ניהלו שיחה שנשמעה כמו ליהוגים של בני נוער

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 5 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה