הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי. כל השאר מגיע רק אחרי.

עדכונים:

פוסטים: 103

החל ממרץ 2013

תוך כדי צפייה בתחקיר של אורלי וגיא על ‘משחקי חברה’, הרגשתי שאני עדה להתפוררות החברה שלנו, שלא לדבר על התגובות הנוראיות כלפי נשים שעברו פגיעות מיניות והידיעה שכל כך הרבה אנשים מעורבים בתרבות האונס

02/07/2019

צפיתי הערב בתחקיר של אורלי וגיא על ’משחקי חֶבְרָה’, ובחילה נוראית הציפה אותי. ידעתי שאני הולכת לצפות בתחקיר טריגרי שעבור מי שנחשבת כחלק מסטטיסטיקת נפגעי הפגיעות המיניות, לא פשוט, אבל בתוכו גם המון אומץ של נשים חזקות (להבדיל כל מה שכותבים עליהן ברשת, וגם בנקודה הזאת ניגע בהמשך).

אני שמה לרגע אחד קטן בצד את מעורבותו לכאורה של גולן ב’משחקי חֶבְרָה’, ומדברת כעת על משהו שתוך כדי הצפייה בתחקיר ראיתי בתגובות ברשתות. ישנה זעקה על כך שמדובר בעצם בתופעה שהיא ידועה בקרב מוזיקאים מכל השנים, בארץ ובעולם. ניצול הערצה, ניצול חולשה, ואיתור מעריצים ומעריצות ממשפחות מצוקה לצורך סיפוק צרכים אישיים.

בתוך כל התגובות לפרומואים וגם לתחקיר עצמו יש אינספור תגובות קשות, מאשימות, מזלזלות ופוגעניות כלפי הנשים שדיברו בתחקיר. החל מלקרוא להן בשמות גנאי, לקלל אותן ועד ללהגיע לרמות אישיות שמדברות על המשפחות שלהן, על החינוך והחלק הכי קשה: ההאשמה שמאשימים אותן עם חוסר ידיעה בסיסי שאם אישה, או גבר, עושים משהו הם לא תמיד רוצים לעשות אותו כי כופים עליהם, אונסים אותם, מפעילים עליהם מניפולציה, מנצלים חולשה או מצב כלכלי, או גם העובדה הפשוטה שבסיטואציה מסוימת אותם אנשים קופאים, ומתוך פחד עושים מה שנאמר להם. כל הדברים הללו צריכים להכנס אל תוך ההגדרות של פגיעות מיניות.

אייל גולן צילום מסך

צילום מסך מתוך התחקיר על אייל גולן

לנערים ונערות לא סתם יש חוק שאמור להגן עליהם, נערים ונערות ובטח לבטח ממשפחות מצוקה לא יכולים להפעיל שיקול דעת בריא לגבי עצמם, ובטח גם לא כשמעורב בכך אלכוהול (או לכאורה סמים) ולמעשה, מי שאמור לקחת אחריות הוא המבוגר האחראי, אבל בתוך כל פרשת ’משחקי חֶבְרָה’ לא באמת היה מבוגר אחראי, היה מבוגר שהורשע בעבירות מין.

דני ביטון, שהורשע בביצוע עבירות מין חמורות והורשע במסגרת עסקת טיעון לשנתיים בכלא, הוביל את הנערות הללו כמו גוש בשר מיד ליד כדי ‘לפנק’ גברים ולתת להם שירותי מין. כולנו יודעים מה קורה כשעברייני מין משתחררים מהכלא בזכות הפרקליטות שמלטפת אותם.

אותו דני ביטון, צפוי להודות בימים הקרובים בביצוע הטרדות מיניות נוספות והפעם הקורבן היא טרמפיסטית שאסף בתחנת אוטובוס כאשר שכנע אותה לעלות לרכבו כשהוא מספר לה שהוא אביו של הזמר, ותוך כך כשנכנסה לרכבו ביצע בה מעשה מגונה. לפני שאתם קופצים משמחה על ההרשעה, דעו כי (על פי חשיפה בחדשות 12) ביטון חתם על הסדר טיעון עם הפרקליטות, הסדר טיעון ובו הוסר אישום מעשה מגונה וכך יודה בעבירה של הטרדה מינית ותקיפה בלבד, מה ש’מעניק’ לו למעשה גזר דין של עבודות שירות ושלושה חודשים מאסר בפועל, עד שיוכל לצאת לחופשי שוב ולחכות לטרף הבא שלו. הנה עוד ‘כוכב’ של הפרקליטות שמזלזלת בקורבנות אונס ותקיפות מיניות. 

בתוך כל המקרים הללו, אנחנו לא שוכחים את אייל גולן עצמו שבמהלך כל התחקיר הכחיש כל טענה והיכרות עם הנערות שהעידו בתחקיר, שלמעשה סופר בו על נערה בת 16 ששיקרה שהיא בת 18 וציינה שקיימו לכאורה מין אוראלי, נערה נוספת (19), אף העידה ששכבה עם גולן הועברה מחבר לחבר כדי לפנק אותם בשירותי מין, כולל הנהג של גולן שחבר אליהם לשלישיה במושב האחורי של הרכב ואף ציינה שדני ביטון משך אותה פיזית ונעל אותה בוואן של הלהקה עם גבר כדי שתקיים עמו יחסי מין אחרי שהיא הצהירה מפורשות שהיא לא רוצה.

אייל גולן צילום מסך

צילום מסך

לאונס יש פנים רבות ומגוון כינויים, הגדרות, רמות ומילים נרדפות. מה שראיתי על המסך הערב אלו נשים אמיצות, שלפי הכוחות שהן מראות בכתבה נראה שהן בדרך לשקם את החיים שלהן מטראומה קשה. נשים שבאו ממשפחות קשות יום וכנשים צעירות חיפשו את תשומת הלב, את מעט החום שיכלו לקבל, את מגע הכוכבים. נערות צעירות שלא ידעו מה הן עושות, שבפעם הראשונה בחייהן נחשפו לאלכוהול ולסקס ולא באמת קיבלו הכוונה אלא היו מלאות הערצה שנוצלה בצורה הכי בזויה, משפילה, רומסת, ופוגעת שיש. בניצול מיני פוגעני.

בתוך חקירה סבוכה כל כך שצוין בה כי ישנם חומרי ראיות שטושטשו ונמחקו, הכחשה של הנחקר הראשי על כל היכרות עם כל אחת מהמתלוננות ואביו המסרסר לכאורה בנשים שישב שנתיים בכלא על ביצוע עבירות מין חמורות, אחד הדברים שהכי קשים בתוך המציאות הזאת היא באמת התפיסה של החברה שלנו, על פרשת ’משחקי חֶבְרָה’. איך יכול להיות שמסתובבים בינינו חיות כאלו שמנצלות נערות במצוקה ששיקול הדעת שלהן לא מאפשר להן להחליט את ההחלטות הנכונות. זה לבכות, לבכות את התפוררות החברה שלנו, ואת התגובות הנוראיות כלפי הבחורות האלו, ואת העובדה שכל כך הרבה אנשים מעורבים במעגל אחד נוראי שנקרא ‘תרבות האונס’.

למה זה נראה לאנשים מסוימים ריאלי שילדה בת 14 שוכבת עם גבר בן 60 וזה בסדר כי היא באה מרצונה החופשי בלי הבנה בסיסית שיש רקע לדברים כמו משפחה במצוקה, מצב כלכלי, תשומת לב ושיקול דעת פגום? למה אנשים חושבים שזה תקין לנצל הערצה בעיניים עיוורות שפוגעת בשיקול הדעת? למה זה תקין לקרוא לנשים פגועות ואמיצות שהיו קורבן לניצול מיני וחוו על גופן עבירות מין בכינויי גנאי קשים, קללות, ולהאשים אותן במה שקרה, במקום להבין שמישהו כאן היה צריך לצעוק ולעצור את זה?

אורלי וגיא צילום מסך

אורלי וגיא. צילום מסך

אלו השאלות שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו בפרשת ’משחקי חֶבְרָה’. לאן בעצם הפרשה הזאת מובילה אותנו, החברה האמיתית, שמקבלת אל זרועותיה בכוח מתוך מערכת המשפט עברייני מין פעם אחר פעם כשהם ללא שיקום, כשהם השתחררו על עסקאות טיעון, או כשהם אפילו עוד לא הגיעו לשלב של כתבי אישום, או קיבלו עבודות שירות בלבד ומאיפה מגיע העיוורון הזה, של עיניים מצועפות בהערצה לאנשים שברור שהם אולי לא הורשעו על פי החוק, אבל עברו על דרך המוסר?

תחקיר אחד, שניים, או אפילו שלושה, עיתונאים בלי הפסקה שידברו, יכתבו וראיונות בלי סוף לא ישנו את העובדה העצובה והקשה הזאת – אם אנחנו כחברה לא נלחם עבורנו ועבור הדורות הצעירים שלנו, אף אחד לא יעשה את זה בשבילנו.

תרבות האונס היא לא באמת תרבות. תפנימו כבר. 

לקריאה נוספת:

שידלו מעריצות ליחסי מין גם עם מקורבים, לעתים תמורת כסף

השד עדתי מתגלגל מצחוק

אלצהיימר חברתי או הכחשה של תרבות האונס?

אופס, הוא עשה זאת שוב!

כל העולם במה, לעבריינות מין

לענף התרבות והחינוך הגבוה בישראל דרושים: עברייני מין ומוסר

לתשומת לב הגולש דורון מור: ההצגה חייבת להיגמר

חגיגה בכנסת, לא מה שחשבתם

 

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 5 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה