הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי. כל השאר מגיע רק אחרי.

עדכונים:

פוסטים: 102

החל ממרץ 2013

יותר ממה שמכעיס אותי נושא ההטרדות המיניות, הם אנשים שלא מבינים את חומרת המעשה, ואפילו מצחקקים על זה כאילו מבחינתם להטריד מינית או לבצע מעשה מגונה זה כמו לקחת שלוק של קפה בבוקר.

26/06/2019

בזמן האחרון הטרדות מיניות מתעופפות בכל מקום כמו פטריות אחרי הגשם, ואנשים עדיין מרימים גבה כאילו מדובר במקרים בודדים שקורים אחת ל50 שנים. זה קורה גם אצלי כשאני מתעדת הטרדות מיניות או תקיפות שחוויתי ואנשים מגיבים ב”איך זה קורה לך תמיד?”. אז זהו, שזה לא קורה לי תמיד. זה קורה בכל מקום, ובכל זמן, ואנשים פשוט לא מדברים על זה.

הגיע הזמן לדבר על זה. 

הגיע הזמן לדבר על זה שהטרדות מיניות מתרחשות ברכבת.

הטרדות מיניות מתרחשות באוטובוס.

הטרדות מיניות מתרחשות במוניות שירות.

הטרדות מיניות מתרחשות אפילו בתור לסופר, והגיע הזמן שנתחיל לתעד, לענות, להגיב, ולהגן על עצמנו.

לא אחת מצאתי את עצמי מגנה על עצמי פיזית, ואני כבר לא מדברת על פגיעות קשות יותר, ולאחרונה גם התחלתי להגן על עצמי מילולית ולהגיב לאותם המטרידנים, שנאלמים דום לנוכח התגובה.

ועכשיו למקרה עצמו, על פי כתבה מוואלה! תרבות ירון לונדון חשף אתמול בתכניתו החדשה עם גאולה אבן שהוא חפן שד של אישה שהיתה איתו במעלית כתגובה לכך שהעירה וטפחה על הכרס שלו. את המקרה חשף בצחקוקים יש לציין, לפני אייטם שמדבר על כך שלנשים בהריון יש סלידה מאנשים שנוגעים להן בבטן ההריונית ללא אישורן (אני בהחלט מבינה גם את הנושא הזה, זה לפוסט אחר לגמרי).

ירון לונדון וגאולה אבן (צילום מסך)

למעשה שנעשה יש שם בחוק, והוא נקרא: “מעשה מגונה”. וחשוב לציין שטפיחה על בטנו של אדם לא נחשבת כמעשה מגונה, לעומת זאת, הנה הסבר מלא יותר על מעשה מגונה - סעיף 349 לחוק העונשין, תשל”ז -1977, קובע את ההגדרה של מעשה מגונה ואת העונשים המקסימאליים שניתן להטיל על מי שעושה מעשה מגונה, בנסיבות שונות. ראשית, מעשה מוגנה מוגדר כמעשה שנועד לשם סיפוק, גירוי או ביזוי מיניים. החוק מתייחס לשני סוגים של מעשים מגונים, כאלו שכרוכים במגע וכאלו שנעשים בפומבי ואינם כוללים מגע במוטרד (למשל חשיפת איבר המין בפומבי). 

ירון לונדון הוא לא הראשון שמדבר בפרהסיה על מעשים כאלו בצחקוקים כאילו אנחנו במופע סטנדאפ במועדון לילה זול.

כזכור, זאב רווח סיפר בראיון על סצנת האונס בסרט ‘בובה’, כאשר הוא ידע שתהיה בסרט סצנת אונס, אבל השחקנית, חני נחמיאס לא ידעה, גם כאן צחקק וציין שזה הלך טוב עם הסרט, אז הוא זרם עם הסצנה.

לרשימה הזאת מתווסף אריה מוסקונה עם הצהרה להגנת איבגי ששיחק עם אישה ש”שווה הטרדה” והמשיך בסדרת האסונות הזאת כאשר סיפר בצחקוק עם כוס יין ביד בראיון על הסרט ‘מלכת הכביש’ בו גילה אלמגור שיחקה ולא ידעה שהולכת להיות סצנת אונס בסרט ותגובתו יחד עם הצחקוק היתה: “קיבלנו הוראה ללכת עם גילה עד הסוף”, כאילו מדובר בבובת מין ולא בנפש שנמצאת על הסט.

יותר ממה שמכעיס אותי בכל נושא ההטרדות המיניות, הם אנשים שלא מבינים את חומרת המעשים ואפילו מצחקקים על זה כאילו מבחינתם להטריד מינית או לבצע מעשה מגונה זה כמו לקחת שלוק של קפה בבוקר.

לטפיחה על הכרס ולתפיסת איבר אינטימי אין את אותה ההשפעה. נכון, גם אותה אישה לא היתה בסדר בהתנהגותה החצופה כשטפחה על בטנו ופלשה אל המרחב האישי שלו מלווה בהערה, אבל תגובתו היתה פוגענית ומשפילה ברמה המינית. באותה מידה היה יכול גם הוא לטפוח לה על הבטן, או לבצע הצקה עם האצבע על הכתף, אבל ירון לונדון בחר להשפיל את אותה אישה בתפיסת איבר אינטימי בגוף שלה ולבזות אותה בהשפלה מינית סקסיסטית, ואל תגידו לי שבשנות ה70 או ה80 זה היה בסדר, וזאת היתה הנורמה. מעשה מגונה, הטרדות מיניות, תקיפות ואונס לא צריכים להיות נורמה בשום תקופה. 

אני לא הייתי מתנהגת כך מלכתחילה, לא הייתי פולשת למרחב אישי של אף אדם, אבל אם מקרה שכזה בעולם מקביל כלשהו היה קורה לי (בין הרבים שכבר לצערי קרו), רוב הסיכויים שהגבר היוצא מהמעלית היה יוצא עם סטירה שהיתה מותירה אותו עם צלצולים באוזניים לשנים רבות אחר כך ועם הבהרה שככה לא מתנהגים.

תרבות האונס היא לא באמת תרבות, תפנימו כבר.

לקריאה נוספת:

ירון לונדון לגאולה אבן בשידור: תפסתי את השד של אישה זרה במעלית

מעשה מגונה – ההגדרה בחוק

הרווח הצר בין תרבות, לאונס

תרבות האונס היא לא באמת תרבות 

 

 

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 5 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה