הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי. כל השאר מגיע רק אחרי.

עדכונים:

פוסטים: 98

החל ממרץ 2013

השתקה של אונס והטרדות מיניות הפכה להיות חלק צורב מהמציאות שלנו ממש כמו יד פיזית שמונעת מלדבר, להתלונן ולהעלות על סדר היום את הפגיעה המינית.

02/01/2019

**עדכון 28.1.19**

על פי פרסומים בכאן רשת ב, תלונה נוספת התקבלה בימים האחרונים נגד חבר ההנהלה במרצ שנגדו הוגשו בתקופה האחרונה שלוש תלונות. אותו חבר הנהלה הגיש קובלנה נגד יו”ר המפלגה, תמר זנדברג, לאחר שמונתה בודקת לתלונות שהוגשו נגדו. לטענו, מינוי הבודקת נעשה בחוסר סמכות ובהתנהגות שאינה הולמת והיא מקורבת לזנדברג. הבודקת החלה את עבודה ונפגשה עם המתלוננות.

***

אחד הצעדים הכי קשים שנעשו בחברה שלנו מלכתחילה והובילו להתדרדרות הקשה של האדרת תרבות האונס, היא השתקה של פגיעות מיניות.

כשהייתי צעירה (לא, אני לא זקנה עכשיו) עברתי תקיפה במהלך השירות הצבאי. אחסוך מכם את הפרטים לגביה, אבל אחד הדברים הזכורים לי כיותר קשים מעבר לתקיפה עצמה, היתה יד ששמו לי פיזית, על הפה בזמן שבאתי לענות על שאלה על התקיפה וליד לוו ונאמרו המילים: “לא היה, תתעלמו”. המגע של היד הזאת צרוב לי על העור עד היום, השתקה נטו. ואין אחת מאיתנו שלא תזדהה עם התחושה הנוראית הזאת של ההשתקה שכואבת בגוף מרוב שהיא אסורה ובזויה.

והגיע הזמן לצעוק את זה: פגיעות מיניות לא משתיקים! 

יחד עם זאת, הבוקר נחשפנו בתכנית ‘סדר יום’  עם קרן נויבך ברשת ב’ לסיטואציה קשה בה חבר בהנהלת ‘מרצ’ שהועלו נגדו תלונות על הטרדות מיניות המשיך בחייו כאילו לא קרה דבר והתלונות נגדו הושתקו, לעומת המתלוננות שנאלצות לעצור את חייהן בשל הטראומה והפחדים הקשים.

התלונה הראשונה נגד הפעיל, עוזרו של ח”כ אילן גילאון, התקבלה לפני כחדשיים וחצי(!), מאז התקבלו עוד שתי תלונות אצל יו”ר מרצ תמר זנדברג שעד כה לא עשתה דבר עם התלונות הללו. זנדברג מצידה טוענת כי היא פשוט בונה תקנון. ובכן, עד כמה שידוע לי נאמר על נשים לא מעט שהן מולטיטאסקינג, האם אי אפשר לבנות תקנון ובמקביל לטפל משמעתית משטרתית ומשפטית באדם שמטריד מינית עובדות בארגון? הנאשם המשיך להגיע לאירועי המפלגה ואילו המתלוננות נאלצו להישאר בביתן בשל חשש מלהתעמת מולו.

מאז כתיבת שורות אלה, מונתה בודקת שכבר נפגשה עם המתלוננות. במקביל, התקבלה תלונה נוספת נגד אותו חבר הנהלה.

מרצ היא מפלגה שמובילה בגאווה את האמביציה להילחם בהטרדות מיניות והשתיקה בעניין הזה, הטיפול המזלזל בנפגעות הוא לא רק מפתיע, אלא גם כואב מאד.

למען הסר ספק ולמי שלא מבין, פגיעה מינית משמעותה חיים בפחד. אדם שחווה פגיעה מינית לא מתעורר בבוקר שאחרי אל אותו העולם, כל חייו משתנים והעולם שהכיר מקודם כבר לא קיים. אני אפילו לא מזכירה את הטיפול הפסיכולוגי שאמור ללוות, האמון בבני האדם שהתרסק, הפגיעות הפיזיות שעלולות להגיע (כן, בנוסף לאלו של הפגיעה) ומלחמה יומיומית של הישרדות. בעוד שהפוגע חי את חייו במדינה שמגנה עליו כפושע במקום להחמיר את עונשו ולתת הרתעה ראויה שתגרום לכל אנס/תוקף/מטרידן לחשוב פעמיים לפני שהוא מנסה לרצוח עוד נפשות.

זאת לא הפעם הראשונה שאנחנו נתקלים בהשתקה של הטרדות מיניות. רק לא מזמן דובר על רופא הנשים ד”ר בני שכטר שהואשם באונס ומשרד הבריאות התיר לו לחזור ולטפל בנשים בזמן שיש נגדו כתב אישום, ובכלל, כשמדובר בפוליטיקה הרי כולנו שמענו על החשדות נגד ניסן סלומינסקי שהושתקו ב’בית היהודי’ ולמעשה, כל סיטואציית ההשתקה מתקיימת בכל יום שבו נסגרת עוד עסקת טיעון שבה עבריין מין לא נכנס לכלא, מקבל עבודות שירות (או במקרה של ניסו שחם כשתופרים לו קומבינה כמו “שעות לתועלת הציבור”) או כשעברייני מין משתחררים מוקדם מן הצפוי ולא מרצים באופן מלא את עונשם.

ניסן סלומינסקי (צילום מסך)ניסן סלומינסקי, התלונות הושתקו (צילום מסך)

השתקה של אונס והטרדות מיניות הפכה להיות חלק צורב מהמציאות שלנו ממש כמו יד פיזית שמונעת מלדבר, להתלונן ולהעלות על סדר היום את הפגיעה המינית.  

אבל אם נשתיק ונשתוק, זה לא יעלים את הפגיעה ואת העובדה שתרבות האונס הפכה להיות חלק מהשגרה בחברה מתוקנת שנאלצת לקבל אל זרועותיה הפצועות עברייני מין אחד אחרי השני, במדינה דמוקרטית שאמורה להיות הכי מתקדמת במזרח התיכון, וכשהרוב השפוי בוחר לשתוק, אנחנו זועקים לגיבור או גיבורת על שיעזו להרים ראש ולהילחם יחד איתנו בתופעה הבזויה הזאת.

ח”כ מיכל רוזין הגיבה אתמול לפרשה ואולי עכשיו משהו יתחיל סוף סוף לזוז שם, השאלה היא מדוע נדרש רעש תקשורתי כדי שתהיה תגובה והאם זה לא מעט מדי, מאוחר מדי

הסטטוס של מיכל רוזין (פייסבוק)

כשמפלגה שדגלה היה הובלת הלוחמה בפגיעות מיניות בוחרת לשתוק כשמדובר במגרש הביתי שלה – אני תוהה מתי יגיע הצדק האמיתי ויפנימו שתרבות האונס היא לא באמת תרבות. 

לקריאה חופשית:

למרות תלונות על פגיעות מיניות – חבר בהנהלת מרצ ממשיך לכהן

מה עובר עליה כשכל זה קורה?

זכות הציבור לטעון: עסקאות הטיעון אונסות אותנו

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 5 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה