הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה בשעות הפנאי ומנהלת פורום 'נפגעי/ות תקיפה מינית' באתר 'תפוז'.

עדכונים:

פוסטים: 116

החל ממרץ 2013

משהו טוב קורה בתודעה החברתית – קם גוף ציבורי ומצהיר: כאן לא יהיו עברייני מין

30/07/2018

לפני שנדבר על המקרה שלשמו התכנסנו, המקרה בו איתן ברושי הטריד מינית את חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין  נתמקד בפסקה אחת קצרה שמדברת על העובדה שאין עבירות מין קטנות. זאת אומרת, אולי יש בהגדרה, אבל בפרקטיקה עבירת מין גם אם קטנה חייבת להפסיק להתפס כ’זאת כולה טפיחה על הישבן’ או ‘רק שלחו ידיים’ או ‘נשיקה בכוח זאת לא עבירת מין’ ועוד כל מיני תגובות וציטוטים שאני שומעת מאנשים שמגיבים למילים שלי על הנושאים הללו.

ח"כ איתן ברושי, לא מתכוון להתפטר (צילום מסך ערוץ הכנסת)

אתמול עליתי למונית שירות בחזרה מהעבודה. מונית השירות היתה ריקה כמעט. במונית היו אני, ועוד אדם שישב בספסל האחורי. התיישבתי במושב הקדמי וכמה דקות אחרי שהחלה הנסיעה הנהג נכנס ברכב שלפניו. התהליך הרגיל של לרדת מהרכב להחליף פרטים וכד’ נעשה די מהיר וחזרנו לנסיעה הרגילה. כשתי דקות לאחר האירוע הנהג פונה אלי. “נפגעת מאמלה? את בסדר? שאני יבדוק אותך?” ציין, הוסיף קריצה וכאשר נעמדתי לצאת ממונית השירות כי הבנתי לאיזה כיוון זה הולך ניסה לשלוח את היד שלו לכיווני. השבתי לו שאני בסדר, אבל חבל שעוד רגע הוא יהיה מאושפז, והוא פתח את דלת מונית השירות ממנה ירדתי באמצע הדרך.

רגע לפני שתצקצקו ותגידו שזאת בכלל לא הטרדה מינית אלא משפט פתיחה, אתם טועים טעות חמורה. נשים עוברות הטרדות מיניות כאלו כל הזמן. עכשיו נכון שאני חוויתי דברים קשים מזה, ועדיין, אני, קמה ואומרת – גם זאת הטרדה מינית. לדבר באופן כזה ולהוסיף קריצה, לא גורע מההטרדה המינית. בטח שלא לדבר על שליחת יד לכיוון מקום אינטימי.

נכון שפעם גם היו הטרדות מיניות, אבל היום הגבול הזה נחצה. הוא מטושטש. החברה שלנו שמאדירה את תרבות האונס, התקשורת שגורמת לאנשים להרגיש שאונס זה סטוץ, שהטרדה מינית היא משפט פתיחה, שעברייני מין הם כוכבי במה, רשת ותרבות – כל אלו ועוד גורמים לגבול האדום הבוהק שאמור להיות מסומן כאקט פלילי, לאבד מנורות האזהרה שלו, ולכך מתווספת גם מערכת המשפט שמפנקת את הפושעים בעסקאות טיעון מקלות.

ועכשיו למקרה לשמו התכנסנו: תלונה נוספת נגד ח”כ איתן ברושי על תקיפה מינית, שארעה לפני כ-15 שנים, הגיעה לידיו של יו”ר המחנה הציוני אבי גבאי ובעקבות התלונה הזאת, וההטרדה המינית שבוצעה על ידי ברושי ממש לא מזמן, החליט אבי גבאי להשעות את ברושי מהמחנה הציוני.

אבי גבאי משעה את ברושי (צילום מסך מטוויטר)

משהו טוב קורה בתודעה החברתית – קם גוף ציבורי ומצהיר: כאן לא יהיו עברייני מין. 

הבוקר בתכניתו של ניב רסקין ב-mako ראיינו את אילן בומבך, עורך דינו של ברושי. בומבך הגיע מוכן לקרב. זרק אמרות נוראיות כמו “האישה המתלוננת קיבלה תיאבון” והגן בנפשו על… בעצם, עבריין מין.

על אדם שהטריד מינית קולגה שלו והשפיל אותה. על מי אתה מגן עו”ד בומבך? על אדם שקרא להטרדה מינית שביצע “מחווה חברית”? על אדם שקרא להטרדה מינית “מקרה”? האם אתה כעורך דין לא מכיר את החוק שאסור להטריד מינית כשאתה קורא לאישה שעברה תקיפה או הטרדה אישה שקיבלה “תיאבון”?

ברושי מתכוון לתבוע את המתלוננת מהמקרה שפורסם לפני כמה שעות תביעת דיבה ומסרב להתפטר. בשעות האחרונות עודכן גם כי פנה ליו”ר מפלגת העבודה אבי גבאי בדרישה להתנצלות על ההשעייה, ובמידה ולא יעשה כך עד השעה 21:00 בערב – ינקוט כנגדו הליכים משפטיים. הנה לנו נשק חדש למטרידים מינית, ממש כמו שאיים רמון על יו”ר תא הסטודנטיות “תל אביביות” שהתנגדה להעסקתו באונ’ תל אביב היות ומדובר בעבריין מין מורשע.

חיים רמון, במקום להפנים, תובע (צילום מסך)

כי כשהחוק לא מגן על מתלוננים, מקל על פסק הדין בעסקאות טיעון ופולט עברייני מין חזרה לציבור זה רק הגיוני שעברייני מין ישתמשו בחוק נגד המתלוננים עצמם. אבסורד? עד כאב.

צפיתי בתכנית הבוקר ונגעלתי. נגעלתי שזה מה שמייצג את מערכת המשפט שלנו. נגעלתי שיש איש ציבור שלא מוכן לקבל את העובדה שהוא צריך ללכת הביתה כי הוא פשע, ולא משנה מאיזה צד פוליטי הוא על המפה, נגעלתי כי עד שכבר קורה משהו טוב חברתי ומישהו כאן מבין שעבריינות מין היא פשע פלילי, מערכת המשפט מנטרלת את זה.

הקולות שמשמיעים שמדובר במקרה שלא קרה לפני כ15 שנה לא משנים את העובדה היותר טרייה – את חוויית ההטרדה המינית של נחמיאס-ורבין כולנו הרגשנו דרך המילים החזקות שלה וכבר אז היה צריך ברושי ללכת הביתה מהסיבה הפשוטה שאין עבירות מין קטנות, יש עברייני מין גדולים. 

להוסיף קריצה על הטרדה מינית ולהתנצל מיד אחרי זה אותו הדבר – שניהם לא מנקים את הפשע.

תרבות האונס היא לא באמת תרבות. תפנימו כבר. 

לקריאה חופשית:

מטרידים מינית יורים ובוכים

אל תתבלבלו, הטרדה מינית היא הטרדה מינית

גבאי דורש מח”כ ברושי להתפטר – אין מקום לעברייני מין בכנסת

ברושי מסרב לפרוש

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה