הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי. כל השאר מגיע רק אחרי.

עדכונים:

פוסטים: 90

החל ממרץ 2013

אישה הותקפה מינית ועברה נסיון אונס קשה, ואחרי שנים רבות היא רוצה לדבר על זה אבל פשוט לא נותנים לה. קמפיין METOO שעשה מהפכה חיובית כל כך, מקבל יריה ללב. ישראל 2017 עוד שניה 2018, לא עברנו את תקופת סתימת הפיות?

14/12/2017

לפני שאגע בנושא עצמו, אפתח בכך שאני אוהבת את יונה אליאן אהבת אמת. עד עמקי נשמתי. מדובר באישה אצילה, מוכשרת, חדה, שיודעת ורוצה להביע את דעתה על נושאים חשובים. אישה שהיא חלק מהותי ועצום בפאזל של התרבות הישראלית, והמילים שאני כותבת כעת אינן קשורות ואילו באות אחת אליה, אלא לבן הזוג שיושב לידה.

במסגרת התכנית ‘אנשים’, התראיינו הזוג אליאן קשת וחשפו פרטים על הזוגיות הנפלאה, וגם על דברים פחות נעימים בה.

אזרה אומץ יונה אליאן המקסימה וסיפרה בכאב שניכר בעיניה על הטרדות מיניות שחוותה, ביניהן נסיונות אונס בהם נאבקה קשה כדי שלא תיאנס וברגע בן הזוג שלצידה פשוט סתם לה את הפה. יריה בלב לקמפיין METOO.

25359677_10154820449566612_2133420158_n

25395387_10154820449531612_1242246315_n

ישראל 2017 עוד שניה 2018, לא עברנו את תקופת סתימת הפיות?

מה שקשת כנראה שכח הוא שאשתו, בת זוגו, חברתו לנפש ולחיים כבר 45 שנים היא אדם בפני עצמו שחווה טראומה שאין לה גיל ולסתום לה את הפה בנושא כל כך מהותי הוא, איך לומר בעדינות, מעשה שיהיה קשה מאד לשכוח. אבל אם למשל על זה תהיתי, אז ראיתי את מילותיו של קשת בנושא איבגי בהן ציין שהוא מכיר אך ורק את הצדדים הטובים של איבגי ולא הוסיף מילה על עבריינות המין, והוסיף שבתקופה ההיא התוקפים כנראה לא ידעו מה הם עושים. אז רגע קשת, לדבר על שמם על הפוגעים זה לא, אבל להאדיר את הפשע, כן?

25324139_10154820449556612_1510221208_n

לא נעים להגיד, אבל הכרחי. נשיכת השפתיים של יונה המופלאה שלצידו אומרת הכל, גם המבט המודאג בעיניים לא חוסך מאיתנו, ובצדק.

קשת, אולי אתה מכיר את הצדדים הטובים של איבגי ומתעלם באופן מוחלט מהצד המפלצתי שלו, אבל הקורבנות של איבגי מכירות את הצדדים הלא טובים שלו וזאת לחלוטין לא סיבה לבטל אותן כפי שעשית בהתנשאות מגעילה מול עיני המצלמות.

אבל גם אליאן את דעותיה לאחר מכן אומרת באומץ וקול רם למרות שבן הזוג שלצידה דאג לסתום לה את הפה, כשהיא מציינת שהיא לגמרי מודעת לכך שהתוקפים בתקופה ההיא ידעו מה הם עושים, ידעו שהם מנצלים את מקומם וכוחם וניצלו את חוסר האונים של מי שעומדת מולם, וגם ידעו שמותר להם ועל עסקת הטיעון שלכאורה נתפרת עבור איבגי, ציינה בקול שהדבר הזה מרפה את ידי המתלוננות ומצדיק את העובדה שנפגעי תקיפות ואונס מוותרים על להתלונן.

כי איזה הבדל יש בין אז להיום? אין הרבה הבדל. גם היום מותר להם, כי החוק נותן להם חסות. גם היום כל עסקת טיעון מחלישה את הנפגעים וכל שופט שחושב שהוא עושה טובה כשהוא מרחם על הפושע פוגע בקורבנות פשעי מין.

גם היום גברים בעמדת כוח מרשים לעצמם להתערטל מול נשים כי הם יכולים, גם היום גברים מפעילים מרות כי הם יכולים, גם היום גבר יכול להרשות לעצמו לשלוח יד כי לא ייעשה לו דבר מבחינת החוק, מרשה לעצמו לתקוף אותך כי הוא יודע שאם הוא ימצא עורך דין תותח, הוא יוציא אותו מזה. מרשה לעצמו כי עורכי דין כמו ויזל ששמה לעצמה מטרה להרוג נפגעות אונס על דוכן העדים כדי להתחנף לכל אוכלוסיית הגברים ולעשות כסף על חשבון הדם של הנאנסות, קיימות כדי להגן בדיוק על החלאות הללו, שמותר להם.

יונה את אישה מופלאה, בבקשה אל תפסיקי לומר את דעותייך. הקול שלך הוא קול של הרבה נשים בכל טווח הגילאים שחושבות בדיוק, אבל בדיוק כמוך. ומעבר לעשיה הנפלאה שלך בתרבות והחדות שלך, צר לי וכואב לי לדעת שגם את חלק מאיתנו שחוו את הטראומות הקשות הללו.

ולך קשת, אני מקווה שתצפה בראיון הזה ותבין שכשאמרת שאתה לא מונע מיונה להביע את דעתה, או לספר על מי פגע בה ובד בבד לא נותן לה להגיב ולענות בצורה שמקבילה ללשים לה יד על הפה כשהיא באה לדבר, בראת את האוקסימורון מחדש.

ואחרי כל זה, אינספור עסקאות טיעון הזויות, יריקה בפנים של הנפגעים, קללות, זלזול ועוד דוגמאות נוראיות שחווים נפגעים כשהם מתלוננים, אתם עוד מעזים לשאול למה אנחנו לא מתלוננות?

 

25395513_10154820449541612_683447250_n

תרבות האונס היא לא באמת תרבות – תפנימו כבר. 

לקריאה חופשית:

יונה אליאן חושפת – “ניסו לאנוס אותי”

(תמונות: צילומי מסך מתוך התכנית מאתר MAKO)

 

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 5 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה