הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי. כל השאר מגיע רק אחרי.

עדכונים:

פוסטים: 92

החל ממרץ 2013

אישה, את לא משדרת חוזק? אז כנראה בגלל זה מטרידים אותך מינית. או כך לפחות החליטה עבורך אופירה אסייג.

07/12/2017

קמפיין METOO הביא עמו תחושת מהפכה אמיתית, סוף סוף אנחנו לא שותקים. סוף סוף אנחנו מדברים. קשר השתיקה נשבר, מקרים שקרו לפני 50 שנים, עשרים שנים, וגם שלוש שנים עולים וצפים והנפגעים מתמודדים עם תגובות קשות.

אבל ברשתות החברתיות זה כבר עולם אחר. אנחנו לא מדברים על מישהו שהולך ומתלונן במשטרה, בטח לא על מקרה שעלה לפני 40 שנים, בטח לא כשמדובר על אנשים שכבר אינם בחיים. ראו מקרה סילביה קשת ששיתפה במסגרת METOO על תקיפה קשה שעברה על ידי טומי לפיד, המתקפה על העיתונאית הוותיקה והאמיצה היתה פשוט מוגזמת ויצאה מכל פרופורציה. לפני הכל, גם אנשים מתים תקפו מינית ואנסו בעבר, זה לא אומר שברגע שהאדם מת הזיכרון נעלם. זה פשוט לא עובד ככה. שנית, לפגיעה מינית אין פג תוקף, נזכור אותה גם בעוד מאה שנים, שלישית, תגובות כמו ‘חבל שלא אנס אותך’, או ‘אם היית קושרת את הרגליים’ ודברים יותר קשים שנכתבים הם הרבה יותר גרועים כרגע מלהתקע על כך שאישה מתלוננת על אדם מת. מי שמתיימר לצאת נפש טהורה ולהגן על שמו של אדם מת כשהוא תוקף מילולית בצורה כל כך אלימה – הוא לא אחר מתוקף בעצמו.

גם החשיפה האמיצה של העיתונאית נרי ליבנה שסיפרה על ההתערטלות של אלכס גלעדי בפניה גררה תגובות קשות כנגדה, כמו גם חשיפתה של אושרת קוטלר על ההצעה המגונה שקיבלה מאותו אלכס גלעדי. כולן נשים חזקות, בעלות שם, עוסקות בתקשורת, משדרות חוזק ודומיננטיות ביומיום ללא עוררין.

המסקנה היא שאם תתלונני – יקראו לך זונה ויגידו שרצית את זה, תעברי עדויות מכסחות בבית המשפט והפושע יצא על עסקת טיעון הזויה. לא תתלונני – יאשימו אותך שאת פחדנית, שקרנית, עושה נזק למוטרדות אחרות וכל הגיבורים שלא יודעים מה זה לקפוא במקום יתחילו לספר סיפורים הירואיים על איך הם היו מתנהגים בלי לדעת שאת באמת הגיבורה האמיתית כאן. תתלונני בעילום שם – יקראו לך זונה, יגידו שרצית את זה, יקללו אותך על זה שאת פחדנית, שקרנית ולא מתלוננת בשמך המלא, תעברי עדויות מכסחות בבית המשפט והפושע יצא על עסקת טיעון הזויה. אחרי כל זה אתם באמת מעיזים לשאול למה אנחנו לא מתלוננות?

אבל לקמפיין METOO מתווספת תוספת פחות נעימה. אותן נשים שמעוניינות למצוא חן כל כך בעיני העולם הגברי ולהגן על השם הגברי עד כדי שהן בעיוורון ההערצה הזה מוכנות לרמוס את המוניטין של הנשים הטובות והחזקות באמת.

ראינו את זה כשעירית לינור צעקה בוולגריות (ראו ערך ‘יק’) בתכנית הרדיו עם ליאת רון בגלצ ש”גבר יכול להתהלך בביתו איך שהוא רוצה! הבחורה יכולה לעזוב אם זה מגעיל אותה – זו לא הטרדה מינית אלא דייט כושל”. ראינו את זה כשאורית נבון החליטה שקמפיין METOO מותיר אחריו גופות של גברים שפוחדים לדבר עם נשים (לא אורית, התבלבלת, אלו גופות נפשן של הנשים שנאנסו והוטרדו על ידי גברים שאת מאדירה את הפשע שהם ביצעו), ולרשימה הזאת נכנסת כעת אופירה אסייג שהצהירה בכתבה בMAKO והחליטה שחברה הטוב אייל גולן לא עשה דבר בכך שקיים יחסים מיניים עם ילדות מתחת לגיל 18 כשבחדר השני אביו עושה את אותו הדבר, רק כי התיק נסגר ואין מספיק ראיות ובנוסף להכל – מצהירה שמעולם לא הטרידו אותה מינית – כי היא משדרת חוזק. או ציטוט: “מי יעז להטריד אותי?”.

אופירה אסייג (צילום מסך)

אז לתשומת לב הגולשת אופירה אסייג – היוש, קראתי את הכתבה עלייך בMAKO. לא ראיתי אישה חזקה. ראיתי אישה שקיבלה זמן שידור, אפילו לא בפריים טיים, כדי ‘לכסות’ שעות שידור מתות, למלא אוויר. ראיתי אישה שאולי יש לה קריירת תקשורת נפלאה וגם הביעה עצב על הטרדות מיניות, אבל במשפט אחד הצליחה להכעיס לא מעט נפגעים, ההיפך הגמור ממה שמהפכת קמפיין METOO עושה, או לפחות מטרתו לעשות.

הטרדות מיניות אינן קשורות בשום אופן לחוזק שמשדרים או שלא משדרים, לא מדובר בכלב שמריח פחד – אדם שמטריד מינית, תוקף מינית או אונס הוא אדם שיש לו בעיה פסיכיאטרית, אדם חולה. וזה לא מעניין אותו אם מולו עומדת זינה הנסיכה הלוחמת או רפונזל, הוא עדיין ינסה להטריד אותה. מה שלך קורה אופירה, ושתמיד ישרור סביבך המזל הזה, הוא שפשוט יש לך מזל, לא הטרידו אותך מינית. זה לא קשור לאם את משדרת חוזק, חולשה, או עוד איזשהו קשר הזוי לתכונות אופי.

אופירה, אני לא מאחלת לך לחוות את הדבר האמיתי. אני מאחלת לך הבנה מלאה שהזדהות עם נשים אבל במקביל להחליש אותן, והגנה על אדם שאולי לא הוכרז כעבריין מין על ידי החוק (בעיני החברה, כן, ובעיני החוק טעה כאן) וכן עבר את המוסר החוקי, זו לא הדרך להגיע לליבם של הצופים שצופים בך, או של האנשים שקוראים את הכתבה עלייך. זו הדרך לרמוס מאבק אמיתי ורציני של נשים חזקות באמת שמתמודדות בכל יום מחדש עם הנזקים של הטרדות, תקיפות ואונס.

החוזק האמיתי מגיע בלהודות בטעות. מה שאני מאד מקווה שתעשי. ככה טיפ קטן ממני, את יודעת, אישה חזקה באמת.

לקריאה חופשית:

אופירה אסייג - הטרדות מיניות? לא חוותה

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 5 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה