הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי. כל השאר מגיע רק אחרי.

עדכונים:

פוסטים: 87

החל ממרץ 2013

מה שהיה או לא היה בין המתלוננות לגרוניך, רק הם יודעים. אבל הדיון הוא כבר מזמן לא על זה, אלא על למה בעצם נפגעי תקיפה מינית ואונס צריכים להרגיש שיש עליהם חותמת פג תוקף. ולמה באמת?

25/09/2017

כשאני פותחת בבוקר מסך כלשהו ורואה המון טוקבקים משתלח בכל מי שאי פעם עברה הטרדות מיניות, תקיפות או אונס כי זה קרה לפני X שנים ועכשיו החליטה להתלונן ושומעת אנשי תרבות שאומרים שהטרדות מיניות זה מגוחך, זה כבר לא משנה אם מדובר בתלונות שווא (שאני נגדן לחלוטין וזה כתוב בכל מקום אצלי) או בתלונות אמיתיות. גם בשלב זה של הידיעה בה אף אחד באמת מאיתנו לא יכול לדעת מה היה שם, פרט למתלוננות ולחשוד.

תוך כדי הכתיבה אני מאזינה למשורר מאיר ויזלטר מתראיין בגלצ וחולק עם הציבור את התובנות שלו: “אולי נפל לו ענב, זה קורה. זו הטרדה מינית משונה מאד שגלגל לה ענב על החזה. זו הטרדה מינית מצחיקה. זה מגוחך. היא כנראה נעלבה ממנו”. כשהוא משמיט את העובדה שהמתלוננת היא לא מתלוננת יחידה, שמדובר בנגיעה בגוף הפרטי של אדם אחר במקום אינטימי, פלישה לספייס הפרטי שלו ובכלל מוזיל לחלוטין את המושג ‘הטרדה מינית’ ומגדיר מחדש הטרדה מינית אופיינית, כי לדבריו, זו אינה הטרדה מינית אופיינית.

אז למשורר ויזלטיר, ולשאר האנשים שחושבים שהטרדות מיניות וחוק ההתיישנות זה מצחיק – לא בטוחה שהייתם צוחקים כל כך אם היה מדובר בבתכם, בת זוגכם, אמכם, אחותכם או כל אישה אחרת שקרובה אליכם.

שלמה גרוניך (צילום: אבי אוחיון / לעמ)שלמה גרוניך (צילום: אבי אוחיון / לעמ)

אז על מה הדיון? על למה זה באמת משנה מתי משהו כזה קרה, ולמה צריך חוק התיישנות על מקרה שלעולם לא יתיישן בזיכרון, בטראומה, או בצלקות על הגוף. אז זהו, שזה משנה מאד.

חוק ההתיישנות מדבר על מקרים בהם יש עילה להגשת תביעה אבל חלף זמן מסוים שנקבע על פי החוק ולכן לא ניתן להגיש תביעה, או לדון במקרה. חוק ההתיישנות במקרי הטרדה מינית  עד שנת 2012 עמד על שלוש שנים בלבד, תיקון החוק שהגישה ח”כ ציפי חוטובלי שינה את תקופת ההתיישנות לשבע שנים. תקופת ההתיישנות נמדדת מיום המקרה ועד ליום בו מסתיימת תקופת ההתיישנות, כך שניתן להגיש את התביעה אפילו יום לפני סיום ההתיישנות.

לא סתם הגישה חברת הכנסת חוטובלי תיקון לחוק, למי שעבר הטרדה מינית, תקיפה או אונס יש המון סיבות לא לקום ולהתלונן מיד. אבל למה מלכתחילה לשים חותמת פג תוקף על משהו שיכול לקרות בכל רגע נתון, בכל זמן, ולקורבן יקח שנים על גבי שנים לאזור אומץ להתלונן כנגד?

השורה התחתונה היא מאד ברורה, הגיע הזמן שאנשים יבינו שאין באמת התיישנות על הטרדות מיניות ואונס, זה רק על הנייר. כמו שהמקרה לא ‘מתיישן’ על הצלקות בגוף ובנפש, ועדיין מעיר את הקורבנות בלילה, כך גם אין סיבה שיהיה באמת חוק התיישנות. עשר, עשרים, או אפילו שלושים שנים. אחרי הטרדות מיניות ואונס עדיין צריך לאזור אומץ ולדבר. זה לא שפעת, זה לא נעלם, זה נשאר לכל החיים.

ואל תטעו. לתקשורת יש יד חזקה מאד בכל הזלזול של הציבור בהטרדות מיניות. כותרות קטנות כמו “הוא גלגל לי ענב על החזה” כדי למזער את הנזקים ולקבל טוקבקים מלגלגים, השמטת מידע מהכתבות וגם קטלוג הנושא ב’סלבס’, ‘רכילות’ ועוד במקום לשים את הפשע הזה ולקרוא לו בשמו: פלילי.

תרבות האונס היא לא תרבות, תפנימו כבר.

לקריאה נוספת:

תלונה בגין הטרדה מינית נגד הזמר שלמה גרוניך

המשורר מאיר ויזלטיר: ‘תלונה מגוחכת ומצחיקה’

הייתי בת 14 והתקשרתי להגיד שאני מעריצה – שלמה גרוניך שאל אותי על הציצי שלי

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

תצוגה מקדימה

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה