הבלוג של יפעת זמיר

כוח נשים

מנכ"לית עמותת כ"ן-כוח נשים אשר הוקמה בשנת 2000, והיא העמותה היחידה כיום שעיקר פעילותה הוא בקידום נשים לצמרת קבלת ההחלטות בישראל, בדגש על הזירה הציבורית והפוליטית. במשך שני עשורים עבדתי כעיתונאית ומגישת תוכניות אקטואליה... +עוד

מנכ"לית עמותת כ"ן-כוח נשים אשר הוקמה בשנת 2000, והיא העמותה היחידה כיום שעיקר פעילותה הוא בקידום נשים לצמרת קבלת ההחלטות בישראל, בדגש על הזירה הציבורית והפוליטית. במשך שני עשורים עבדתי כעיתונאית ומגישת תוכניות אקטואליה בחברת החדשות של ערוץ 2.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מדצמבר 2012

נראה כי מתחילה מהפכה חדשה בקרב ציבור הנשים בישראל. אם בעבר היו הנשים אדישות והעדיפו להשאיר את ענייני הפוליטיקה המקומית לבני הזוג, הרי שמאז המחאה החברתית של קיץ 2011 וביתר שאת לקראת הבחירות הקרבות לרשויות המקומיות, צפויות הנשים הישראליות, המתמודדות ובעלות זכות ההצבעה, לחולל שינוי מהותי בתוצאות הבחירות, כל אחת בישוב בו היא מתגוררת.

30/06/2013

מאז הקמתה של מדינת ישראל התקבע במוקדי קבלת ההחלטות, שיח שמנוהל ברובו על ידי פורשי מערכות הצבא ונציגי המפלגות הדתיות המייצג בפועל אחוז קטן מהציבור. השיח השמרני, מיליטריסטי מקבע את מעמדן של נשים ואת התנאים להן הן זוכות בכל מערכות החיים. אך כעת, נראה כי מתחילה מהפכה חדשה בקרב ציבור הנשים בישראל. אם בעבר היו הנשים אדישות והעדיפו להשאיר את ענייני הפוליטיקה המקומית לבני הזוג, הרי שמאז המחאה החברתית של קיץ 2011 וביתר שאת לקראת הבחירות הקרבות לרשויות המקומיות, צפויות הנשים הישראליות, המתמודדות ובעלות זכות ההצבעה, לחולל שינוי מהותי בתוצאות הבחירות, כל אחת בישוב בו היא מתגוררת.

נשות ישראל החלו להאמין בעצמן וביכולתן לחולל שינוי. הארץ מלאה בנשים שאפתניות, פעילות ומעשיות, אשר מצליחות לנהל את קריירה ומשק בית בו זמנית, אשר הינן חברות בוועדי ההורים, הנהגות הורים פעילות בדירקטוריונים, מתנ”סים, שבטי צופים, פעילות ואקטיביסטיות שנתנו מעצמן בהתנדבות לטובת הקהילה, מתכוונות להמשיך ולפעול למען הישוב כולו ויחוללו את המהפכה שתוביל לשינוי בסדר העדיפויות המוניציפאלי ביישוביהן.

השוויון הוא אחד מערכי-היסוד של כל מדינה מתוקנת, גם בישראל.  הערך הזה, יותר מכל ערך אחר, הוא המכנה המשותף, הבסיס, לכל זכויות היסוד של האדם ולכל שאר הערכים שביסוד הדמוקרטיה. ולמרות זאת החברה הישראלית עודנה רחוקה מאוד מהיות חברה מתוקנת בה מתקיים שוויון מלא בין כלל תושביה ואזרחיה. בין היתר, זועק לשמיים אי שוויון של ממש בין נשים וגברים.

המספרים מדברים בעד עצמם, 51.4% מהאוכלוסייה בארץ הן נשים, כלומר 3.5 מליון איש (נשים) צריכות להיות מיוצגות, במקום בו מתקבלות ההחלטות המהותיות הקשורות לחייו של כל אזרח.  כיום מכהנות רק 5 ראשות ערים מתוך 256 רשויות מקומיות. רק 350 חברות מועצה מכהנות מתוך כ- 3000 חברי מועצה. מדובר בנתונים בלתי נתפסים – במיוחד בישראל של 2013. כבר לפני שלוש שנים עמותת כ”ן- כוח נשים, שמה לעצמה יעד בבחירות הקרובות, אוקטובר : 30 ראשות עיר ו-1000 חברות מועצה, נתון ריאלי ביותר לאור העובדה כי, השנה תתמודדנה האחוז הגבוה ביותר של נשים אי פעם.

הדבר נמצא בהלימה לנתון שבכנסת הנוכחית מכהנות מס’ הנשים הגבוה ביותר אי פעם.

עמותת כ”ן- כוח נשים מדגישה את הדיסונסס עליו היא עמלה לקראת השינוי המיוחל: עד היום,  נשים, אשר מהוות את הכוח המרכזי בניהול משק הבית הפרט ומנהלות אותו מול בן הזוג, הילדים ומול נותני השירותים כמו בתי הספר, גנים וכיוב’ – אינן לוקחות חלק מרכזי, כפי שצריך להיות, בהנהגת והובלת הישוב בו הן מתגוררות. יתרה מכך אחוז ניכר מהן, ומהציבור בכלל, איננו מטריח את עצמו לגשת אל הקלפי ביום הבחירות. בהיעדר נשים, מעמדן בכל התחומים ממשיך להיות מקופח. אין ספק שכאשר יותר נשים תהינה ‘שם’ נקבל ראייה אחרת על צרכי נשים, ובכלל תפיסה חברתית, אזרחית מפותחת יותר.

השנה, אנו מניחות את הפתק שלנו על שולחן מקבלי ההחלטות – יותר נשים ברשות או במועצה, יובילו לניהול נכון יותר של הישוב, שקיפות רבה יותר ונטילת אחריות.  אני קוראת מכאן לאזרחים בכלל ולנשים בפרט – להצביע לרשימות בהן יש ייצוג נשי במקומות ראליים, שוויוניים ולא כקישוט או כעלה תאנה. לאותן נשים מתמודדות- רוצו השתתפו- העיר שלך, הבית שלך, המדינה של כולנו. והאצבע כעת מופנית לרשויות המקומיות- אוקטובר 2013- שם תתרחש המהפכה הבאה. כי הגיע זמן לשוויון בייצוג לנשים בפוליטיקה בישראל!

עוד מהבלוג של יפעת זמיר

Thumbnail

גברתי, ראש העיר !!

האם אתן שומעות את זה? זה קורה כאן מסביבנו כל יום כל שעה, כל דקה. רעש גלגלי המהפכה פועם באוזנינו. אני יודעת שזה נשמע קלוש, אני מסכימה עימכן. כרגע למי שלא מכירה את השטח, החיים נראים עמוסים גם ככה: קיץ, קייטנות לילדים, תקציב,...

Thumbnail

הכנסת החדשה שתושבע היום תהיה הכנסת הכי מגדרית בתולדות המדינה

הכנסת החדשה שתושבע היום בחגיגיות גדולה תהיה הכנסת הכי מגדרית בתולדות 64 שנות מדינה ישראל.   היום יושבעו 13 חברות כנסת חדשות מתוך 49 חברי הכנסת החדשים. לעומת 23 חברות בכנסת...

תגובות

פורסם לפני 8 years
Thumbnail

מי שמשקיעה - מגיעה

הכנסת היוצאת הייתה הכנסת הכי מגדרית בתולדות 64 שנות מדינה ישראל 23 נשים כיהנו בה בימיה הטובים, שלוש שרות בלבד מתוך הממשלה הגדולה ביותר אי פעם. הכנסת ה- 19, צפויה אומנם לעלות באחוזים 26 נשים, שהן 21.6% מבין חברי הכנסת. מחציתן...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים