הבלוג של יפעת זמיר

כוח נשים

מנכ"לית עמותת כ"ן-כוח נשים אשר הוקמה בשנת 2000, והיא העמותה היחידה כיום שעיקר פעילותה הוא בקידום נשים לצמרת קבלת ההחלטות בישראל, בדגש על הזירה הציבורית והפוליטית. במשך שני עשורים עבדתי כעיתונאית ומגישת תוכניות אקטואליה... +עוד

מנכ"לית עמותת כ"ן-כוח נשים אשר הוקמה בשנת 2000, והיא העמותה היחידה כיום שעיקר פעילותה הוא בקידום נשים לצמרת קבלת ההחלטות בישראל, בדגש על הזירה הציבורית והפוליטית. במשך שני עשורים עבדתי כעיתונאית ומגישת תוכניות אקטואליה בחברת החדשות של ערוץ 2.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מדצמבר 2012

ח”כ יפעת קריב וח”כ גילה גמליאל בסיוע ושיתוף פעולה עם עמותת כ”ן , העלו אמש לדיון דחוף במליאת הכנסת את המצב העגום של ייצוג הנשים בשלטון המקומי בדרישה לחקיקה עבור ייצוג הולם. ההחלטה דרשו תעשה עד לבחירות באוקטובר וניתן יהיה להוביל שינוי לאחוז הנשים נבחרות. אחריות ציבורית של נשים היא אחריות אחרת, איכפתית, טובה שמביאה ערכים שכיום לא נמצאים שם.

30/05/2013

האם אתן שומעות את זה? זה קורה כאן מסביבנו כל יום כל שעה, כל דקה. רעש גלגלי המהפכה פועם באוזנינו.

אני יודעת שזה נשמע קלוש, אני מסכימה עימכן. כרגע למי שלא מכירה את השטח, החיים נראים עמוסים גם ככה: קיץ, קייטנות לילדים, תקציב, סוריה, ליברמן, ראשי ערים שנכנסים ויוצאים ממעצר, קיץ ישראלי רגיל.

אז זהו, שלא!!

בעוד כ-140 ימים יתקיימו הבחירות המוניציפאליות וממש ברגעים אלה נסגרות הרשימות לבחירות לרשויות המקומיות, זוהי נקודת הזמן להוביל לשינוי. עמותת כ”ן ביחד עם ח”כ יפעת קריב וח”כ גילה גמליאל החליטו יחדיו לעלות את הנושא למוקד קבלת ההחלטות ולהוביל חקיקה שתשנה את פני הדברים ותביא לייצוג נשים בצורה מרבית ברשויות המקומיות. בתום הדיון הוחלט כי יתקיים דיון נוסף בנושא בוועדה לקידום מעמד האישה וכי יש להגיע להחלטה מהירה, היות ויום הבחירות מתקרב ולחקיקה תהיה השפעה מכרעת על אופי תוצאות הבחירות.

כבר חודשים, וכעת ביתר שאת, נשים מקבלות אומץ ויוצאות למערכה על שינוי פני הקהילה שלהן. בשלוש השנים האחרונות, וביתר שאת לאחר מחאת הקיץ אנשים רבים ובתוכם, נשים רבות הבינו שכדאי וצריך להיכנס למערכה, להיכנס למה שמכונה “מוקדי קבלת החלטות”. כי מי שכעת מקבל את ההחלטות על חיינו ביום יום, הכי יום יומי, היא מועצת העיר.

בתחושה שלנו לפעמים הכל מכור וחבל על המאמצים. אבל היי, רעש הגלגלים, נוע תנוע מהפכת המעורבות, האכפתיות, נשים יוצאות ובגדול מהנהגות הבתים הפרטיים ובתי הספר, וועדי ההורים ושאר אזורי הנוחות לעבר כיסא סביב השולחן.

הנתונים מעוררי תדהמה בתמונת המצב המוניציפאלית, כיום: נשים הינן במיעוט הן בראש רשויות והן כחברות במועצות הערים, 5 ראשות ערים מתוך 257 רשויות בישראל . בשליש מן הרשויות בישראל, אין כלל נשים סביב שולחן המועצה. דמיינו לעצמכם, בשולחן בו מתקבלות ההחלטות הכי חשובות בחיי היום יום של כולנו לא נוכחת אשה. דיונים כמו: שעות מערכת החינוך, הרווחה, נשים חד הוריות, גני שעשועים, אזורי תעסוקה, שטחים ירוקים ועוד כהנה וכהנה, החלטות מהותיות שקולות וצרכי הנשים בתוכם, שקופים.

היעד אותו שמנו כבר לפני שלוש שנים בעמותת כ”ן- כוח נשים, הוא 30 ראשות עיר ו- 1000 חברות מועצה.    

כבר שלוש שנים שאנחנו מלוות נשים רבות אשר בוחרות בבחירות המוניציפאליות הקרובות להיות חלק מהשינוי. לדוגמא שירה מצפת, עיר ללא נוכחות נשים במועצה, שברגע שהכריזה על התמודדותה, קיבלה איומים ואזהרות מרבני ש”ס שלא תעז להראות פנים נשיות בזירה ציבורית. ולא, זה לא הרתיע אותה.

כי היא לא לבד, היא חלק מרשת של נשים, פעילות, אכפתיות, חרדות לגורל ילדיהם בבית, בקהילה ורוצות להשפיע על הדרך שבה תנוהל העיר שלהן, הגוף שחייב להיות קשוב, לקולות של התושבים בו.

אז זו גם הכרזה וגם הזמנה. הכרזה על תחילת הקמפיין לשנות את פני המנהיגות העירונית בישראל, לעבר מנהיגות שוויונית, מועצת עיר שוויונית. והזמנה לכן, לכם. אם חשתן שזה מדגדג ולא ידעתן כיצד להכיל את רגש המעורבות הזו, זה הזמן שלכן, לרוץ, לתמוך בחברה אחרת או פשוט לבחור בנשים, לראשויות, למועצות.

אחריות ציבורית של נשים היא אחריות אחרת, איכפתית, טובה שמביאה ערכים שכיום לא נמצאים שם. ובכיסא הפוליטי,  זה המקום שבו הכי חשוב להיות!

הגיע זמן נשים בפוליטיקה בישראל!

  • עפ”י נתוני העמותה למעלה מ – 30 נשים ירוצו בבחירות הקרובות לראשות הערים!
  • העמותה יוצאת בימים אלה למהלך לקידום מועצת עיר שוויונית ברמה המגדרית ומטרתו גם לעורר את ראשי הרשויות ו/או השחקנים החדשים בזירה ,כל המתעדים לעמוד בראש רשימה צריכים להבין כי עליהם לפעול שכמחצית מהרשימה שלהם תהיה מורכבת מנשים.
  • הרעיון הינו למסד את הנושא כתו תקן/סטנדרט מועמד לראשות העיר צריך להבין כי על מנת לזכות לתמיכה מקסימלית מבעלות זכות ההצבעה בעיר הוא חייב לספק ייצוג הולם לנשים ברשימה ומכאן נשים בוחרות נשים והן אלו שיעשו את השינוי!
  • העמותה הניחה כבר לפני שלוש שנים יעד של 30 ראשות עיר ו-1000 חברות מועצה, מאז עברו למעלה מ 350 נשים קורסים של״ מנהיגות את המחר״ למנהיגות פוליטית בזירה המקומית בשיתוף משרד הנגב והגליל (כשכהנתי כראש אגף הצעירים בו ויזמתי במשותף עם העמותה את המהלך).
  • במקביל פתחה העמותה את המדרשה להכשרת נשים לפוליטיקה בשיתוף מרכז השלטון המקומי ובמשך כבר שנה נשים שבחרו לקפוץ למים הפוליטיים רוכשות כלים ומיומנויות מטובי  המנחים והמניות בתחום.
  • פעם היו אומרים לנו אין שם נשים, היום אנחנו ביחד עם עמותת כ”ן מכירות את הפנים והשמות של מי שהחליטה לקפוץ למים הפוליטיים לצאת מאזור הנוחות להקריב הקרבה אישית, משפחתית, כלכלית וחברתית ולהשפיע באופן הכי מהותי על עצוב הקהילה בישובים בהן נשים גברים וילדים חיים כי רק משם המערכת הציבורית שלנו תשקף את צרכי האוכלוסיה בעיניים מגוונות, של צדק חברתי ותהפוך את הפוליטיקה למשהו שניתן להתגאות בו שליחת ציבור תהיה המשרה הנחשקת כי היא מייצגת נאמנה את הציבור ומשמשת לו כפה, כולל אוכלוסיות מוחלשות שקולן וצרכיהן שקופין כיום למקבלי ההחלטות.
  • מה שהתחיל בבחירות לכנסת חייב להמשיך בבחירות לרשויות. ציבור שבוחר יותר נשים מרוויח נבחרי ציבור טובים יותר ומנהיגות אפקטיבית יותר. קודם כל נשים צריכות לבחור בנשים ולהעצים אותן, אבל היום גם גברים מבינים שהיעדר ייצוג זה היעדר שוויון וזו פגיעה בעיקרון בסיסי בדמוקרטיה.

עוד מהבלוג של יפעת זמיר

תצוגה מקדימה

הכנסת החדשה שתושבע היום תהיה הכנסת הכי מגדרית בתולדות המדינה

הכנסת החדשה שתושבע היום בחגיגיות גדולה תהיה הכנסת הכי מגדרית בתולדות 64 שנות מדינה ישראל.   היום יושבעו 13 חברות כנסת חדשות מתוך 49 חברי הכנסת החדשים. לעומת 23 חברות בכנסת...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

מי שמשקיעה - מגיעה

הכנסת היוצאת הייתה הכנסת הכי מגדרית בתולדות 64 שנות מדינה ישראל 23 נשים כיהנו בה בימיה הטובים, שלוש שרות בלבד מתוך הממשלה הגדולה ביותר אי פעם. הכנסת ה- 19, צפויה אומנם לעלות באחוזים 26 נשים, שהן 21.6% מבין חברי הכנסת. מחציתן...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

נשים בוחרות - בוחרות נשים

ישראל, המאה ה- 21,  על סיפה של 2013- מתגלה מציאות כואבת ומצערת. מצערת פעמיים כי גם כאשר אשה עומדת בראש המערכת וגם כאשר השטח קורא, בוער להשתתף במשחק הדמוקרטי, להניע את הגלגלים...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה