הבלוג של יפעת זמיר

כוח נשים

מנכ"לית עמותת כ"ן-כוח נשים אשר הוקמה בשנת 2000, והיא העמותה היחידה כיום שעיקר פעילותה הוא בקידום נשים לצמרת קבלת ההחלטות בישראל, בדגש על הזירה הציבורית והפוליטית. במשך שני עשורים עבדתי כעיתונאית ומגישת תוכניות אקטואליה... +עוד

מנכ"לית עמותת כ"ן-כוח נשים אשר הוקמה בשנת 2000, והיא העמותה היחידה כיום שעיקר פעילותה הוא בקידום נשים לצמרת קבלת ההחלטות בישראל, בדגש על הזירה הציבורית והפוליטית. במשך שני עשורים עבדתי כעיתונאית ומגישת תוכניות אקטואליה בחברת החדשות של ערוץ 2.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מדצמבר 2012

החברה הישראלית עודנה רחוקה מאוד מלהיות חברה מתוקנת בה מתקיים שוויון מלא בין כלל תושביה ואזרחיה. בין היתר, זועק לשמיים אי שוויון של ממש בין נשים וגברים . ונראה כי גם בכנסת ה- 19 זו שתמלא את שורותיה לאחר בחירות ה- 22/01/13 לא יעלה מספר הנשים על האחוז המחפיר של 20% כאשר אחוזן באוכלוסייה הוא קצת למעלה ממחצית.

24/12/2012

ישראל, המאה ה- 21,  על סיפה של 2013- מתגלה מציאות כואבת ומצערת. מצערת פעמיים כי גם כאשר אשה עומדת בראש המערכת וגם כאשר השטח קורא, בוער להשתתף במשחק הדמוקרטי, להניע את הגלגלים ולשנות את השיטה המקובעת, האנכרוניסטית, הפאטריאכלית, זה לא זז.

ברור לכולנו, כי השוויון הוא אחד מערכי-היסוד של כל מדינה מתוקנת, גם בישראל, הערך הזה, יותר מכל ערך אחר, הוא המכנה המשותף, הבסיס, לכל זכויות היסוד של האדם ולכל שאר הערכים שביסוד הדמוקרטיה. ולמרות זאת החברה הישראלית עודנה רחוקה מאוד מהיות חברה מתוקנת בה מתקיים שוויון מלא בין כלל תושביה ואזרחיה. בין היתר, זועק לשמיים אי שוויון של ממש בין נשים וגברים . ונראה כי גם בכנסת ה- 19 זו שתמלא את שורותיה לאחר בחירות ה- 22/01/13 לא יעלה מספר הנשים על האחוז המחפיר של 20% כאשר אחוזן באוכלוסייה הוא קצת למעלה ממחצית.

הרי האנומליה הזו  שבה הנשים אינן מיוצגות באופן שווה בכנסת ישראל ובשלטון המקומי, היא בלתי נסבלת ויש בו כדי להנציח את הפליית הנשים בכל רובדי החברה בישראל. שכן, לא רק שהכנסת מהווה דוגמה בה העם צופה, אלא שחברוּת בכנסת מהווה עמדת השפעה מהחשובות שבמדינת ישראל שבאמצעותה ניתן להשפיע בין היתר על קידום שוויון בחברה.

אמרו כבר השופטים אהרון ברק ואדמונד לוי: ” לא פגיעה בציבור הנשים בלבד גלומה בדבר, כי אם גריעה מענינו של הציבור כולו, מדמותה של החברה, מרווחתם של כל המרכיבים אותה, ומאיכותו של השירות הציבורי – המביט מטה, מבעד לרצפה-תקרה של זכוכית, בכוחות ובכישורים שלא יוכלו לבוא לידי ביטוי אך בשל תבניות חברתיות שזה מכבר אבד עליהן הכלח. זהו  מצב חברתי המכרסם, כל יום שהוא בעינו, בחוסנה של החברה הישראלית.

אז מה לא ברור? כמה מערכות פריימריז עלינו לעבור עד שישוריין מקום לנשים על פי אחוזן באוכלוסייה- דהיינו 50%.

למרות שבמערכת הבחירות הנוכחית עלה נושא ייצוג הנשים מדרגה- לפחות בשיח, אם לא במציאות המספרית, אחד המעוזים שמביא לביטוי את הביטוי הקשה ביותר ליחס מפלה נגד נשים, הן המפלגות החרדיות-  אלה מיוצגות בכנסת, יתמודדו בבחירות הקרובות וגם אחרי יותר מעשרים שנות פעילות אינן מאפשרות לנשים להצטרף לשורותיהן או אף להציג מועמדות לתפקידים בהן.

וזה הביטוי הקיצוני ביותר לתופעה- התקנונים של סיעות “ש”ס” ו”יהדות התורה” קובעים כי אשה לא תהיה זכאית להצטרף לסיעות אלה, אלא רק לתנועות נשים נפרדות, כלומר בפועל הנשים לא זוכות להתקבל כחברות שוות זכויות בתנועה וכפועל יוצא- אינן יכולות להיבחר למוסדות התנועה ובהן לתפקיד חברות כנסת.

והמצב העגום שבו וודאי שלא נצפה מביבי, ליברמן ובטח לא מהביטחוניסטים שבחבורה לנקוט בצעד כלשהו, כנראה שגם לא מהפוליטיקאיות עצמן.

אז זהו, כאן נגמרה הסבלנות. אין לנו זמן לקדנציה נוספת לתיקון עיוותים שנובעים מהפליה בת שנים ארוכות. יש כאן כשל שוק חמור. לי ברור שכדי  להתגבר על כשל חברתי חמור כזה ולייצר מציאות חדשה, יש צורך בנקיטת צעדים פוזיטיביים של ממש, בין היתר באמצעות מדיניות של השוואה/הבחנה מתקנת.

חוסנה המוסרי של חברה שוחרת שוויון יכול להיבחן בהיקף האמצעים והמאמצים החיוביים שנכונה היא לנקוט ולהשקיע בשבירת הסטטוס קוו וביצירת מציאות חדשה ושוויונית. כי אם לא דרך חקיקה, תבוא הפסיקה. וזה לא איום או משהו בסגנון- זו פשוט הודעה, היכונו לבוא השוויון.

יפעת זמיר, מנכ”לית עמותת כ”ן – כוח נשים

עוד מהבלוג של יפעת זמיר

Thumbnail

הכנסת החדשה שתושבע היום תהיה הכנסת הכי מגדרית בתולדות המדינה

הכנסת החדשה שתושבע היום בחגיגיות גדולה תהיה הכנסת הכי מגדרית בתולדות 64 שנות מדינה ישראל.   היום יושבעו 13 חברות כנסת חדשות מתוך 49 חברי הכנסת החדשים. לעומת 23 חברות בכנסת...

תגובות

פורסם לפני 8 years
Thumbnail

גברתי, ראש העיר !!

האם אתן שומעות את זה? זה קורה כאן מסביבנו כל יום כל שעה, כל דקה. רעש גלגלי המהפכה פועם באוזנינו. אני יודעת שזה נשמע קלוש, אני מסכימה עימכן. כרגע למי שלא מכירה את השטח, החיים נראים עמוסים גם ככה: קיץ, קייטנות לילדים, תקציב,...

Thumbnail

מי שמשקיעה - מגיעה

הכנסת היוצאת הייתה הכנסת הכי מגדרית בתולדות 64 שנות מדינה ישראל 23 נשים כיהנו בה בימיה הטובים, שלוש שרות בלבד מתוך הממשלה הגדולה ביותר אי פעם. הכנסת ה- 19, צפויה אומנם לעלות באחוזים 26 נשים, שהן 21.6% מבין חברי הכנסת. מחציתן...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים