הבלוג של נשות חברת החשמל

iecwomen

יום האישה הבינלאומי: הנשים שעושות את חברת החשמל. חברת החשמל מציינת גם השנה את יום האישה הבינלאומי, והפעם בסימן הנשים שעושות את חברת החשמל – עובדות ומנהלות, במשרד ובשטח, במגוון תפקידים, מקצועות ותחומים ברחבי הארץ. במהלך... +עוד

יום האישה הבינלאומי: הנשים שעושות את חברת החשמל. חברת החשמל מציינת גם השנה את יום האישה הבינלאומי, והפעם בסימן הנשים שעושות את חברת החשמל – עובדות ומנהלות, במשרד ובשטח, במגוון תפקידים, מקצועות ותחומים ברחבי הארץ. במהלך השבועיים הקרובים, נעלה פה בבלוג 'נשות חברת החשמל', בלוגים אישיים של עובדות ומנהלות בחברת החשמל שבחרו לשתף אותנו במסלול הקריירה שלהן ועל הדרך גם מעניקות טיפים לנשים אחרות. 10 בלוגים, 10 סיפורים מלאי השראה של נשים שבחרו ללכת בדרך שלהן, בעוז ובאמונה. קריאה מהנה!

עדכונים:

פוסטים: 70

החל מדצמבר 2012

בדירקטוריון חברת החשמל יש 8 נשים מתוך 17 איש ואישה – אני מקווה שמציאות זו תחלחל למחוזות נוספים ולא בעוד עשור אלא כאן ועכשיו

חברות בהן מכהנות נשים במועצות המנהלים שלהן, מתפקדות טוב יותר בעיתות משבר ובשווקים מאתגרים, מאשר מועצות מנהלים על טהרת המין הגברי. כך עולה מנתוני מחקר שפרסמה בחודש אוגוסט האחרון  מחלקת המחקר של בנק קרדיט סוויס.

מתוצאות המחקר עולה, כי תמהיל וגיוון בין המינים במועצות המנהלים, מצנן את הנטייה לקחת סיכונים ומעודד חזרה לרווחיות. המסקנה החותכת ביותר, שעולה מהמחקר, היא, שמניותיהן של חברות מרחבי העולם, ששווי השוק שלהן גבוה מ 10 מליארד דולר ובהן מכהנות נשים במועצות המנהלים שלהן, הציגו ביצועים טובים ב־26 אחוזים על פני שש השנים האחרונות, יותר מחברות דומות בהם מכהנים רק גברים במועצות המנהלים.

בעולם הולכת וגוברת המודעות לחשיבות כהונת נשים בדירקטוריונים. למרות האמור, בארה”ב הגדולה בה נשים מהוות כמעט מחצית מכוח העבודה. רק 16.6% מהדירקטורים בחברות הן נשים, גם במשרות ניהול בכירות נשים מהוות רק 14.3%. (על פי חברת המחקר קטליסט)

ומה בישראל ?

תיקון משנת 1993 לחוק החברות הממשלתיות קובע כי בהרכב דירקטוריון של חברה יינתן ביטוי הולם לייצוגם של שני המינים. לפי החלטת ממשלה ממרץ 2007, ייצוג הולם פירושו 50 אחוזים יצוג. מחקר של מרכז המחקר של הכנסת, שפורסם במאי 2010 מלמד כי שיעור הייצוג של נשים בדירקטוריונים של חברות ממשלתיות עלה משנת 1993 מ־7 אחוזים ועד ל44 אחוזים בשנת 2010.

על פי מדד של  D&B שהושק ב 2012 בשיתוף עם עמותת כח נשי רק 4% מתפקידי יו”ר הדירקטוריון או המנכ”ל של 361 החברות הציבוריות המובילות במשק מאוישים ע”י נשים. רק 17%  בלבד מחברי הדירקטוריון של חברות אלו הן נשים. בקרב ההנהלה הבכירה של אותן חברות, רק 19% הן נשים. התפקיד המאויש ביותר על ידי נשים הוא התפקיד היועץ המשפטי כאשר 53% מהמכהנים בו הן נשים.

ייצוג נשים בדירקטוריונים בישראל גבוה יותר מאשר בגרמניה11.2%, צרפת12.7% וארה”ב 15.5%.

הנתון מצביע על כך שלפנינו עוד דרך ארוכה להשגת שוויון בייצוג בין המינים, עם זאת, יש מקום לאופטימיות.

בחברת החשמל מתוך 17 חברי דירקטוריון, מכהנות  8 נשים. זהו תוצר של החלטת הממשלה לגבי חברות ממשלתיות, המחייבת ייצוג שווה לשני המינים, זהו המצב הרצוי המבטא ייצוג שוויוני כפי שאנו שואפים שיהיה בכל החברות ממשלתיות וציבוריות כאחת.

ערב הבחירות לכנסת הבאה חייבת להיות התחייבות של הדרגים הגבוהים בקרב מקבלי ההחלטות והמועמדים, לייצוג שווה של נשים ולגברים, בכל תחום ובכל עניין.

אני מצפה מכל ראשי המפלגות להתחייב לנושא העדפה המתקנת של נשים תוך הצהרת מדיניות ברורה ליעד של ייצוג זהה של שני המינים כדי להבטיח תשואה טובה יותר בחברות וניצול הפוטנציאל הענק הגלום בכישורי הנשים.

אני גאה לקחת חלק בדירקטוריון בו יש ייצוג שווה לנשים ולגברים כאחד, ומקווה שמציאות זו תחלחל למחוזות נוספים ולא בעוד עשור אלא כאן ועכשיו.

איריס שטרק, רו”ח’ היא שותפה מנהלת בשטרק את שטרק רואי חשבון, סגנית נשיא לשכת רואי חשבון בישראל, ודירקטורית בחברת חשמל ובחברות נוספות.

עוד מהבלוג של נשות חברת החשמל

תצוגה מקדימה

קוראת לנשים לא לפחד מסטיגמות

אליזה קליין, מהנדסת פרויקטים בתחום הסייבר בחברת החשמל, הייתה שמחה לראות יותר נשים בתפקידים מהותיים בחברת החשמל ובכלל. "אני מאמינה שנשים בכל התחומים תורמות ומשפרות את התרבות הארגונית באיכויות שלהן". זהו סיפורה המפורסם...

תצוגה מקדימה

מנהלת גברים

תמי פקלר מצליחה לנהל באהבה משפחה במקביל לניהולם של עשרות גברים באגף לוגיסטיקה ונכסים של חברת החשמל. "אני מאמינה, כי כאם וכמנהלת, ככל שאני מצליחה ליהנות ולהגשים את עצמי במקום העבודה, כך זה מוקרן באופן מיידי לסביבה". זהו...

תצוגה מקדימה

להשקיע באנשים – זו הדרך שמביאה לתוצאות

המוטו של דנה שורמן, כלכלנית במחלקת הכספים וכלכלה של חברת החשמל, הוא חיוך: "אני מאמינה בצחוק טוב לבריאות, לחייך זה חשוב – ולא צריך סיבה מיוחדת". בשנים האחרונות היא היתה חלק מפרויקט רענן – להעברת כל מערכת המיחשוב של חברת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה