הבלוג של עידית

עידית מילים

עדכונים:

פוסטים: 213

החל ממרץ 2010

שמנים הם המצורעים של ימינו. ואם רוב החברה הייתה בעלת מנדט ייתכן והיינו מוצאים את עצמנו חיים במושבות משלנו. הרחק מעיני הזולת החרד שאולי משהו מה”בעיה” שלנו ידבק בהם.

24/03/2017

 

בשבוע הבא תעלה בערוץ 8 של הוט סדרה בת שלושה פרקים בשם “שמנופוביה”

בחיפוש אקראי באמצעות גוגל להלן ההגדרה שמצאתי:

“שמנופוביה (באנגליתSizeism או Weightism) הינה אפליה המופנית כנגד אנשים בעלי עודף משקל,  על־פי רוב בעקבות תפישה סטריאוטיפית שאנשים בעלי עודף משקל ניחנים בתכונות נלוות שליליות כמו עצלנות, היעדר  משמעת עצמית, כוח רצון ואופי חלש. האפליה מתבטאת בהתייחסות מילולית עולבת, כמו בקינטור, הקנטה או שימוש בשמות פוגעניים; בפגיעה פיזית או במניעת יחס שוויוני בקבלה לעבודה, בקידום בעבודה, במתן שירות, וכדומה.” (ויקיפדיה)

מציעה שתקראו את ההגדרה שנית. אם יש צורך חיזרו שוב. עשו זאת כשאתם זוכרים שמדובר באנשים שמנים. בעלי עודף משקל.

שמנים הם המצורעים של ימינו. ואם רוב החברה הייתה בעלת מנדט ייתכן והיינו מוצאים את עצמנו חיים במושבות משלנו. הרחק מעיני הזולת החרד שאולי משהו מה”בעיה” שלנו ידבק בהם.

שמנופוביה היא ההומופוביה של העשורים האחרונים. אם סטטיסטית קהילת הלהט”ב מהווה כ10% מכלל האוכלוסיה שמנים מהווים אחוזים גדולים בהרבה. לפי נתונים שמצאתי 57% מהמבוגרים בישראל מוגדרים שמנים. לכן הרגשות הקשים, ההדרה והתיעוב כלפי שמנים הם תופעות רחבות. ובאופן מפתיע פתיחות דעת בה מתהדרים כאלה שנוהגים להכריז שאין להם בעיה עם הומואים ולסביות  יגלו בורות ויפגינו רתיעה מאדם שמן.  אולי כי הסיכוי שגם אתה עצמך, הילד שלך, בן או בת הזוג שלך ילקו ב”בעיה” גבוה מאד.

הסבירות שתהייה דמות שמנה בסרט\סידרה שאינה נלעגת נמוך. גם היום. נאורות, פתיחות וקידמה כל אלה הן מילים יפות. אך בפועל הדמות השמנה בפרסומת תבוא כדי להצחיק לגחך או להדגים לאן ממש לא תרצו לשאוף.

קמרין מנהיים האלופה הניפה את פיסלון ה”אמי” שלה אי שם בשנת 1999 על תפקידה ב”פרקליטים” כשהיא מכריזה בקול “זה לכל האנשים השמנים ש…” הלב שלי עף אז. אופטימית חסרת תקנה שכמוני. האמנתי שהיא פורצת דרך אמיתית. אז זהו שלא. עשו חישוב מהיר נסו לחשוב כמה שחקניות מובילות או משניות שמנות ראיתם? אם אני מדמיינת מי משחקת אותי בסרט הוליוודי מרתק על חיי אינני מוצאת. עדכנו אם מישהי עולה לכם בראש.

שחקנים שמנים גברים יש יותר. עוד נקודה כואבת. גם בשמנופוביה יש אפלייה לרעה של נשים.

אנחנו נשפטות הרבה יותר בחדות על המראה שלנו. כרס של גבר נסלחת בקלות רבה יותר מסנטר מעובה של אישה.

אני יודעת שהרבה נאמר. אני מכירה את הדיונים בעל פה. לא בריא. לא יפה. לא נח.

הסברתי את עמדתי לא אחת. ויש בכוונתי לעשות זאת שוב ושוב. בכל מדיה ובמה אפשרית.

אינני מהללת השמנה כפי שאינני מהללת רזון.

המחלקות לטיפול בהפרעות אכילה מלאות. לאנורקסיה ולבולמיה עדיין לא נמצא פיתרון וברחבי העולם עוד ועוד אנשים צעירים מתים משתי המחלות הקשות הללו.

השמנה היא עניין פרטי. אך בכך שהיא בעלת ניראות היא הופכת לנחלת הכלל.  אנשים שמנים “מותרים” לכל. למבטים. לעיצות טובות ומועילות. לעידכוני מצב “רזית” “שמנת” .

ישנם גורמי סיכון רבים בחיים המודרנים. זיהום אוויר. מזון נחות. שעות עבודה מרובות. ובעיקר סטרס. שהוא גורם הסיכון מספר אחת. סטרס הוא “הרוצח השקט”.

אנשים שמנים נמצאים בסיכון כמו אוכלוסיות רבות אחרות. אבל עליהם  מופעל לחץ נוסף מצד החברה, שלטי החוצות שתמיד ישאו את אותם אימג’ים בלתי מושגים ולעיתים אפילו מצד המשפחה והאנשים הקרובים להם. כל אלה ועוד מגדילים את הלחץ. אלה יקירי  גורמי הסיכון הגדולים ביותר.

דימוי עצמי נמוך, עצב, תחושת וחווית כישלון מתמשכים הורגים את הנפש לאט וביסודיות. גם אם לבסוף יורדים במשקל. הפנים פצוע. ולעיתים בלתי ניתן לשיקום.

תקצר היריעה. יש לי עוד כל כך הרבה מה להגיד. ואעשה זאת, כפי שאתם יודעים.

צפו בסידרה.  27-29.03 בשעה 21.00 שלושת הפרקים ישודרו ברצף.

אני משתתפת בפרק השלישי. נדבר אחרי.

עוד מהבלוג של עידית

תצוגה מקדימה

יפה בורוד

זאת גורת הדבש שלי. הרביעית. החכמה. המהממת. זאת הילדה שלי שנרדמת כשכף ידה השמנמונת עוטפת את הלחי שלי באופן שמרגיש כאילו היא מניחה רטיה של חום ממיס על ליבי. זאת שיודעת...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אני שמנה. אז מה??

שמנה זה מצב ריגשי. כך לפחות אני מגדירה את זה. ועל אף שמצבים רגשיים הם מאד אישיים, להיות שמנה זה דבר מאד ציבורי. שהרי ידוע לכל שלכולנו שריטות כאלה ואחרות. חבטות קלות, כתמי...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

החלטה לא פשוטה

לפני כמה ימים עת הייתי פוסעת מעדנות אי שם בשבילי המדבר מתנשפת ומתנשמת הצלחתי גם לנהל שיחות חולין ברמות עומק משתנות. בעודנו מתפתלות מתקפלות ומדרדרות עצמינו בענני אבק...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה