הבלוג של ענבר בזק

ibezek1

בעלת משרד לפרסום ומיתוג דה מרקט

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מאוקטובר 2013

לפני קצת יותר משנה פרצה מחאת חברתית חדשה ברשת – היא מחאת העצמאים.

קבוצה של עצמאים הקימה את “עצמאים עושים שינוי” , תנועה חברתית שנוסדה על מנת לתקן את העיוותים הקיימים בחוק שעצמאים משלמים הרבה יותר מידי מיסים ומקבלים הרבה פחות מידי זכויות.  לא הופתענו כשלקבוצה שהקמנו בפייסבוק הצטרפו עשרות אלפי עצמאים תוך שבועות ספורים. כל עצמאי מכיר את התחושה של התסכול מול מוסדות המדינה שיודעים לקחת ולקחת ולפעמים שוכחים שצריך גם לתת.

מתווה הפנסיה אבטלה

בעקבות הפעילות שלנו בתקשורת ובכנסת התחלנו להרגיש בשינוי. פתאום הפכנו לחביבי התקשורת והח”כים.

האחרונים הזמינו אותנו לועדות הכנסת וללשכותיהם המפוארות, ופתאום כולם דואגים לעצמאים. במשך השנה החולפת עברו שורה של חוקים חדשים שבאו לתמוך ולסייע לעצמאים: חוק דמי לידה לעצמאיות חוק דמי מילואים לעצמאים, מענק עבודה לעצמאים ועוד…

התחלתי להרגיש שאנחנו על הגל ושהכנסת והממשלה באמת מבינים את חשיבותם של העסקים הקטנים לכלכלה הישראלית ולמשק.

ואז ערב פסח האחרון, פרסם האוצר את “מתווה הפנסיה האבטלה לעצמאים” החדש שלו.

מתווה פנסיה אבטלה לעצמאים

הכותרת מאוד מבטיחה “שר האוצר מסייע לאוכלוסיית העצמאים בתחום הפנסיה ובמצבי אבטלה”.

האמת? התרגשתי.

סוף כל סוף שר האוצר נשמע לתחינותינו ומבין שגם עצמאים זקוקים להגנות סוציאליות ולסיוע במצבים של אבדן כושר השתכרות.

אבל אז קראתי את האותיות הקטנות. והבנתי שהכוונות של האוצר טובות אבל בפועל הוטל מס נוסף על העצמאים – המגזר שכבר כיום משלם הרבה יותר מידי.  

מתווה פנסיה אבטלה לעצמאים

המתווה המוצע הוא למעשה הפחתת שיעורי הביטוח הלאומי של אוכלוסיית העצמאיים במקביל להחלת חובת הפרשה לחיסכון פנסיוני, ומתן האפשרות למשיכה במצב של סגירת העסק של חלק מכספי הפנסיה הצבורים (בדומה לזכות של שכירים למשוך את רכיב הפיצויים שלהם מקרן הפנסיה במקרה של פיטורים).

אבל החלק במסמך שהעיר את לוחמת הצדק שבי הוא המשפט:  ”כך גם תוקן עיוות היסטורי בשיעורי דמי הביטוח הלאומי, אשר במסגרתו עצמאים ברמות הכנסה נמוכות הפרישו יותר בהשוואה לשכירים ברמת הכנסה מקבילה“.

במילים אחרות – האוצר מודה שהעצמאים תמיד שילמו יותר מידי לביטוח לאומי. עכשיו הוא מתקן את העיוות ומפחית את שיעורי הביטוח הלאומי של העצמאים אבל מנגד הוא כופה על העצמאים להפקיד לקרנות הפנסיה, סכומים הגבוהים בעשרות ומאות שקלים מידי חודש, מעבר לסכום ההפחתה.

איך שלא נסתכל על זה: חצי מיליון עצמאים הולכים לשלם מידי חודש יותר כסף בגין הפרשות שונות ולהישאר עם פחות כסף בכיס, רק שבמקום לביטוח לאומי הכספים יועברו לקרנות הפנסיה. להזכירכם – מדובר באותן קרנות פנסיה שנמצאות במשבר גרעוני כבר שנים ושאינן מספקות כל אבטחה על גובה הקצבה העתידית של חבריה.

והאוצר עוד מספר לנו העצמאים שהוא נותן לנו מתנה.

על זה אני אומרת – אל תתנו לי מתנות בלי פתק החלפה.

present

- אין לי בעיה עם כך שהאוצר יקבע שכל אזרחי המדינה חייבים בפנסיה. זכותה של המדינה להגן על עצמה מפני מצב של מאות אלפי אזרחים ותיקים נתמכי רשויות הרווחה.

- יש לי בעיה עם זה שמנסים לשווק לנו מהלך שנועד לרפד את כיסי קרנות הפנסיה ולכסות את הפסדי הענק שלהן, כ”מתנה” שהאוצר מעניק לנו.

- יש לי בעיה עם זה ששר האוצר שהתחייב להעביר השנה חוק “דמי אבטלה לעצמאים”, חותם על מתווה בו את דמי האבטלה ישלמו העצמאים לעצמם (שכן מה שהם קוראים לו במתווה “סיוע במצב אבטלה”, הוא הזכות שניתנת לעצמאים לפדות את כספי הפנסיה שלהם פטורים ממס במקרה של סגירת העסק).

אז בקשה ממני לאוצר: אני רוצה להאמין שהכוונות שלכם טובות, אבל אם אתם באמת רוצים לעזור לעצמאים, עדיף שתספקו לנו רשת בטחון אמיתית, בדומה למה שמקבלים השכירים, ואל תתנו לנו מתנות שיעלו לנו כסף והרבה.

הכותבת: ענבר בזק ממקימות עצמאים עושים שינוי  ובעלת משרד לפרסום ומיתוג דה מרקט 

 

עוד מהבלוג של ענבר בזק

תצוגה מקדימה

למה אני מרגישה שקופה? כאב העצמאית שרוצה שינוי.

את העסק שלי פתחתי לפני 6 שנים עם לידת ביתי השניה. מצאתי שאני רוצה לשלב קריירה מעניינת בשכר הולם עם אמהות ומשפחה, ועבודתי כמנהלת שיווק בחברת מזון גדולה לא אפשרה לי זאת. אז קפצתי למים והתחלתי כיזמית מתחילה, בלי הרבה ניסיון...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אשה מצליחה בעולם של גברים

שמי ענבר אני בת 39 אמא ל 3 ילדים וקרייריסטית. 8 שנים חיפשתי את העבודה האידיאלית  - קריירה מאתגרת ומהנה, בתחום שיאפשר לי התפתחות מקצועית, שיתגמל אותי בהתאם לכישורי ושיאפשר לי לשלב חיי משפחה וחיים אישיים. ...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה