הבלוג של אדוה בר-יהודה

בין הורים לילדים

שלום לכולם, קוראים לי אדוה בר יהודה, מנחת הורים ואנשי חינוך בעלת ניסיון רב, מנחת סדנאות ומטפלת בפסיכותרפיה. פיתחתי גישה שנקראת "הורים מודעים, ילדים מאושרים" שאני מקווה להעביר לפחות את הרוח שלה באמצעות הבלוג הזה. בשנה... +עוד

שלום לכולם, קוראים לי אדוה בר יהודה, מנחת הורים ואנשי חינוך בעלת ניסיון רב, מנחת סדנאות ומטפלת בפסיכותרפיה. פיתחתי גישה שנקראת "הורים מודעים, ילדים מאושרים" שאני מקווה להעביר לפחות את הרוח שלה באמצעות הבלוג הזה. בשנה האחרונה אני גם פעילה בתנועת הערבות.

עדכונים:

פוסטים: 4

החל ממרץ 2012

החזרה לבית הספר מלווה בהתרגשות גדולה, אך גם בהוצאה כלכלית לא קטנה. רוצים לדעת איך אפשר לחסוך ועדיין לקנות את כל מה שצריך?

09/08/2012

יש משהו מרגש בהכנות לקראת שנת הלימודים החדשה. כילדה אני זוכרת רגשות מעורבים- מצד אחד נגמר החופש, ומצד שני יכולתי להתחדש בכל כך הרבה דברים שנראו לי אז כחשובים.

להורים זו חגיגה קצת אחרת, מצד אחד נגמר החופש… ומצד שני יש כל כך הרבה דברים שהם צריכים לקנות… ואם יש להם יותר מילד אחד בגיל בית הספר, אז החור בכיס הולך וגדל. אחרי שהסכמנו שילדים זה שמחה, בואו נראה איך אפשר לחסוך בקנייה לקראת שנת הלימודים, ואיך לא מתפתים לעוד ועוד “מבצעים” לא חיוניים.
נעשה הפעלה עם הילדים שקוראים לה חוזרים לבית ספר כמו גדולים!

זו הפעלה פשוטה ומהנה, הנה הכללים:

1. הילדים כשותפים – אם אנחנו רוצים שהילדים שלנו ידעו לקבל החלטות בעצמם ממש “כמו גדולים”, נשתף אותם בקבלת ההחלטות שקשורות אליהם במידה וזה מתאפשר. למשל: אפשר להכין ביחד רשימה של כל הציוד הנחוץ לקראת השנה הקרובה, תוך כדי שאנו מסבירים להם על שיקולי התקציב, נדגים להם אילו מהפריטים שברשותנו יכולים להמשיך איתנו לשנה הבאה, ומה כדאי להחליף. כדאי גם לשתף אותם בתקציב העומד לרשותנו לשם רכישת הציוד לבית הספר. עוד רגע נראה איך נשתמש בזה.

2. להבדיל בין “בא לי” לבין צריך – בשלב הבא נחלק את הרשימה לשניים. לדברים שאנחנו רוצים או ש”בא לנו”, ולדברים שאנחנו צריכים. ואיך עושים את הבירור הזה? פשוט שואלים את השאלה- האם אני יכול להסתדר בלי הפריט המסוים הזה או לא. לדוגמה אם הילד בהתחלה שיתף שהוא ממש צריך קלמר עם תמונה של כוכבי ברצלונה בכדורגל, אחרי שיחה קצרה הוא יכול להסיק שהוא אולי ממש רוצה קלמר כזה, אבל בעצם צריך קלמר רגיל. אגב, זה לא אומר שהוא לא יוכל לרכוש את קלמר החלומות שלו, אלא הוא יצטרך להחליט בהתאם לשיקולי התקציב ושיקולים נוספים שעליהם מיד נדבר.

בכל אופן, זה מוביל אותנו ללב של ההפעלה…

אחת האמהות שעשתה את ההפעלה עם הבן שלה סיפרה לי על שיחה שקיימה עם הבן הצעיר שלה שביסודי:

-          “למה אתה רוצה כזה קלמר?”

-          “כי לכולם יש”.

-          “ואיך תרגיש אם לא יהיה לך אותו?”

-          “לא טוב. יצחקו עלי”.

האמת, שהיא כל כך הבינה לליבו והתקשתה להחליט מה כדאי לה לעשות. העלנו מספר רעיונות, ובפגישה שלאחר מכן היא סיפרה שבחרה להראות לילדים שלה קטעים מסרטונים שמראים איך ילדים לומדים באפריקהבסין ובפינלנד. ואז היא שאלה אותם:

-          “אם הייתם לומדים במקומות האלה עדיין הייתם רוצים קלמר עם כוכבי ברצלונה?”

-          “לאאאא”, הם ענו בחיוך משותף.

-          “אז מה כן הייתם רוצים?”

-          “מה שילדים באפריקה, בסין או בפינלנד רוצים…”

-          “ותגידו, יש עוד דברים שהחברה שבה אנחנו נמצאים גורמת לנו לרצות או לעשות?”

-          “ככככן” הם ענו פה אחד.

-          “כמו מה?”

מכאן והלאה, השיחה זרמה לאופן שבו אנחנו מחליטים מה אנחנו “חייבים”, וממה וממי אנחנו מושפעים.

ואם תרצו לנצל את השיחה “עד הסוף”, אני ממליצה להרחיב ולברר כיצד החברה שאני באופן טבעי מושפע ממנה, קובעת את ההתנהגות והרצונות שלי, ובהתאם נחשוב באיזו חברה כדאי לי לבחור.

3. חינוך לצריכה מאוזנת- רובנו מכירים את הפזמון “כסף לא גדל על העצים”. אני רוצה להציע פזמון חדש- “כדאי לנו לצרוך בצורה מאוזנת”. למרות שזה לא מתנגן יפה כמו משל העץ, הוא ברור וחזק יותר, וניתן להשליך אותו על כל תחומי החיים.

המסר עובר הכי טוב לדעתי בסיפור הבא שאני נוהגת לספר לילדים: דמיינו לעצמכם שאתם הולכים במדבר, בלי מים. חם. אתם מאוד מאוד צמאים. פתאום אתם רואים מרחוק מכונת שתיה שמקבלת רק מטבע של 5 ₪, ושום דבר אחר פרט לזה. אתם רצים אליה בכוחות האחרונים שלכם. מגיעים. מכניסים ידיים לכיסים, מחפשים אחר כסף. מה הייתם מעדיפים למצוא שם מטבע של 5 ₪ או שטר של 50 ₪? הסיפור הזה, בהנחה שיקירינו העדיפו למצוא 5 ₪…מבהיר את העניין שאני הרבה יותר נהנה כשיש לי בדיוק את מה שאני צריך, מאשר כשיש לי עודף שאין לי מה לעשות איתו, שאין לי צורך בו.

אז אם אנחנו רוצים באמת להכין את הילדים שלנו לחיים, כדאי לנו לתת להם אפשרות לקבל החלטה תוך שהם לוקחים בחשבון שיקולים מגוונים כמו תקציב, צרכים ואיזון. לזה אני קוראת הכנה טובה לבית הספר של החיים!

אדוה בר-יהודה, מנהלת הדרכות הורים ב“תנועת הערבות”, עו”ס ומטפלת בפסיכותרפיה.

עוד מהבלוג של אדוה בר-יהודה

מה עושים במרחב המוגן? 8 פעילויות משפחתיות שימלאו אתכם בהרגשת בטחון

ילדים וגם מבוגרים מרגישים בטחון כשהם חשים שמישהו דואג להם. היחס שמישהו רוצה בטובתנו כמו מפעיל בנו מנגנון שמנטרל את הדאגה העצמית ואת מקומה ממלאת הרגשה חמה של בטחון. לצד ההרגשה הנפלאה שאחרים דואגים לי מתעוררת גם הנכונות...

תגובות

פורסם לפני 7 years

אמא, למה יש מלחמות?

"אמא למה יש מלחמות?" שאל בנה בן ה- 5 של דלית, ושנייה אחר כך הוסיף "ומה זה או"ם?". השאלות האלו תפסו אותה לא מוכנה. מה עונים לילד בן 5 בימים בהם כל אופנוע שעובר מזכיר לו אזעקת צבע אדום, ועכשיו גם החלטה משמעותית על גורלה של מדינת...

תגובות

פורסם לפני 7 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה