הבלוג של אורלי ברג

הוריקן

עדכונים:

פוסטים: 266

החל מדצמבר 2013

הכתובת הייתה על הקיר. מטושטשת אבל אפשר היה לקרוא אותה

09/07/2018

אני מכירה אותה כבר כמה שנים. חברות. כמו במשפחות לא מעטות השגרה מנהלת את החיים. ככל שעוברים הימים הם הופכים למין תרגולת של משימות שצריך לעשות ופחות השקעה בזוגיות עצמה.

היא תמיד עסוקה. בטח כמו רוב הנשים עם ילדים. בקר, ילדים, סנדוויצ’ים, ביה”ס, הסעות חוגים, אסיפות, קניות וכמו שאמרתי שגרה. היא הייתה מספרת כמה הוא חרא וכמה  עם הילדים וכמה קשה כי הוא אידיוט. רובנו שומעות אמירות כאלה או דומות להן מפעם לפעם. את עצבנית? הוא לא הביא את מה שרצית וביקשת ממנו לקנות – התעצבנת וכשפגשת אותי סיפרת לי איזה אידיוט הוא חשבתי לעצמי.

לקבוע איתה פגישת “כמה זמן לא התראנו” היא כמעט בגדר פרוייקט אבל בסוף זה מצליח ותחושת ההישג והכייף משמחת את שתינו ובפגישה האחרונה שלנו ראיתי את מה שלא ראיתי מזמן. ראיתי איזה מבט נוגה בעיניים. משהו שאי אפשר להגדיר – אבל משהו לא  נוח, עצוב.

בין הסיפורים על המצוקות שלי היו גם שלה. אתן יודעות – מה מעסיק הורה? חופש גדול, לאן נטייל הפעם ואיפה נבכזבז הפעם. בענייני משפחתולוגיה לי אין המון לספר ואצלה בתקופה האחרונה הילדים והחופש והחברים.  הבעל?  הפך ל”אידיוט משודרג”. שמעתי יותר ויותר עליו בתקופה האחרונה  ועל כמה הוא לא עושה את מה שהוא צריך וההיפך. בין קפה לקפה, בין סרט ליום קניון היינו  מתחבקות, קצת שופינג כוס קפה  וכן – כמו חברות גם מקטרות.

shutterstock_165571553

הפגישה ביננו עד כמה שהיא הייתה משמחת השאירה אותי בתחושה לא נוחה. חשבתי שאולי זה בגלל העומס של החופש, אולי בגלל קניות ובישולים שצריך לעשות ואולי דברים אחרים – כאלה שאנחנו אף פעם לא רוצים לשמוע עליהם ואם כבר נדמה לנו ששמענו (אף אחד לא אמר במפורש) אבל אפשר אולי היה לקרוא בין השורות.

מה עושים אני שואלת את עצמי. הרי את לא יודעת כלום – זו סתם תיאוריה שלך שיכולה להיות נכונה אבל באותה מידה תלושה מהמציאות וזה סתם עוד ריב בין בעל לאשתו או משהו יותר מורכב.

portrait-2218878__340

הספק מכרסם בי ואני מוטרדת מאד. אני לא בטוחה שזה משהו מעבר ליחסים שבירים בין בעל – אשה אבל קיימת גם האפשרות  שאולי יש כתובת על הקיר וצריך לעשות משהו. איך בודקים אם שווה התייחסות או “רק” להקשיב לה ולתמוך בה עד שהשגרה היחסית תשוב.

אם תשב אתנו מישהי נוספת לקפה היא לא תחשוב שזה אולי קורה כאן משהו ואולי צריך לומר משהו. היא נראית מוקפדת, מאופרת, נעלי עקב וחיוך. רק מי שמכיר אותה ראה ושמע שהיא בעצם קצת מרוחקת וקפואה בפגישה.

היא שתפה אותנו במצוקות שחווה כמעט כל אמא בחופש והוסיפה שכשכל המשפחה יחד זה הופך להיות תמיד יותר גרוע. כדי לטעת את זרע הספק היא אמרה אתן מכירות את זה אצלכן גם, נכון? ושוב לא ידעתי אם אלה קיטורי חופש משותפים לרוב אלה שיש להן ילדים – אבל לא הייתי בטוחה.

nature-fashion-person-woman

בואו נפגש גם בשבוע הבא פתאום היא אמרה ואני הסתכלתי במבט תמוה לכיוון שלה. אני מוכרחה קצת שקט מהילדים שצורחים וזורקים צעצועים אחד על השני ומבעלי ששום דבר שאני עושה לא טוב או לא מספיק טוב עבורו. אין לי כח לשמוע אותו שוב וככה יהיה לי קצת שקט מכולם.

לא משחררת הפעם החלטתי. קבעתי לנו כבר ארוחת צהריים במלון עם מאסג’. פינוק – מה לא מגיע לנו? בטח מגיע  -אני עונה לעצמי. אז תארגני מישהו שישמור על הילדים וכשהוא יבוא הוא יהיה אתם – עם הילדים.

היא שתקה לרגע והתרצתה ופתאום היא אמרה לי – בסדר, נעשה יום פינוק אבל אני לא סובלת מאסג’. היא אמרה לי שהיא שונאת שנוגעים לה בגוף ואז הייתי כמעט בטוחה שזו הכתובת שעל הקיר. אולי היא פוחדת שיש שם סימן כחול או משהו דומה. החלפתי את המאסג’ בדיקור וסתם צ’אט בנות. אבל אישי. רק ביני לבינה.

הבטתי לה בעיניים שוב והתחזקה אצלי התחושה הזו של קורה שם משהו לא טוב וידעתי שהיא לא תספר, היא תפחד.

כשחזרנו מהפינוק וראיתי את העיניים המבריקות שלה, כמעט דומעות ואת המילים שהיא רוצה לשתף נשארות באוויר, החלטתי וצלצלתי לקו מצוקה. בעילום שם, אבל צלצלתי. לא הצטערתי אח”כ.  לפעמים תחושת בטן היא הידיעה עצמה וצריך לעשות משהו גם אם לא בטוחים.

לא רציתי לחיות את הספק.  לא רציתי שאם חלילה יש אלימות ולא חשוב איזו  – מישהו יגיד שהכתובת הייתה על הקיר.

צילום: fixabay

עוד מהבלוג של אורלי ברג

אמא - אולי תבואי חזרה ?

ביום שהעולם מתרסק, שהכוכבים יוצאים מהמסלול , שהשמש מפסיקה לזרוח והירח מפסיק להאיר = ככה בדיוק ושם בדיוק אני נמצאת. יש לי אמא מדהימה, יקרה, אהובה, מלאת חמלה, לב רחב שאין לו גבולות, שיקול דעת, תבונה וים של רגישות ורגשות. אמא...