הבלוג של אורלי ברג

הוריקן

עדכונים:

פוסטים: 256

עוקבים: 6

החל מדצמבר 2013

אמא’לה – הלכת בדיוק בשמונה בערב בצפירה בערב יום הזכרון לחללי צה”ל לפני 4 שנים. מרגיש כמעט כמו אתמול אבל זה כבר כמה שנים. בימים שמהולים דמעה וחיוך את מצטרפת לכל אלה ולתקופה המורכבת הזו. אם היו לי עוד 5 דקות – הייתי אומרת לך את הדמעות שהפכו למילים האלה

03/05/2017

בדיוק בצפירה בערב יום הזכרון לחללי צה”ל לפני ארבע שנים – גלשת לך בשקט לדרכך והשארת אותי כואבת, אוהבת , עם לב מרוסק. לפני דקה היית כאן ועכשיו את לא. כמה סימלי בשבילי. אמרו לי שהלכת ואת בגן – עדן בין המלאכים. בדיוק את השטויות הייתי צריכה לשמוע. תמיד אמרתי למי שאמר לי: מי יודע אם יש דבר כזה ואיפה זה בכלל? מישהו היה ובא לספר חוויות?

אני רוצה שתדעי שהרגשתי כל השנים שקמת בלילות לראות אם הכל בסדר(חשבת שאני לא מרגישה), כשחזרתי מבית -ספר היית שואלת “מה מתחשק לך היום” סתם ככה. את ממש מיוחדת אימוש. הרגשתי וידעתי באמת שחשוב לך איך היה היום, אם שמח לי וכייף לי ומה אני עושה הערב.  התכוונת לזה. לא הרבה אנשים שואלים מה נשמע ומה קורה והתשובה מעניינת אותם – הם שואלים כי זה פוליטקלי קורקט.  את שאלת – ובאמת הקשבת לתשובה.

שום דבר ואף אחד לא יכול להבין את העירוב של שעות מצחיקות, כמהות,  מתגעגעות, רציניות, מתפלאות, עצובות, מדהימות ומביטות בלי מילים אחת בשנייה ויודעות מה אנחנו אומרות בשתיקה. אנחנו ידענו. שתקנו וידענו.

 018

אני לא זוכרת שחשבת שמגיע לך. כמה פעמים אמרתי לך שמגיע לך בזכות ולא בחסד. כל כך רציתי שתלמדי לקחת בשביל עצמך, שתלמדי להגיד  את המילה לא בסיטואציות מסויימות, שתלמדי שזה בסדר להגיד “מגיע לי” . הגיע לך כל-כך הרבה ולא קיבלת, לא כי לא רצו לתת אלא כי את לא איפשרת. ידעת להעניק אבל לא ידעת לקבל כי תמיד אמרת שלשני מגיע יותר.

אנשים חשבו שאתה חזקה “חזקה מהרוח..”  כמו בשירים. לא רצית ובחרת לא לחלוק את הצער והכאב שהיו לפעמים כי לא רצית להכביד על אחרים. אני לא יודעת אימוש שלי אם רצית שככה יחשבו או ככה האמנת. כי לא תמיד היית באמת “חזקה מהרוח” וראיתי והרגשתי את זה. הלוואי שיכולתי לקחת את זה ממך.

בשביל אחרים היית אוזן קשבת או כתף להשען עליה .היית זו שמעניקה עצות כשביקשתי, וכמעט תמיד אמרת שהכל בסדר או יהיה בסדר גם כשדברים לא ממש היו כאלה.

זוכרת את תה נענע הקר שאהבת – זה שבקנקן הגדול ושותים אותו בקיץ? השתדלתי לזכור שיהיה במקרר. אני גרופית של סיידר     תפוחים אבל לידך אהבתי נענע. בדברים הכי קטנים היית נשמה בגודל של אוקיינוס. ידעת שאני אוהבת שוקולד מריר  ואמרת לי ששתי קוביות מריר – זה בסדר זה אפילו בריא.

לא עשינו דרמה משום דבר. כמעט כל דבר בסיידר, או עובר ולא נורא. השתדלת להשחיל את המעשים הקטנים שעשית  ואליהם אני מתגעגעת. אם הברזתי מבית – ספר (וזה קרה מדי פעם)  את מהאמהות האלה שלא עשו  דרמה אם לא היה צריך ונתת לחיים לזרום כמו שהם.ידעת שזה יסתדר . איך ידעת? פשוט היית אחרת. גדולה מהחייים.

היום אני חושבת ורואה איך אני מתנהגת -אני מבינה שאנחנו דומות בהתנהלות ובתגובות שלנו, בצורך וברצון שיהיה טוב. לימדת אותי בלי לעשות שיעורים – מסתבר שאפשר לעשות את זה. אפשר להשתדל לעשות טוב, טוב לעצמך וטוב לאחרים.

הדרכים שלך היו עגולות, השתדלת בכל כוחך לא להכנס לעימותים ולא לדחוק לפינות. לוקח זמן ואני רוצה שתדעי שלמדתי, שיעורים לחיים למדתי ממך בלי שתגידי “עושים ככה”  או  “אומרים ככה”. פשוט היית ואמרת ועשית – לא חיכית. רק אני מחכה – מחכה לך.

את אולי תצחקי – את יודעת למה אני מתגעגעת אצלך? תמיד בימי שישי כל הנכדים וחלקי המשפחה היו נפגשים אצל סבתא ואת היית מבשלת שם את מה שהכי אהבתי בעולם (אף פעם המטבח לא היה החלק החזק שלנו – אבל הוא היה טעים כי את עשית)  . לא הייתי צריכה לבקש ואת ידעת להכין.

ידעת שאת זה אהבתי הכי בעולם. כמה שאני יודעת לעשות היום את המרק הפשוט הזה – המילים שלך, התבלינים שלך היו האהבה שלי. בחיים אני לא אוכל לעשות את זה בטעם של אמא.

2012-12-31 18.30.21-5

אני רוצה שתדעי שאת הכי האמא הכי מתוקה בעולם. אמא יש רק אחת וכמעט תמיד היית מחייכת.

 בימים האלה אני קוראת את המילים האלה שכתבתי  מדף נייר עם דמעות ספוג דמעות של געגוע שלא ייגמר לעולם.

אני יודעת שחלק גדול ממה שאני היום – זה רק בזכותך. נכון, יש כאלה שיגידו שחלק זה גם בזכותי – יכול להיות אבל בתחושה שלי ובהתנהלות שלי – אני רואה אותך ולא פעם אני שואלת את עצמי מה את היית אומרת או איך את היית בוחרת להתנהג בסיטואציות מסויימות.

תשמעי אימוש, לפני שתתעייפי אני רוצה שנסכם שכרגע שתינו צריכות ללכת – כל אחת לדרכה אבל אני אקפוץ לביקור. מבטיחה. בינתיים חבקי אותי חזק אימוש, חבקי אותי חזק.

עוד מהבלוג של אורלי ברג

אמא - אולי תבואי חזרה ?

ביום שהעולם מתרסק, שהכוכבים יוצאים מהמסלול , שהשמש מפסיקה לזרוח והירח מפסיק להאיר = ככה בדיוק ושם בדיוק אני נמצאת. יש לי אמא מדהימה, יקרה, אהובה, מלאת חמלה, לב רחב שאין לו גבולות, שיקול דעת, תבונה וים של רגישות ורגשות. אמא...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

סרטן - הימים הראשונים שלי איתך...

אני משתדלת  לסגור את הדלת עם רב – בריח אחרי שהחלפתי את המנעול, אני נשבעת לעצמי לא לתת לשדים האלה להכנס (אגב, הם מצויירים מאד יפה..), אני משתדלת לתת לפחד דרך  אחרת מפתה הרבה יותר, לבנות תסריטים שבהם אני חזקה כמעט כמו פופאי –...

תגובות

פורסם לפני 5 years

אמא - מזל טוב

להגיד לך מזל טוב? מוזר לאחל לך כשאת לא כאן...אז מה? לחגוג לך? את מה בדיוק ? לחפש לך מתנה? מה את רוצה השנה? מה ישמח אותך אהובה? יש בך עכשיו שמחה? יש בך עכשיו מנוחה? את אוהבת את מה שאני עושה? יש לך יומולדת - לא יודעת איך לומר...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה