הבלוג של ענבל מימרן

honeyb

אני ענבל - מעצבת אופנה ואקססוריז, סטייליסטית אישית, חובבת מוזיקה, שופוהולית, נהנתנית ופיינשמייקרית. יש לי הרבה מה לומר, מקווה שתהנו לקרוא אותי! [Honey B הוא שמו של המותג שלי, ומכאן שם הבלוג] לעמוד הפייסבוק שלי:... +עוד

אני ענבל - מעצבת אופנה ואקססוריז, סטייליסטית אישית, חובבת מוזיקה, שופוהולית, נהנתנית ופיינשמייקרית. יש לי הרבה מה לומר, מקווה שתהנו לקרוא אותי! [Honey B הוא שמו של המותג שלי, ומכאן שם הבלוג] לעמוד הפייסבוק שלי: https://www.facebook.com/Honey.B.Label

עדכונים:

פוסטים: 26

החל מאוגוסט 2014

אחרי שהכרנו את הייצור במזרח הרחוק מקרוב, קבלו הצצה אל אחורי הקלעים של הייצור המקומי – בארץ ובשטחים..

11/02/2015

 

לאחר שצפינו בסדרה “אופנה קטלנית” ולמדנו קצת יותר על הדרך בה מיוצרים הבגדים במזרח, רציתי לתת לכם הצצה לייצור המקומי. איפה מייצרים המעצבים המקומיים, העצמאיים, בעלי העסקים הקטנים והבינוניים?

כאילו הייתי אילנה דיין, יצאתי לתחקיר בנושא! ולהלן התוצאות:

 

מתפרת עדינה

עדינה ומאיר שטרית מנהלים ביחד את המתפרה המפורסמת (מפורסמת בקרב מעצבים, הכוונה) בבנין מרכזים (רחוב היסוד) בתל אביב. מאיר מתעסק בגזירה ובאדמיניסטרציה, ועדינה מנהלת את התפעול.

תופרות: 4

גזרן: 1

הקפי ייצור: 50 ומעלה (אין מגבלה)

שעות עבודה: 7:00-16:00

הפסקות: שתי הפסקות – 20 דקות ב- 9:00, הפסקת צהריים בת 30 דקות ב- 11:00.

שכר: 28 שקל לשעה (מעל שכר המינימום)

תנאים סוציאליים: ביטוח פנסיוני ע”פ החוק (חצי שנה מיום ההעסקה)

חופשות: לפי חגים יהודיים + ימי חופש כקבוע בחוק.

אווירה: מקצועית למדיי

לקוחות: דורית שדה, שרון ברונשר, הדס קולודני, פיצקע.

אנקדוטה: מאיר מגדיר את המתפרה “מתפרה עילית” ומתגאה בלקוחות היוקרתיות שלו (דורית שדה הוזכרה פעמיים).

 

מתפרת הצפון

יוסי פרץ ורעייתו נטאשה מנהלים בשותפות את המתפרה בשפרעם – יוסי אחראי על העבודה מול הלקוחות (מעצבות) ונטאשה, שלה רקע בעיצוב ותפירה, מנהלת את התפעול. מדובר במתפרה שמעסיקה 12 תופרות, רובן דרוזיות. אין גזרן במתפרה, אבל אם אחת מהמעצבות מבקשת, יוסי מעניק שירות שבמסגרתו הוא מעביר את הגזרות והבדים לגזרן, ואוסף ממנו את החלקים אל המתפרה.

תופרות: 12

גזרן: 0

עובדים נוספים: 1 גיהוץ ואריזה.

הקפי ייצור: 50 עד 100 מדגם.

שעות עבודה: 7:00-15:30

הפסקות: הפסקת צהריים בת 30 דקות.

שכר: מינימום ע”פ החוק (23 ש”ח לשעה)

תנאים סוציאליים: ביטוח פנסיוני אחרי חצי שנה של העסקה.

חופשות: בשפרעם נהוג לחגוג את כל החגים, של היהודים, הנוצרים והמוסלמים – כך שיוצא שבמתפרה יש הרבה ימי חופשה.

אווירה: מאוד משפחתית, בצהריים כל העובדות אוכלות ביחד במטבחון – בין אם הביאו אוכל מהבית, או עושות take away ממסעדות בסביבה.

לקוחות: עלמה, הדס קולודני, ענת ברמן למותג ביאנטיקה, JUL. 

אנקדוטה 1: יוסי הוא הדוד של נטלי דדון, ואת הקולקציה הראשונה של בגדי הים היא תפרה אצלו.

אנקדוטה 2: הנשים הדרוזיות צנועות מאוד ולא אוהבות להצטלם ולכן המתפרה צולמה בשעת הפסקת הצהריים, כשהיא ריקה. את הנשים האוכלות ביחד במטבחון הוא צילם מרחוק, כדי להמעיט בחשיפה.

 

מתפרת מילניום

מוחמד פראח ובנו אמאד ממזרח ירושלים, מנהלים ביחד את המתפרה הממוקמת בבית לחם במבנה מרווח במיוחד בן שתי קומות, 180 מ”ר רבוע כל אחת. לדבריו, במזרח ירושליים מבנה כזה יעלה לו פי 4 ולכן לא ישתלם לו כלכלית. מוחמד הקים ומנהל את המתפרה, והכניס את אמאד לסוד העניינים בהדרגה, עד שאמאד הפך ליד ימינו. אמאד הוא גם גזרן מקצועי ומשתתף בעבודות הגזירה בסדנה.

תופרות: 16

גזרן: 2

עובדים נוספים: 1 בודקת איכות, 2 מדריכות / מפקחות, 1 אורזת, 1 מנהלת עבודה

שעות עבודה: 8:00-16:00

הפסקות: בשעה 10:00 יוצאות ל- 15 דק’, בשעה 12:30 יוצאות ל-30 דק’

שכר: עובדת חדשה מתחילה בשכר מינימום, אחרי 3-4 חודשים בודקים התקדמות ומעדכנים שכר; אח”כ השכר מתעדכן ע”פ ותק והתקדמות, כאשר ניתן להתפתח לתפקידי פיקוח / ניהול.

תנאים סוציאליים: אחרי 9 חודשים כנהוג בחוק ברשות הפלשתינאית.

חופשות: כנהוג בחוק (ולפי חגים מוסלמים כמובן)

אוירה: חברית למדיי, יש שיחות מעל מכונות התפירה. את ארוחות הצהריים התופרות אוכלות במטבחון, כאשר הן יושבות בקבוצות קטנות של 3-4 נשים ביחד.

לקוחות: טליה, צילה תפור עלייך, ליאורה ורינה, רונן חן, ו- Honey B (כן, אני מלקוחותיו הנאמנות של מוחמד)

אנקדוטה 1: אצל מוחמד מועסקים שני תופרים ממין זכר.

אנקדוטה 2: בשבוע שעבר צלצלתי למוחמד, וכשהוא ענה לטלפון משועשע ומצחקק, שמעתי צעקות של נשים מסביבו. מתברר שמוחמד קנה מכונת תפירה חדשה – זינגר אוטומטית משוכללת. הופעתה של המכונה במתפרה הולידה מריבה קולנית בה שלוש תופרות ותיקות ניסו להוכיח למוחמד (וזו לזו) מי הראויה ביותר לעבוד עליה. מוחמד החליט בסוף על הזוכה לפי מי שהכי הצחיקה אותו.

 

וקצת בפן האישי….

אני תופרת את מרבית הקולקציות שלי אצל מוחמד מזה שלוש שנים (שמלות ערב אני מוציאה לתופרת שעובדת מהבית).

כמו בכל יחסי עבודה, כשעובדים ביחד תקופה ארוכה, היחסים מתחממים, וכך גם עם מוחמד ובנו אמאד – אחרי מגוון מהמורות שעברנו ולא מעט השגים, מערכת היחסים שנוצרה בינינו הינה מערכת של כנות, אמון, חברות ותמיכה. מוחמד אפילו מגדיר אותי בת משפחה, ובחגים הוא מפנק אותי במגש בקלאווה משובחת שהוא מביא ממזרח ירושלים.

אי אפשר שלא להתייחס לפן הפוליטי, ואני נמלאת שמחה לחשוב שהעבודה שלנו ביחד מקדמת ולו במעט את דו הקיום עם ערביי ישראל. מי יודע, אולי יום אחד אלמד סוף סוף ערבית?

 

עד כאן להפעם.

אשמח לשמוע מכם מתגובות,

ענבל

 

עוד מהבלוג של ענבל מימרן

Thumbnail

אופנה קטלנית

  פרולוג סדרת הריאליטי הנורווגית "Sweatshop - Dead Cheap Fashion" שלחה שלושה בלוגרי אופנה צעירים לעבוד במתפרה קטנה בקמבודיה במשך חודש. במתפרה הזו מייצרים בגדים עבור ענקיות אופנה כמו H&M ו- MANGO - מותגים אהובים על בלוגרים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

היכוני לביאת הסתיו

  הרכבתי מגוון מערכות לבוש שיתאימו לנשים בעלות סגנונות לבוש שונים, וכולן מורכבות מפריטים שעוצבו ויוצרו בישראל, כי אג'נדה לא נוטשים, אפילו לא בסתיו...   החכמה ...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

הופה פורים סטייל

  מתחפשת בפורים? איך שאני רואה את זה, פורים הוא חג שמח, משמח ומספק הזדמנות נהדרת להתחדש בפריט מעוצב שתרכשי כי את "חייבת לתחפושת", ותמשיכי אח"כ ללבוש שוב בחיים האמיתיים; מה שנקרא - רווח כפול. וכמובן שאני ממליצה על פריטים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים