הבלוג של ענת גל און

התמקדות בבית

מי אני: אשה, אמא, בת, חברה. מנחה מוסמכת להתמקדות למבוגרים וילדים, מלמדת התמקדות (פוקוסינג) בגישת התמקדות בבית, מנחה מוסמכת לקונסטלציה משפחתית, מנחה סדנאות התמקדות להורים ומלווה תהליכי התמקדות אישיים, זוגיים... +עוד

מי אני: אשה, אמא, בת, חברה. מנחה מוסמכת להתמקדות למבוגרים וילדים, מלמדת התמקדות (פוקוסינג) בגישת התמקדות בבית, מנחה מוסמכת לקונסטלציה משפחתית, מנחה סדנאות התמקדות להורים ומלווה תהליכי התמקדות אישיים, זוגיים ומשפחתיים. מקשיבה, מתבוננת, חשה, חושבת, אוהבת, כותבת ~ מה זה התמקדות: פוקוסינג, הקשבה עמוקה ועוצמתית פנימה, לתוכנו, ולזולת. עבודה אישית, זוגית וקבוצתית שמניעה שינוי עמוק ~ מה זה בית: משם זה מתחיל, ושם זה ממשיך ~ מה בבלוג: תחושות, התנסויות, רעיונות, מחשבות, תמונות, סיפורים מהקליניקה, סיפורים מהסדנאות, והרבה סיפורים מהבית ~ איפה עוד ניתן לפגוש אותי: www.homefocusing.com https://www.facebook.com/homefocusing

עדכונים:

פוסטים: 19

החל מינואר 2013

הזכות לבחור עומדת לרשותנו בכל יום, בכל רגע. כשמצרפים לזה את האפשרות להצביע, מגיעים למקומות נפלאים. על הקשר בין הבחירות ובין הצפה רגשית אצל ילדים

21/01/2013

היום כולנו (!) נלך להצביע. לבחור.

לכאורה, בהקשר זה, שני פעלים זהים במהותם. בהקשר של בחירות אחרות, אלה שאנו עושים כל יום, ההבדל ביניהם גדול ומעורר מחשבה.

אז כן, גם אני כותבת על הבחירות. אני כותבת על הבחירות בעקבות פגישה עם ילד מקסים ונבון, שנוטה, כמו ילדים רבים, וכמו מבוגרים רבים, לטבוע בתוך תחושותיו.

נניח שקורה משהו לא נעים: מפסיקים לו את המשחק כדי ללכת להתרחץ, שמים גבול לצפיה בטלויזיה, בהפסקה החברים לא משתפים אותו במשחק כדורגל, המורה ביקשה מההורים חתימה ליד ציון נמוך בבחינה. נקרא לזה: ‘המאורע המצער’.

לפני שתמשיכו לקרוא, ובעודכם ממלמלים לעצמכם “שאלה יהיו הצרות שלי”, דמיינו זאת: הבוס שלכם קורא לכם לפגישה ונוזף בכם; בעל הבית הודיע שהוא מעלה את שכר הדירה; המצגת למחר לא מוכנה ואין לכם מושג איך תגיע לסיומה; מריבה טפשית עם בן/בת הזוג הדרדרה לכדי חילופי האשמות מכוערים וטריקת דלת שצבעה באפור כהה את המשך היום.

תחושות כמו תסכול, לחץ, כעס, עלבון, השפלה, יאוש ובדידות שאתם עשויים לחוש, ושעשויות לקנן בכם למשך שעות ארוכות, מתווספים אצל הילד להוויה שעוטפת כמעט את כל קיומו: הוויית הכפיפות. כן, הילד כפוף: להורים, למורים, לגננות, למסגרת, למדריך בחוג, למה שמותר ואסור, למה שלגילו ולא לגילו. שיקול הדעת שלו ביחס לחייו, בואו נודה על האמת, מצומצם עד מאוד.

מה הפלא שמאורע רע, כואב, מתסכל, מרגיז או מצער, מסתער על הילד ומצליח להעלים מעיניו כל קרן שמש מקרית. מה הפלא שלעתים קרובות ילדים מוצפים בתחושה קשה, ואנחנו עומדים, חסרי אונים, ומחפשים ללא הועיל ענף כדי להושיט ולהוציאם משם.

ילדים והתמקדות

אז קודם כל, הגיע הזמן לדבר קצת על התמקדות וילדים. מדובר בשילוב נפלא, טבעי ועוצמתי: ילדים נולדים גוף, תחושות ורגשות, ורק בהמשך מתווספות לשם מילים, קודים חברתיים, איסורים, מנהגים ועוד, שמטשטשים את הקשר בין הילד לתחושותיו.

ההקשבה שמציעה ההתמקדות מאפשרת לחבר מחדש את החוטים העדינים הללו שהתרופפו, ומעניקה לילדים הזדמנות לפתח יכולות פנימיות, בטחון עצמי ולמצוא את הדרכים שלהם להתמודדות יעילה עם כאבים, פחדים וכשלונות.

אה, כן: וזה עובד הרבה יותר מהר מאשר אצל מבוגרים…

בחזרה לבחירות

אז הילד המקסים והנבון ואני שמנו לב לתחושה הקשה. תפסנו אותה בדיוק ברגע שעמדה להציף. לא ביטלנו אותה, לא הפחתנו בערכה או חשיבותה. גם לא טבענו בתוכה, לא הנחנו לה להשתלט עליו. לקחנו קצת מרחק, הצלחנו להתבונן בה, להקשיב לה. ואז שחזרנו את היום כולו, עד אותו מאורע מצער שהעכיר אותו. שמנו לב לדברים נעימים שהיו ביום הזה, שמנו לב למשהו מסקרן שעתיד לקרות מחר. לא ניסינו להסיט את תשומת הלב מהמאורע המצער ולהעדיף עליו משהו נעים יותר שקרה או שצפוי לקרות. רק הכרנו בכל אחד מהדברים, נעימים ומצערים כאחד.

ואז דיברנו על אפשרות הבחירה. האפשרות להיות בעל הבית על רגשותיך ותחושותיך, להצביע על כל אחת ואחת, לשים לב לכולן, ולבחור באיזו דרך ללכת. דיברנו, ולמרות שהצער עדיין היה שם, הוא לא התפרץ, לא השתלט, לא סחף את הילד לתוכו. הצער היה שם, אבל ההכרה באפשרות הבחירה כבר הוליכה את הילד המקסים לכיוון אחר.

זה עובד לא רק עם ילדים. גם אצל מבוגרים, ההתבוננות, ההקשבה, הנוכחות, ההכרה בכל אחת מהאפשרויות, ההצבעה על כל אחת במובחן ובנפרד מהמכלול, כל אלה מאפשרות את הבחירה.

ועצם הבחירה כבר מביאה אותנו לנקודה חדשה, טובה יותר.

אז תצביעו, תבחרו, כדי שיהיה יותר טוב. טוב?


ענת גל-און, מנחה מוסמכת להתמקדות מטעם המכון הבינלאומי להתמקדות בניו יורק

תהליכי התמקדות בנקודות מפנה וסדנאות התמקדות להורים

0544.527584


עוד מהבלוג של ענת גל און

תצוגה מקדימה

"הקול בראש" - סרט מהפכני בלב המיינסטרים

כבר כשראיתי את הטריילר של הסרט החדש של דיסני-פיקסאר ידעתי שהוא בשבילי: ארוחת ערב משפחית קיבלה מימד עומק, כאשר חלקים שונים – כעס, פחד ועוד - של כל אחד מהמשתתפים, קיבלו את מרכז הבמה והניעו את האינטראקציה בין אמא, אבא...

תצוגה מקדימה

קבלה רדיקלית באמת

זה עומד להיות הפוסט הכי חשוף שלי, כי הוא עוסק גם בכאב גדול וגם במשהו שברגיל אני ממש משתדלת להסתיר. תשאלו - אז למה בכל זאת לחשוף? כי לאחרונה הכאב התגבר, ולאחרונה הבנתי איך...

תצוגה מקדימה

להרביץ לשולחן

במסגרת ההתלהבות הכללית בגן השעשועים, פגעה ידה של בתי בפניה של חברתה במכה כואבת. החברה התחילה לבכות, ובתי, נחרדת, אמרה: סליחה, זה לא בכוונה. החברה המשיכה לבכות, ותוך שלוש שניות הצטרפה אליה גם בתי, וביקשה ללכת הביתה. "אמרתי לה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה