הבלוג של ענת גל און

התמקדות בבית

מי אני: אשה, אמא, בת, חברה. מנחה מוסמכת להתמקדות למבוגרים וילדים, מלמדת התמקדות (פוקוסינג) בגישת התמקדות בבית, מנחה מוסמכת לקונסטלציה משפחתית, מנחה סדנאות התמקדות להורים ומלווה תהליכי התמקדות אישיים, זוגיים... +עוד

מי אני: אשה, אמא, בת, חברה. מנחה מוסמכת להתמקדות למבוגרים וילדים, מלמדת התמקדות (פוקוסינג) בגישת התמקדות בבית, מנחה מוסמכת לקונסטלציה משפחתית, מנחה סדנאות התמקדות להורים ומלווה תהליכי התמקדות אישיים, זוגיים ומשפחתיים. מקשיבה, מתבוננת, חשה, חושבת, אוהבת, כותבת ~ מה זה התמקדות: פוקוסינג, הקשבה עמוקה ועוצמתית פנימה, לתוכנו, ולזולת. עבודה אישית, זוגית וקבוצתית שמניעה שינוי עמוק ~ מה זה בית: משם זה מתחיל, ושם זה ממשיך ~ מה בבלוג: תחושות, התנסויות, רעיונות, מחשבות, תמונות, סיפורים מהקליניקה, סיפורים מהסדנאות, והרבה סיפורים מהבית ~ איפה עוד ניתן לפגוש אותי: www.homefocusing.com https://www.facebook.com/homefocusing

עדכונים:

פוסטים: 19

החל מינואר 2013

המילה ‘כיף’ כבר הפכה לאייקון תרבותי בקרב הורים שבעי קרבות. למה הילדים לא מספרים ואיך אפשר לגרום להם לעשות זאת

02/09/2014

IMG_1246

בכל אחת מהסדנאות שאני מעבירה להורים יש לפחות הורה אחד שאומר: הייתי רוצה, כשאני שואל את הילד שלי איך היה היום בבית הספר או בגן, לקבל תשובה קצת יותר ארוכה ומפורטת מאשר “כיף”. בסדנה האחרונה סיפרה אמא אחת, שמקבלת מנת “כיף” יומית, שדווקא לאבא שלו הילד מספר בנדיבות את מאורעות היום. היא, כמובן, חשה מאוד מתוסכלת.
לפני זמן מה ערכתי סקר קצר בקרב גולשי דף הפייסבוק של התמקדות בבית, ואכן, נראה שמרבית ההורים והילדים משתתפים בריטואל הזה.

אבל לא כולם; מספר לא מבוטל של הורים (אמהות, אם לדייק) השיבו לסקר: “התשובה היתה בהתאם לשאלה: שאלתי – מה היו שני הדברים הכי טובים היום, וקיבלתי תשובות!”. למחרת, מיהרתי לנסות את השאלה על ילדיי הפרטיים. הגדול (10) השיב: לא יודע (מסקר לא רשמי נוסף עולה שאף זו תשובה מקובלת ביותר בקרב בני גילו, ודגש על “בנֵי”), והקטנה (חמש וחצי) התריסה: שום דבר טוב לא היה היום! ונאלמה דום (בניגוד למנהגה).

למה הם לא מספרים? למה אנחנו שואלים?

אבל לפני שנפנה לשאלות שמטרידות אותנו, למה הם לא מספרים ואיך אפשר לגרום להם לעשות זאת, נשאל שאלה מקדימה, שתמיד מעניינת אותי לפני הכל: מה גורם לנו לשאול את הילדים איך היה חלקו הראשון של יומם, שבו הם נתונים במערכת מרובת כללים, בחברת ילדים אחרים בני גילם, תחת השגחתם וכפופים למבוגרים שאינם אנחנו? מה הצורך שלנו שחבוי בשאלה הזו?

יש מי שרוצים פשוט לדעת, להיות מעורבים, להיות חלק מחייהם של הילדים ככל האפשר. לדעת מה הם לומדים, מי החברים הטובים שלהם, האם המורה חייכנית או צועקת. לשם כך יועילו כמובן שאלות קונקרטיות: “מה אתם לומדים כעת במדעים”, “עם מי שיחקת בהפסקה”, או הזמנה לצייר את המורה או הגננת.
אבל רובנו, כשאנחנו שוהים מעט עם השאלה הזו, בינינו לבין עצמנו, אנחנו בדרך כלל מגלים, שמאחוריה מסתתר פחד גדול. פחד שמשהו רע יקרה לילד שלי, ואני לא אדע. פחד מחוסר האונים שבחוסר הידיעה – אם לא אדע, איך אוכל לעזור?
פחד שהוא ירגיש בודד, שהבנות יתעמרו בה, שהמורה תלבין את פניו בפני הכיתה כולה, שהיא תיכשל במבחן ולא תספר, שהוא יכה ילד אחר.
תשומת הלב למה שבאמת חשוב לנו לדעת, הדיוק ביחס לחלק בנו ששואל, היא צעד ראשון ומהותי בדרך לידיעה הזו.

אז מה עושים?

איך גורמים לילדים לספר לנו איך באמת היה היום בבית הספר או בגן?

התשובה עלולה לאכזב ברגע הראשון: לא “גורמים“. ספק אם ניתן לגרום לילד לשתף אותנו ברגשותיו הכמוסים, בחוויות הקשות, במה שבאמת (אנחנו מרגישים ש)חשוב שנדע. למעשה, רוב הילדים, אם חוקרים אותם (או בלשון הכיתות הגבוהות יותר – חופרים להם) רק יסתגרו יותר. וכן, זה אומר שאם חשוב לנו או מעניין אותנו לדעת מה עובר עליהם בכל רגע ורגע, כנראה שזה לא יקרה.

אבל אם אנחנו רוצים לוודא שהילדים ישתפו אותנו ברגעים משמעותיים – ובמיוחד באלה הכואבים – בחייהם, בהחלט יש מה לעשות: לשים לב לצורך שלנו לדעת, לגונן, לעזור, ולאפשר לילדינו לשתף אותנו. ליצור בבית אווירה של הקשבה, להזמין אותם לדבר, לתת להם תחושה שיש מי שנמצא שם בשבילם, ששומע אותם, אפילו כשהם לא מספרים.

לפעמים אני שואלת את ילדי איך היה היום בגן או בבית הספר, ומחייכת כשאני שומעת את ה”כיף”. לפעמים אני שואלת אותם “מה שלומך?”, ולפעמים אני לא שואלת כלום.
אני מגלה שכשהם זקוקים לשתף אותי במשהו שעובר עליהם, הם משתפים. ואני מקשיבה.

_____________________________

ענת גל און

התמקדות בבית – תהליכים אישיים וסדנאות יחסים – www.homefocusing.com

קורס התמקדות בבית – הקורס השלם להקשבה פנימה ולאחר

סדנאות התמקדות להורים

0544.527584

עוד מהבלוג של ענת גל און

תצוגה מקדימה

"הקול בראש" - סרט מהפכני בלב המיינסטרים

כבר כשראיתי את הטריילר של הסרט החדש של דיסני-פיקסאר ידעתי שהוא בשבילי: ארוחת ערב משפחית קיבלה מימד עומק, כאשר חלקים שונים – כעס, פחד ועוד - של כל אחד מהמשתתפים, קיבלו את מרכז הבמה והניעו את האינטראקציה בין אמא, אבא...

תצוגה מקדימה

קבלה רדיקלית באמת

זה עומד להיות הפוסט הכי חשוף שלי, כי הוא עוסק גם בכאב גדול וגם במשהו שברגיל אני ממש משתדלת להסתיר. תשאלו - אז למה בכל זאת לחשוף? כי לאחרונה הכאב התגבר, ולאחרונה הבנתי איך...

תצוגה מקדימה

להרביץ לשולחן

במסגרת ההתלהבות הכללית בגן השעשועים, פגעה ידה של בתי בפניה של חברתה במכה כואבת. החברה התחילה לבכות, ובתי, נחרדת, אמרה: סליחה, זה לא בכוונה. החברה המשיכה לבכות, ותוך שלוש שניות הצטרפה אליה גם בתי, וביקשה ללכת הביתה. "אמרתי לה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה