הבלוג של ענת גל און

התמקדות בבית

מי אני: אשה, אמא, בת, חברה. מנחה מוסמכת להתמקדות למבוגרים וילדים, מלמדת התמקדות (פוקוסינג) בגישת התמקדות בבית, מנחה מוסמכת לקונסטלציה משפחתית, מנחה סדנאות התמקדות להורים ומלווה תהליכי התמקדות אישיים, זוגיים... +עוד

מי אני: אשה, אמא, בת, חברה. מנחה מוסמכת להתמקדות למבוגרים וילדים, מלמדת התמקדות (פוקוסינג) בגישת התמקדות בבית, מנחה מוסמכת לקונסטלציה משפחתית, מנחה סדנאות התמקדות להורים ומלווה תהליכי התמקדות אישיים, זוגיים ומשפחתיים. מקשיבה, מתבוננת, חשה, חושבת, אוהבת, כותבת ~ מה זה התמקדות: פוקוסינג, הקשבה עמוקה ועוצמתית פנימה, לתוכנו, ולזולת. עבודה אישית, זוגית וקבוצתית שמניעה שינוי עמוק ~ מה זה בית: משם זה מתחיל, ושם זה ממשיך ~ מה בבלוג: תחושות, התנסויות, רעיונות, מחשבות, תמונות, סיפורים מהקליניקה, סיפורים מהסדנאות, והרבה סיפורים מהבית ~ איפה עוד ניתן לפגוש אותי: www.homefocusing.com https://www.facebook.com/homefocusing

עדכונים:

פוסטים: 19

החל מינואר 2013

עונת המסיבות בעיצומה. גם הילד שלך מסרב להשתתף? גם הילדה שלך נצמדת לך לרגל?

22/06/2014

התמקדות עם ילדים

עונת המסיבות בעיצומה (מסיבות סיום, חנוכה, פורים וימי הולדת), והורים רבים, במיוחד לילדי הגן, מוצאים עצמם יושבים על כסא קטן כשלרגלם צמוד ילד אילם, או ילדה קפואה. נראה כאילו כל שאר הילדים שמחים ונהנים להופיע, לשיר ולרקוד, ורק הילד שלי על סף דמעות, לא מוכן לזוז. 

“למה הוא לא שמח? למה היא מתביישת?” אנחנו שואלים את עצמנו, שאלות שאין עליהן באמת תשובה. כולם אומרים לנו שצריך ללכת עם הילד, לאפשר לו, ודאי לא להכריח. וזה מן הסתם נכון, באינסטינקטים שלנו אנחנו מרגישים שלא טוב ללחוץ על הילד. אבל גם כשאנחנו לא עושים כלום, רק מחבקים אותו וצופים יחד בשאר הילדים מפזזים בגיל, בפנים משהו נצבט. בפנים ה”למה” ממשיך לנקר.

וזה נוגע בנו במקום שלנו כילדים: מי שהיה כזה בילדותו, ודאי זוכר את התחושה, במיוחד אם הכריחו או ניסו לשכנע אותו להשתתף. הוא מזדהה עם הילד.
מי שהיה ילד עליז, חברותי וחסר דאגות, לא מצליח להבין. אולי הוא מבקר (מה הסיפור שלו?), ובכל מקרה דואג נורא: איך הוא יסתדר? מה יהיה בהמשך?
למעשה, לא משנה על איזה משני סוגי ההורים אנחנו נמנים, אנחנו חווים כרגע מועקה וחוששים לילד. משאת הנפש שלנו היא שהילד שלנו יהיה בעל בטחון עצמי, רגוע ונינוח.

ילד מנסה להרגיע ילד

הנסיון להיות עם הילד שלנו במצב המורכב הזה (והוא מורכב; בכל פעם שהילד שלנו נרתע בפחד, או מתנהג בצורה חריגה – וכאן שניהם משמשים בערבוביה – המצב הופך מורכב עבורנו), קשה יותר עבורנו וגם עבור הילד כל עוד לא נשים לב לילד הפנימי שלנו, שמזדהה או דואג.
כל עוד לא נקשיב לתחושות הללו, נמצא עצמנו פועלים מתוכן, וגם הילד שלנו יחוש, גם אם לא נאמר דבר, את ההזדהות או החרדה.
כשאנחנו פועלים מתוך הזדהות או חרדה, נפגע הבטחון שבכוחנו להקנות לילד, הבטחון בכך שזה בסדר, שהוא יכול להיות בדיוק מה שהוא ולא “צריך” להשתנות או לשים עצמו במצב של מבוכה או אפילו סכנה (כי כן, יש ילדים שעבורם קונסטלציה שכוללת מוסיקה רועשת, ילדים מתרוצצים והבזקי מצלמות של ההורים שצובאים מסביב, מעוררת תחושת סכנה של ממש). כשאנחנו פועלים מתוך תחושת הדאגה, ההזדהות, המועקה או החשש, או אפילו מתוך הרצון הנואש שלנו לשפר את המצב, אנחנו כבר לא מהווים עוגן עבור הילד שלנו, המצוי כרגע במצב מעורער ממילא. זה כאילו שהילד הפנימי המבוהל שבתוכנו מנסה להרגיע את זה שצמוד אלינו כרגע… זה לא עוזר.
אז מה אפשר לעשות? ודאי שלא לנסות לגרש את המחשבות הדואגות והסוררות; זה רק יחזיר אותן אלינו ביתר שאת. התנועה שבאפשרותנו לעשות היא עדינה אך רבת עוצמה: לשים לב.
אם ניתן דעתנו לתחושות שלנו, אם נחבק את הילד החרד שבתוכנו, נוכל לשוב ולהיות הורים שמחזיקים ברכות את הסערה שבתוכם, ומהווים חוף מבטחים לילד. חוף שעליו יוכל לנוח, בלי להעמיד פנים, בלי להתאמץ, ויוכל לגדול שם עוד קצת, כדי להיות מבוגר בעל בטחון עצמי, רגוע ונינוח.

ענת גל-און, מנחה מוסמכת להתמקדות למבוגרים, ילדים ונוער מטעם המכון הבינלאומי להתמקדות בניו-יורק

התמקדות בבית – תהליכים אישיים ומערכות יחסים
www.homefocusing.com

פייסבוק: https://www.facebook.com/homefocusing

 ***

אחת המשימות המאתגרות ביותר – להיות עם היקרים לי במצוקה ובחרדה, שלהם ושלי. איך עושים זאת?

קורס התמקדות בבית בתל אביב. לפרטים נוספים והרשמה: 0544.527584

 

 

עוד מהבלוג של ענת גל און

תצוגה מקדימה

"הקול בראש" - סרט מהפכני בלב המיינסטרים

כבר כשראיתי את הטריילר של הסרט החדש של דיסני-פיקסאר ידעתי שהוא בשבילי: ארוחת ערב משפחית קיבלה מימד עומק, כאשר חלקים שונים – כעס, פחד ועוד - של כל אחד מהמשתתפים, קיבלו את מרכז הבמה והניעו את האינטראקציה בין אמא, אבא...

תצוגה מקדימה

קבלה רדיקלית באמת

זה עומד להיות הפוסט הכי חשוף שלי, כי הוא עוסק גם בכאב גדול וגם במשהו שברגיל אני ממש משתדלת להסתיר. תשאלו - אז למה בכל זאת לחשוף? כי לאחרונה הכאב התגבר, ולאחרונה הבנתי איך...

תצוגה מקדימה

להרביץ לשולחן

במסגרת ההתלהבות הכללית בגן השעשועים, פגעה ידה של בתי בפניה של חברתה במכה כואבת. החברה התחילה לבכות, ובתי, נחרדת, אמרה: סליחה, זה לא בכוונה. החברה המשיכה לבכות, ותוך שלוש שניות הצטרפה אליה גם בתי, וביקשה ללכת הביתה. "אמרתי לה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה