הבלוג של הסתדרות העצמאים

אקטואליה לעצמאים ולבעלי עסקים קטנים

הסתדרות העצמאים קמה כדי להיות הגוף שמייצג את העצמאים בארץ, ורק אותם. בלי אינטרסים זרים, בלי חובות פוליטיות, בלי שאף אחד יוכל להשתיק את המאבק לזכויות לעצמאים

עדכונים:

פוסטים: 6

החל ממאי 2016

הצעת החוק לתשלום דמי פגיעה לעצמאים כבר מן היום הראשון נפלה אתמול בוועדת השרים לחקיקה, וזה כשמפלגת האוצר מצהירה שהיא בעד עסקים קטנים ועצמאיים, רק כל עוד שהם לא עולים לה כסף

04/07/2016

שאטרסטוק
אתמול (3/7/16) נדחתה בוועדת השרים לחקיקה הצעת החוק של ח״כ עופר שלח (יש עתיד) שאמורה היתה להשוות בין זכויות שכירים שנפגעו או חלו לבין אלה של עצמאים.

תמצית האפליה טמונה בכך ששכיר מקבל תשלום עבור ימי פגיעה מהמעסיק עד 12 יום ורק לאחר מכן מהביטוח הלאומי, בעוד שלעצמאי אין מעסיק, ולכן במקרה של פגיעה וניטרול מעבודה הוא למעשה מפסיד 12 ימי עבודה והכנסה, כי אין מעסיק שישלם עבור הימים הראשונים האלה.

תחשבו רגע על מעסיק בעל עסק קטן, שמעסיק 3-4 עובדים בסך הכל, כזה שמתמודד עם קשיי השוק, עם יוקר המחיה וגם עם העובדה שכעצמאי הוא משלם יותר לביטוח לאומי מאשר עובדיו. עכשיו חישבו באופן היפותטי שהמעסיק הזה נוסע באוטו בדרך לעבודה לפני העובד שלו ושניהם מעורבים בתאונה קלה ונשלחים בהוראת רופא ל-12 ימי מחלה להתאוששות.
העובד ישכב בבית ויתאושש בזמן שהמשכורת תמשיך להיכנס, בעוד שהמעסיק ישכב בבית, ישלם את ימי הפגיעה של העובד ואף אחד לא יפצה אותו על ימי העבודה האבודים שלו וההכנסה שנפגעה.

שאטרסטוק

מדובר בכמה אלפי שקלים במקרה של הכנסות נמוכות, והרבה אלפי שקלים במקרה של הכנסות בינוניות. לא טייקון, אבל עצמאי שמחזיק את ביתו ואת עובדיו, ושבכל קנה מידה חסרונו של הכסף הזה יורגש היטב. ומעל הכל – מדובר באפליה מובנית בחוק.

כבר שנה וחצי שהכנסת, הוועדות והאוצר מרחשים ומלחששים ״עצמאים, עצמאים״. מרגע שהעצמאים עלו לכותרות כל אחד רוצה פיסה מהם.
אם עוד לא שמתם לב ל׳בהלה לעצמאים׳ קחו רק את מאורעות החודשים האחרונים: מתווה חוק פנסיה-אבטלה שהאוצר מנסה לכפות עלינו ולשכנע אותנו שטוב לנו להפריט את האבטלה של העצמאים ולהפקידה בידי קרנות הפנסיה, הפקדת חובה לפנסיה בפני עצמה שאפשר לדון האם זה האפקי המיטבי לעצמאי לחסוך בו לגיל פרישה, חיקוי הצעת ריכוז גורמי רישוי העסקים בתחנה אחת,  דמי לידה לעצמאיות (הצעה שעלתה ונפלה 6 פעמים עד שהפכה לתקנה משום שלא הצליחו להעבירה בחקיקה! ) ועוד ועוד – הצעות חוק שגרפו כותרות, ואו שלא באמת יצאו לפועל, או במקרה הטוב עשו שינוי כל כך נקודתי שעלותו למדינה כ-5 מיליון ש״ח בסך הכל (תיקון חישוב דמי לידה לעצמאיות).

ומנגד- הצעות חוק פוגעניות עפות לכל עבר: תוספת שני ימי חופשה לעובדים, 6 סופי שבוע ארוכים, חופשת לידה לאב עובד, וכל אלה מכיסי המעסיקים – קטנים כגדולים.

אז מה הסיפור עם החוק שנפל אתמול? כסף. פה קבור הכלב.
כנראה שכדי להעביר חוקים לטובת עצמאים צריך שהם יצאו מהכיס של העצמאים ושמישהו גם ירוויח עליהם בדרך. אבל כשחבר הכנסת שלח מעלה הצעה שגם תתקן עוול שפוגע בזכות הכי בסיסית של אדם להחלים וגם תעלה למדינה כסף – טוב, יש להסיק שהוא כנראה יצא מדעתו, ולכן לא פלא שההצעה נפלה בוועדת השרים לחקיקה.

שאטרסטוק

אבל לא אבדה תקוותנו, החוק יגיע להצבעה גם במליאת הכנסת. באופן הגיוני יש לשער שגם שם הוא ייפול, אבל זה הזמן שלנו להרים ראש ולהשמיע קול חזק, חד וברור – חלאס! די לאפליית עצמאים במדינה!

אפילו חבר הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) אומר בצורה ברורה בטור בדה-מרקר - המדינה חוגגת על גב העצמאים כי אין להם הסתדרות חזקה. וזה בדיוק מה שצריך לעשות עכשיו – אם אנחנו לא רוצים להמשיך לאכול אותה בחקיקה שיוצאת מהכיס שלנו ובתאונות דרכים עם קירות אטומים כשאנחנו זקוקים לעזרה – חייבים להתאחד תחת גוף אחד שיהווה כוח עצום ויוכל להכתיב את כללי המשחק.
צודק חבר הכנסת פורר, זה הזמן להירשם כחברים בהסתרות העצמאים, ויפה שעה אחת קודם.
להרשמה >> snip.ly/q60vm

להיכרות איתנו הצטרפו לקהילת הפייסבוק של הסתדרות העצמאים

עוד מהבלוג של הסתדרות העצמאים

תצוגה מקדימה

הסתדרות, מילה קשה

כשהחלטנו להקים גוף שידאג לעצמאים גילינו שכבר בשלב בחירת השם אנחנו נתקלים בבעיות. מצד אחד, כבר שנה שהציבור שלנו צועק וקורא, ודי בצדק, שהגיע הזמן להקים הסתדרות לעצמאים. כזו...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

יום הזעם של ההורים - גם הורים עצמאים זועמים

עד לפני שנתיים הייתי אמא במשרה מלאה. יצאתי ממעגל העבודה לפני לידת ביתי הבכורה והתמסרתי כל כולי לאמהות, במשך שנים חיפשתי עבודה בחוץ ולא מצאתי, לא קל גם להיות אמא שרוצה...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מהפכה - הסתדרות העצמאים יוצאת לדרך!

כבר הרבה מאוד שנים שמצב העצמאים בארץ הולך ומתדרדר. מעמדנו נשחק, הדימוי הציבורי יורד, עסקים קורסים ומתרסקים וחצי מיליון אזרחים עובדים בישראל יודעים שאין מי שדואג להם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה