הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 203

החל מינואר 2015

שכר טוב ותנאי העסקה משופרים הם צעד ראשון עבור כל עובד, אך הם ממש לא סוף הדרך. כמנהלת שעומדת בראש מערך שבעצמי נמצאתי בתחתיתו בעבר, אני יודעת היום שמה שעושה את ההבדל האמיתי זהו היחס האישי לכל עובד. זהו הדבר שמניע אותי יותר מכל בתפקידי.

נעים להכיר, אני שמרית כהן, בת 35, נולדתי וגדלתי בחולון וכעת גרה בגן יבנה. השתחררתי מצה”ל בדרגת רס”ן, ובשירותי הצבאי שימשתי בתפקידי פיקוד רבים בחי”ר – ממ”כית ועד מ”פית. ב-11 השנים האחרונות, מאז סיום השירות הצבאי, אני עובדת בנתב”ג. התחלתי כסורקת ביטחונית, תפקיד שמשמעותו סינון ובדיקה של הולכי רגל וכלי רכב בכניסות לשדה התעופה. זאת הייתה משרה נוחה במיוחד עבורי תוך כדי לימודי תואר ראשון במדעי המדינה ומשאבי אנוש.

בתוך תקופה קצרה קודמתי לתפקיד אחראית משמרת, אך שם לא עצרתי, ועם השנים קודמתי עוד ועוד וכיום אני משמשת כמנהלת יחידה, בשני פרויקטים במקביל. תחתי ישנם 450 עובדים: חמישה מפקחים, עשרה אחראי משמרת, שני סדרני עבודה, מנהלת גיוס ומאות מאבטחים ועובדים העוסקים בסינון הולכי רגל וכלי רכב ובמתן שירות לנוסע.

כולנו, כולל אותי, עובדי קבלן. עם השנים החברות בהן אנו עובדים התחלפו מספר רב של פעמים, ובשנים האחרונות אנו מועסקים תחת חברת SIH ישראל. הודות להסכם הקיבוצי הענפי שנחתם עם ההסתדרות, גם כשאנחנו עוברים מחברה לחברה התנאים שלנו נשמרים ובחלק מהפעמים אף משתפרים.

העובדים ב-SIH מרוויחים שכר יפה, מקבלים פנסיה וקרן השתלמות, הסעות, ארוחות, ביגוד, ימי כיף ונופשים. חלק ניכר מכך בזכות ההסכם הענפי וחלק בזכות תנאי המכרז של רשות שדות התעופה, שעומדת על כך שהעובדים בחצרותיה יקבלו תנאים נאותים ולמעלה מכך.

כולנו, כולל אותי ועד אחרון העובדים, מיוצגים על ידי ההסתדרות. זה נותן לנו שקט וידיעה שנקבל את מלוא הזכויות ואת הגב שאנו זקוקים לו. לעולם לא אשכח איך בסוף שנת 2012, ביום שהחברה הראשונה שעבדתי בה נכנסה להקפאת הליכים ובתוך שבוע פשטה רגל. נוצר מצב שהעובדים נשארו בלי אמא ואבא, ולמרות שלמזמין השירות (רשות שדות התעופה) היה חשוב שנמשיך לעבוד בנתב”ג, לא ידענו אם נקבל משכורות בסוף החודש. בלי היסוס ותוך זמן קצר ההסתדרות הביאה שורה של עורכי דין ואנשי מקצוע מטעמה שדיברו עם כולנו, הסבירו ועזרו בתביעות מול ביטוח לאומי. הנציגים של ההסתדרות עשו עבודה נהדרת, ותוך מעורבות ואכפתיות השיגו לכולנו בתוך חודשים ספורים את הכספים שהגיעו לנו.

הקשר שלנו עם ההסתדרות רציף ומלא במופעים טובים: מבחירת עובד מצטיין פעם בשנה בטקס מיוחד שעורכת ההסתדרות, כנסים מקצועיים ומעשירים (כגון כנס 1 במאי שנערך בגני התערוכה) ועד חלוקה סמלית של משלוחי מנות לפורים על ידי נציגי האיגוד המקצועי, כפי שהיה מוקדם יותר השבוע. בהקשר זה אני חייבת לומר מילה טובה על מזכירת האיגוד המקצועי מההסתדרות במרחב השפלה ברכה רן ויו”ר איגוד עובדי השמירה, המוקד והסיור, הניקיון והטיפול הסיעודי, יוסי ברבי, שחקנים פעילים שמלווים אותנו באופן שוטף ומסייעים בכל מה שצריך.

כתבתי בתחילת הטור כי היחס האישי לכל עובד זהו הדבר החשוב ביותר בעיני. כמנהלת אני מבינה שהעובדים שנמצאים בקצה הם הכוח שמניע אותנו, ואם לא נדאג ולא נטפל בעובדים לא נוכל לשמר אותם והחברה לא תוכל להצליח. שכר ותנאים אחרים אפשר לתת וגם לקחת, אך יחס אנושי זהו דבר שנשאר – על אחת כמה וכמה בעבודות כמו בענף שלנו, בהן רוב העובדים הם זמניים, תוך כדי לימודים. עם השנים למדתי את החשיבות הרבה להתאים את עצמי לעובדים שעומדים מולי, ולהכיר בסטטוס האישי והייחודי של כל אחד ואחת מהם. אחטא בתפקידי אם לא אכיר כל עובדת וכל עובדת בשמם ואדע מה הרקע והצרכים שלהם. זוהי האמת שלי שמובילה אותי ותמשיך ללוות אותי גם בעתיד.

שלכן ושלכם,

שמרית כהן

salonashimrit

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 5 years

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה