הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 203

החל מינואר 2015

כמו במקרים רבים אחרים, גם הסיפור שלי בתור יו”ר ועד, התחיל מהצורך בשינוי במקום העבודה, מתחושה שמשהו לא כשורה ושהאיזון העדין ממילא שבין העובדים למעסיק הופר.

נעים להכיר, שמי תקוה ברמר, יו”ר ועד עובדי זאפ גרופ. אני עובדת בחברה מזה 21 שנה כאחראית פניות לקוח ומטפלת בתביעות הקטנות, כשאני מייצגת את החברה בבתי המשפט השונים. קבוצת זאפ גרופ מנהלת עשרות אתרים מובילים ומוכרים בהם זאפ השוואת מחירים, זאפ דפי זהב, זאפ Rest, זאפ מתחתנים, פורטל דוקטורס, פורטל משפטי ועוד.

במהלך שנת 2015 נחתם הסכם קיבוצי בין ההסתדרות הלאומית להנהלת זאפ, שהיה אמור להסדיר ולשפר את תנאי העסקת מאות עובדי הקבוצה. אלא שבמקום להיטיב עם העובדים, העובדים הרגישו שהוא מיטיב דווקא עם ההנהלה, כך למשל הוא כלל סעיף המאפשר להנהלה לבצע שינויים ארגוניים ופרטניים ללא התחשבות בעובדים ובאופן חד-צדדי.

במהלך ארוחת ערב משפחתית ביום שישי אחד, סיפרתי לאמא שלי על מה שקורה בזאפ, על מקום עבודה שהיווה עבורי בית שני ב-20 השנים האחרונות, שהפך לקר ומנוכר. סיפרתי לה על כך שעובדים ממורמרים פונים אלי ומספרים לי על קשיים שהם חווים בעבודה, על תנאי עבודה ושינויים במודל שכר ופגיעה בשכר ובאווירה קשה.

הם ביקשו עזרה, אבל חוץ מלהקשיב להם לא הייתה לי היכולת לעזור להם. ידי היו כבולות. מנגד ראיתי כיצד חברים קרובים שלי החלו לעזוב את מקום העבודה כי כבר לא היה להם כוח להתמודד עם כל השינויים וחוסר הביטחון התעסוקתי.

אסיפת הסברה שערכו השבוע עובדי קבוצת זאפ

אסיפת הסברה שערכו השבוע עובדי קבוצת זאפ

לאחר מספר דקות בהן אמי, שמטבעה בדרך כלל רק מקשיבה ומכילה את ילדיה ולא נוקטת עמדה כלשהי, הטיחה בי: “מדוע את לא עושה משהו כדי לשנות את המצב? מדוע את מקטרת? אני מכירה את הבנות שלי שהם לוחמניות ולא מוותרות – מדוע את יושבת בצד ושותקת? תעשי שינוי! תחליפי את הוועד ותעשי משהו טוב לעובדים.  יש לך את היכולת, את מסוגלת לבצע את השינוי!”

מאז השיחה המטלטלת עם אמי הרעיון של הקמת ועד חדש החל לקרום עור וגידים. התאגדנו מספר חברים לבצע את השינוי. נפגשנו שלושה חברים עם נציג מהאגף להתאגדות עובדים בהסתדרות הכללית וביקשנו לשמוע כיצד ניתן להחליף ולשנות את הקיים. במקביל ביצענו שיחות רבות עם העובדים שהתלהבו מהרעיון להחליף את הוועד והארגון היציג בהסתדרות הכללית. אמנם היו חששות בהתחלה לגבי מה יהיה ואם לא נצליח להחתים את העובדים ויהיו התנגדויות מצדם, אך הליווי המקצועי של ההסתדרות הכללית, החל מתכנון המהלך ועד ליום ההחתמות, נתנו לנו בטחון והפכו את הרעיון לדבר ממשי.

יצאנו לדרך, ובסופו של דבר הטפסים עם החתימות החלו להיערם. בסוף יום ההחתמות הראשון כבר היו מעל ל-300 חתימות באמתחתנו – הרבה מעבר לכמות הנדרשת לשם הפיכת ההסתדרות הכללית לארגון העובדים היציג.

חלפה שנה וחצי. כיום עובדי קבוצת זאפ מאוגדים בהסתדרות הכללית ובימים אלה אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך משא ומתן להסכם קיבוצי חדש עבור העובדים ביחד, המלווים על ידי יו”ר איגוד עובדי האינטרנט, הסלולר וההייטק בהסתדרות יקי חלוצי ומזכיר האיגוד המקצועי אמיר בראון, המלווים את חברי הוועד בתהליך ההידברות אל מול הנהלת החברה.

המשא ומתן לא קל, וידע עליות ומורדות. בימים האחרונים, נוכח אי שיתוף פעולה וגרירת רגליים מצד ההנהלה, החלטנו לבקש מההסתדרות הכרזה על סכסוך עבודה. לצד זאת גם קיימנו לפני מספר ימים אסיפת הסברה המונית בלובי של משרדי החברה בפתח תקווה, ועדכנו את מצב העובדים בדבר ההתפתחויות בדיונים מול ההנהלה. שמחנו לגלות כי כמות עצומה של עובדים הגיעה עם תקווה בעיניים ורצון לתנאי העסקה טובים יותר. ציפיות העובדים גבוהות ואנו ממתינים בכיליון עיניים לשינוי בתנאי הביטחון התעסוקתי שלנו.

הרוח הגבית והתמיכה מהעובדים נותנת לחברי הוועד ולי בפרט, את הכוח להתמודד עם לחצים מול ההנהלה ומחזקת אצלנו את ההכרה בכך שהשינוי שאנו דורשים הוא צודק, לגיטימי ומבורך ואף גורם לנו לא להרפות ולהמשיך בדרך שבחרנו לשינוי.  מבחינת העובדים, השמיים הם הגבול, ואנו איתם לכל אורך הדרך.

שלכן ושלכם,

תקוה ברמר

 4

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 5 years

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה