הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 203

החל מינואר 2015

בכל יום בו אני קמה בבוקר והולכת לעבודתי, אני אומרת תודה. תודה על כך שאני נמצאת במקום הנכון, שנפלה בחלקי הזכות להוביל לשינוי ולמלא תפקיד ענק עם משמעות אדירה שמשנה את חייהם של מי שבאמת זקוקים לכך.

נעים להכיר, אני סימה דדון, תושבת נתיבות למעלה מ-30 שנה, נשואה באושר, אמא לארבעה ילדים וסבתא לשלושה נכדים מקסימים, בעלת תואר ראשון במינהל ומדיניות ציבורית. מזה כ-20 שנה אני עובדת כמתאמת מעסיקים, השמה וייעוץ בלשכת שירות התעסוקה בנתיבות. נתיבות היא עיר שתושביה חמים, מקסימים ומעריכים את עבודתנו, ופארק “נועם” הסמוך לה הגדיל מאוד בשנים האחרונות הצורך בעובדים מהאזור.

שירות התעסוקה הוא גוף ממשלתי שכ-800 עובדיו נותנים מענה לדורשי עבודה ותובעי הבטחת הכנסה, באמצעות עשרות סניפים מצפון ועד דרום. אנו עובדים עם שני לקוחות עיקריים: מעסיקים ודורשי עבודה, כאשר המטרה שלנו היא לחבר ביניהם כדי שהמעסיק ימצא עובד והעובד ימצא תעסוקה ופרנסה – ושני הצדדים ייצאו מורווחים. עוד חיבור מוצלח ועוד חיבור מוצלח מרכיבים יחד סיפור הצלחה שלם שכל החברה הישראלית משתכרת ממנו.

כחלק מעבודתי אני יוצאת לשטח למעסיקים עצמם, פוגשת אותם, מבינה למה ולמי הם זקוקים, ולאחר מכן עושה כל מאמץ על מנת לעשות את החיבור האידאלי – כזה שגם ישרוד לאורך זמן – בין דורשי עבודה למשרות שאיתרתי. לבי מתפוצץ מגאווה בכל פעם שאני פוגשת עובדים מרוצים ושמחים שסייעתי בהשמתם ועזרתי להם להתפרנס בכבוד. זה מה שמניע אותי – ואת כלל עובדי שירות התעסוקה, שהם עובדים מצוינים בעלי השכלה גבוהה, מיומנויות וניסיון רב – להמשיך לעבוד ולמלא את המשימה החברתית שנטלנו על עצמנו.

מתוך הבנה בחשיבות הגדולה של טיפוח ושמירה על מעמדם של עובדי שירות התעסוקה שמבצעים מלאכת קודש, החלטתי לפני כארבע שנים להצטרף אל ועד עובדי שירות התעסוקה. זכינו כולנו ביו”ר ועד מצוין – עופר לוי – שדואג לעובדים מכל הלב בפן המקצועי, המוסרי והערכי. עופר מראה לנו מדי יום ביומו כמה חשוב להיות קשוב לכל עובד ועובד וכולנו יחד פועלים למתן סיוע לכל עובד שזקוק לנו, בדברים גדולים כקטנים. כולנו יחד גאים להיות חלק מציבור העובדים המאוגדים בהסתדרות בראשות אבי ניסנקורן. בשנים האחרונות הפכה ההסתדרות לתנועה חברתית הנושאת את דגל צמצום הפערים והגברת השוויון, וערכים אלה בהם דוגל ניסנקורן הם המובילים גם אותנו בעשייתנו השוטפת.

כחלק ממגוון השירותים שנותן שירות התעסוקה, הוקמה לפני מספר שנים תוכנית פיילוט ייחודית בשם “מעגלי תעסוקה”, שמטרתה לסייע למובטלים להיכנס ולחזור אל מעגל התעסוקה. בניגוד לשאר עובדי השירות, עובדי “מעגלי תעסוקה” הינם עובדי קבלן, חסרי כל ביטחון תעסוקתי וכלכלי. בסוף 2018 – תום תקופת הפיילוט – היו אמורים עובדי הקבלן להיקלט להעסקה ישירה בשירות כחלק מהסכם קיבוצי חדש, ולזכות לתנאי ההעסקה להם הם ראויים. אלא שמשרד האוצר הפר את התחייבויותיו לקלוט את העובדים. בהחלטה חד צדדית, ללא תיאום עם נציגות העובדים, תמשיך התוכנית לפעול באותה מתכונת העסקה נצלנית ופוגענית.

עכשיו, תאמרו לי אתם: כיצד אנשים שעובדים זה לצד זה ועושים את אותה העבודה בדיוק, אמורים להסתכל אחד לשני בעיניים ולדעת שאינם מועסקים בתנאים זהים, ושבבוקר בהיר אחד חלק מהם עלולים לקבל הודעה פתאומית על סיום העסקתם?

החלטנו שלא נאפשר לזה לקרות ונאלצנו בלית ברירה לקבל החלטה לא קלה לצאת לצעדים ארגוניים בשירות התעסוקה. זאת כחלק מהמאבק והסולידריות שלנו למען כלל עובדי שירות התעסוקה – ללא יוצא מן הכלל!

עד עתה ניסינו לעשות הכל כדי למנוע פגיעה בציבור דורשי העבודה והרמנו אינספור דגלים אדומים, אך ללא הואיל. לצערנו המדינה מגלה אטימות ולא רואה את העובדים כבני אדם הזקוקים לכבוד בסיסי, אלא רואה אותם רק מנקודת מבט כספית.

האם זו החברה שאנו שואפים להיות? אין ספק שלא. ניצבת בפני מקבלי ההחלטות הזדמנות היסטורית חד פעמית לתקן את העוול, להרחיב את השירותים ששירות התעסוקה נותן ולפתור את מצוקת כוח האדם תוך דאגה לעובדים עצמם. אנו מבינים את האי-נוחות הנגרמת לציבור כתוצאה מהצעדים שלנו, אך מבקשים את ההזדהות וההבנה כי רק עובד אשר יש לו ביטחון ויציבות, יוכל לתת שירות טוב ומקצועי כפי שמגיע לכל דורשי העבודה המגיעים אלינו.

שלכן ושלכם,

סימה דדון, חברת ועד שירות התעסוקה

salonaaa2

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 5 years

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה