הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 144

החל מינואר 2015

היה רגע אחד שבו הבנתי מה קורה וכל הגוף שלי הרגיש את זה. קראו לנו לשיחות אישיות, בהן נאמר לנו שיהיה קיצוץ רציני בשכר, אבל ניסו לשכנע אותנו שזה לטובתנו כי העלו את יעדי המכירות, ואם נעמוד ביעדים החדשים – נוכל להרווויח יותר. כך זה עובד במכירות: שכר בסיס נמוך, והוא עולה ככל שעומדים ביעדים.

זה היה אחרי שאני כבר 6 שנים עובדת בסלקום וקוצרת לא מעט מחמאות על רמת עבודתי. אז אחרי 6 שנים בהם גדלתי , התפתחתי , הקמתי משפחה אני מצפה שיגידו לי שאני מתקדמת לאנשהו, מקבלת העלאה, ופתאום באים ומורידים עלי מכה כזו, ועל כולם.

לי זה היה ברור שאף אחד לא יסכים לזה, אבל מסביבי יש עובדים בני 40 ויותר שלא יכולים להרשות לעצמם לקום וללכת. באותו הרגע הבנתי שאני חייבת לשכנע את כולם להיות ביחד ושאין בכלל אפשרות שנסכים לעניין הזה.

באותו היום היו לי לימודים, אז בנסיעה לאוניברסיטה בבאר שבע התחלתי לחשוב על פעולות. ברקע היה מאבק עובדי פלאפון וההסתדרות, והתחלתי לחקור ולקרוא חומרים על התאגדויות עובדים. זה תחום שהיה ממש זר לי,  ופתאום גיליתי עולם שלם. הרגע המכונן בו החלטתי שזה מה שאני הולכת לעשות היה בנסיעה הזו לבאר שבע.

התחלתי לקיים פגישות מחוץ לשעות העבודה עם כל מיני בעלי תפקידים שהכרתי. יצרתי קשר וקיבלתי גב וליווי של האגף להתאגדות עובדים בהסתדרות. הגעתי לקריית שמונה ולאילת וכל מה שבאמצע. ואת הכל עשיתי כשיש לי תינוק קטן בן כמה חודשים ובן זוג שעובד במשרה מלאה. היו המון נסיעות שבאתי עם התינוק ישן ברכב ואת השיחות ניהלתי מחוץ לרכב כדי לא להעיר אותו. הסיטואציה הייתה שהחלטתי  להמר על כל הקופה , המטרה עמדה מעל הכל. את הגיוסים עשינו בשקט, בלי תיעוד, בלי מיילים ומטלפונים פרטיים, כדי שאף אחד בחברה לא יבין שאנחנו עובדים על התאגדות. הרי ברגע שהיו מגלים את זה, הכל היה נמחק ברגע.

ב 2 אפריל 2013 בבוקר לאחר 3-4 חודשים  של עבודת שטח וגיוסי פעילים מאומצת החלטנו לצאת לדרך התחלנו במבצע החתמת העובדים , כל חתימה קריטית , בבוקר ה-2 באפריל כמה שעות לפני שכל העניין נחשף, עוד הספיקה המנהלת האישית שלי לציין אותי לשבח ולהחמיא לי בשיחה בנוכחות חבריי לצוות, כמה שעות לאחר מכן, אותה מנהלת הזמינה אותי לשימוע לפני פיטורין  , כמוני כך עוד 7 מחבריי לוועד העובדים (שמנה בהתאגדות כ-10 חברי ועד) .

הייתי בהלם. הגוף ממש משותק, אבל מיד הבנתי שאני צריכה להתאפס בשביל כולם ושאנחנו               ב מ-ל-ח-מ-ה, מנהלתי קיבלה הוראה להפוך להיות מלווה צמודה שלי על מנת לעקוב אחרי כל דבר שאני עושה. זה היה שלטון פחד. ציפו שמהפחד נחליט לוותר. אבל לי זה עשה בדיוק את ההיפך. ב- 2/9 אותה שנה לאחר מאבק לא פשוט ומאוד מתוקשר הכירו בנו כוועד העובדים המייצג בסלקום נטוויז’ן.

ההישג אדיר, ואפילו היום, כאשר אנחנו בדיונים לחתימה על הסכם קיבוצי וטרם החתימה, הצלחנו לשפר את מצב העובדים  בצורה משמעותית. מקיזוז דמי הניהול בפנסיות העובדים של כ-60% (עשרות עד מאות אלפי ₪ לעובד) דרך שיפור ענפי משמעותי בסדר יומם של עובדי המוקדים ויצירת סביבת עבודה נעימה ונוחה יותר, הסכם פרישה מרצון שיצר תקדים משמעותי בו זכו עובדי סלקום הוותיקים לפנסיות גישור עד גיל 67, דרך אירועי רווחה אותם אנו מייצרים בעזרת גיוסים מאומצים וללא תקציבים מסודרים.   לוועד העובדים יש כיום מערכת מידע שפותחה ע”י עובדים שבה ניתן לדעת מה קורה בכל אגף בחברה ובכל מתקן. אנו עובדים במנגנונים יעילים ושליטה כלל ארצית. השליטה היא קריטית וחשובה לתפקודינו .  אנחנו יודעים היום שאנחנו הכי חזקים ביחד.

מיה יניב, עובדת בסלקום למעלה מ-6 שנים בתחום המכירות/שיווק, יזמה והקימה את ועד עובדי סלקום.

 maya

 

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

תצוגה מקדימה

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 3 years

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה