הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 162

החל מינואר 2015

“הרומן” שלי עם העבודה המאורגנת התחיל לפני כשבע שנים. הייתי עורכת דין עצמאית בצפון, אחרי שכבר עבדתי כמה שנים במשרדים שמייצגים מעסיקים והבנתי שאני ומגדלי משרדים נוצצים וסקפטיים – זה כנראה לא. מפה לשם, התברר שבהסתדרות חיפשו עורך דין ללוות את ועדי העובדים והאיגודים המקצועיים בצפון ואופס, מצאתי עצמי בלב המאפליה, ללא שום הכנה מוקדמת.

לאט ותוך כדי טיפול בתיקים התחלתי להבין את הכוח והאנרגיה שיש לקבוצת אנשים שמחליטים לעשות משהו יחד עבור עצמם. מה זה בעצם עבודה מאורגנת? זה סיפור על אנשים שמבינים שלבד הם לא יוכלו לשנות שום דבר מהמציאות היומיומית שלהם, אותה מציאות שרובנו חיים בה חצי מהיום שלנו, והם מחליטים להתאחד ולפעול ביחד ככוח אחד. החוק מאפשר להם לעשות את זה במסגרת ארגון עובדים.

בתפקיד הנוכחי שלי אני מלווה התארגנויות חדשות של עובדים. את אותם עובדים שבוקר אחד קמים ומרגישים שהם רוצים יותר שליטה על החיים שלהם, שמבינים שלהיות בודד בעולם העסקי והתחרותי זאת לא רעה הכרחית. והם מגיעים להסתדרות, תחילה לאגף להתאגדות עובדים שם הם פוגשים את החבר’ה המצוינים והאידיאליסטיים של האגף ואחר כך, אם העניינים מתחממים ומסתבכים – הם פוגשים אותי. ובהרבה מקרים, הרבה יותר ממה שצריך להיות בעולם שכבר אמור לקבל בהבנה את הרצון ואת הזכות לעשות שינוי, הם אכן מסתבכים.

אני רואה אותם בתחילת הדרך, מהוססים וחסרי ביטחון, לא בטוחים מה מותר, מה אסור, מה לגיטימי, איפה הגבול ואיך, לעזאזל, אותו ממונה שעד אתמול היה החבר הכי טוב שלהם להפסקת הקפה והסיגריה בעבודה, פתאום מחמיץ להם פנים במקרה הטוב ובמקרה הרע – פשוט מתנכל להם. ואז, כשבאים הקשיים והמערכת המשפטית מתחילה לעבוד, מתגלה האופי האמיתי של האנשים, לטוב ולרע. הם מגלים על עצמם יכולות ועוצמות נפשיות שאפילו לא חשבו שיש בהם. הם הופכים למנהיגים מקומיים.

כשהתארגנות עובדים עוברת לטיפול משפטי המשמעות היא שהמצב לא טוב ושיש פגיעות בעובדים או סיבוכים משפטיים אחרים, בגלל חוסר רצון של המעסיק לקבל את בחירת העובדים. מקרה כזה ואחת ההתארגנויות המעניינות ביותר שיצא לי ללוות היה התארגנות עובדי חברת פלאפון. ההתארגנות הזאת התחילה ברגל שמאל. כלומר, בבית המשפט. זה היה אחד המאבקים הקשים ביותר שניהלה ההסתדרות, גם בזירה המשפטית וגם בשטח. המאבק הארגוני עצמו התנהל חודשים ארוכים כשהעתיד, גם של ההתארגנות וגם של הדיונים המשפטיים, לא היה ברור. ביום היה הועד יוצא להפגנות ובערב חוזר להסתדרות לישיבות ארוכות לתוך הלילה. באחד הערבים, אחרי ישיבה ארוכה במיוחד כשמצב הרוח סוער ופסימי, אמרתי לוועד: “אתם חייבים להאמין!” הם הסתכלו עלי בחוסר הבנה, משכו כתפיים וחזרו לדיונים הסוערים. בדיעבד התברר שמה שנתן את הכוח להילחם בשטח ובבית המשפט וגם להצליח, היה האמונה. האמונה שמגיע לאנשים, וזאת זכותם הטבעית, להתארגן ולפעול כקבוצה. להתנהל עם המעסיק שלהם כשווים ולעשות יחד שינויים שמתאימים להם. לא עוד החלטות חד צדדיות. לא עוד הנחתות מלמעלה. לא עוד חלוקת שכר ותנאים בלי קריטריונים. לא עוד חוסר צדק.

התארגנות עובדים במקום עבודה היא המימוש הכי טהור של קידום שוויון חברתי. לא הכל חייב ויכול לעבור דרך הפוליטיקאים. שינוי חברתי מתחיל מלמטה. מהמעגל הקטן שסביבך. ממני, ממך, מהחבר שלידך וכך הלאה.

אחרי המקרה הזה באו עוד הרבה תיקים מעניינים נוספים. לאחרונה גם התארגנות עובדים בחברת הוט מובייל שהצליחה מעל למשוער ומבחינתי הביאה לסגירת מעגל משפטי עם קבוצת הוט. גם בעניינם התנהל דיון סוער בבית הדין לעבודה ולשמחתי הרבה זכינו, ובגדול.

בתפקידי הפורמאלי אני עורכת דין בהסתדרות, מייעצת לאגף להתאגדות עובדים. אבל התפקיד הוא הרבה מעבר להגדרה הצרה שלו, וטוב שכך.

 ענת גוטמן מרום היא עו”ד בלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות ויועצת לאגף להתאגדות עובדים

his1 

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

תצוגה מקדימה

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 4 years

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה