הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 139

עוקבים: 5

החל מינואר 2015

נעים להכיר, אני שרה בכר, מנהלת המשרד של המחלקה לקשרים בינלאומיים בהסתדרות. ואני גם אוטיסטית.

על האוטיזם גיליתי בגיל מאוחר יחסית. תמיד הרגשתי שאני שונה מאחרים, אבל רק בתיכון, כשעברתי סדרת בדיקות, גיליתי למה. האפשרות שאני אוטיסטית הועלתה לראשונה כשהייתי בת 18, אולם רק בגיל 22 אובחנתי רשמית. כיום אני בת 32.

ההבנה שאני אוטיסטית טמנה בחובה הקלה גדולה עבורי, כי היא סיפקה הסבר להתנהגויות שלי, וכי נוכחתי לגלות שאני לא היחידה שמתמודדת עם הנושא. אני זוכרת את הרגעים שנכנסתי לפורומים המיועדים לאוטיסטים באינטרנט, בהם נתקלתי בעוד ועוד פוסטים שגרמו לי לחשוב “היי, גם אני עושה את זה!” ו”זה בדיוק כמוני!”

ב-2008 התחלתי לעבוד במחלקה לקשרים בינלאומיים בהסתדרות, דרך תכנית מיוחדת להשמת אוטיסטים של בית אקשטיין. היום אני עובדת הסתדרות לכל דבר ועניין. בהתחלה הייתי מאוד ביישנית ושקטה, כמו שאני בדרך כלל מתנהגת כשאני מגיעה למקומות חדשים. אני זוכרת את הפעם הראשונה בה הגעתי להסתדרות, הרגשתי מפוחדת ועצבנית לאור המקום והסיטואציה החדשים. עמדתי אדומה כעגבנייה בכניסה למשרדה של אביטל שפירא, מנהלת המחלקה. עד שהיא לא אמרה לי להיכנס, חששתי לעשות זאת.

בהתחלה בקושי דיברתי עם עובדים אחרים בארגון, גם לא עם עובדים איתם חלקתי את המשרד. הסיבה לכך היא שאני חייבת להתרגל לאדם כלשהו לפני שאוכל לשוחח עמו ולהיפתח אליו. כעת, בחלוף כמה וכמה שנים, אני יותר פתוחה ומרגישה חופשיה לשוחח עם אחרים.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

העבודה במחלקה לקשרים בינלאומיים בהסתדרות מאתגרת ומלחיצה אותי, אבל בו זמנית גם מאוד מספקת. היא דורשת ממני כישורים ותכונות אישיות שלעתים סותרות את האוטיזם שלי. התפקיד מצריך אותי לתקשר עם אנשים, ואחד הקשיים המרכזיים עמם מתמודדים אוטיסטים זהו התקשורת עם האחר. מה שעוזר לי זה התרגול והלמידה. כשהתחלתי לעבוד, למשל, הייתה לי בעיה של ממש לדבר בטלפון, הפחיד אותי עד מאוד לשוחח עם מישהו מבלי שתהיה לי היכולת לראותו (וזאת לצד פחד אחר – לדבר עם אנשים חדשים). לא ידעתי מה לומר ואיך להגיד את הדברים. הייתי אומרת דברים שגויים, בצורה לא נכונה.

אביטל ואני עבדנו יחד על מנת לשפר זאת. היא אמרה לי בדיוק מה לומר ואני כתבתי את הדברים כדי שאוכל לתרגל אותם שוב ושוב. עכשיו, בחלוף הזמן, כבר יש לי מעין “תסריט” בראש של מה שאני בדיוק צריכה להגיד כשאני משוחחת בטלפון במסגרת העבודה. זהו מהפך של מאה ושמונים מעלות ממצב הדברים לפני שהתחלתי לעבוד בהסתדרות. בעבר, התנדבתי בבית איזי שפירא כחלק מהשירות הלאומי, אלא שאז ביקשתי מפורשות לא לשוחח בטלפון כחלק מהתפקיד. עכשיו, אני משוחחת מבעד לשפופרת מדי יום עם לפחות 15 אנשים מישראל וממדינות אחרות, בהם בכירים וראשי ארגונים אשר מייצגים מיליוני עובדים מסביב לעולם.

בדומה להתמודדות שהייתה לי עם שיחות הטלפון, כיום אני מתגברת על קשיים נוספים ומבצעת גם מטלות אחרות במחלקה, לאחר שאני מבינה בדיוק מה עלי לעשות ואיך לבצע את הדברים.

אני לא אוהבת שינויים וסיטואציות לא מוכרות אבל העבודה בהסתדרות עוזרת לי להתגבר על כך מכיוון שהיא מספקת לי מדי יום מפגשים מגוונים והתמודדויות חדשות.

יחסים עם אחרים וסיטואציות חברתיות לא באים לי בטבעיות ולא קלים לי. אני לא תמיד יודעת באופן אוטומטי מה להגיד, לעשות או לחשוב, אפילו לא משפטים כגון “מה שלומך?” או “שיהיה לך יום טוב”. לא פעם אני צריכה לחשוב באופן אקטיבי מהו המשפט הבא שעלי לומר.

עם זאת, מה שעובד בשבילי לא בהכרח עובד לאוטיסטים אחרים, מכיוון שכל אחד מאיתנו הוא שונה וייחודי, וישנה חשיבות רבה להתאמה של העבודה או התפקיד לאדם עצמו.  איך אומר הפתגם? “אם אתה מכיר אוטיסט אחד, אתה מכיר רק אוטיסט אחד”.

דבר נוסף שעוזר לי הוא מערכת תמיכה מעולה, הכוללת את המשפחה שלי, החברים שלי, דקלה המלווה אותי מטעם בית אקשטיין, עמיתי לעבודה גארי קפלן וכמובן אביטל שפירא.

חשוב לי גם לציין שישנם כישורים המאפיינים אותי, שדווקא מהווים יתרונות בעבודתי. אני יכולה, למשל, להתמקד במשימות ולבצע אותן באופן עקבי מבלי שדעתי תוסח. אני שמה לב לפרטים קטנים, תכונה העוזרת לי למשל לאתר טעויות בתרגום ובתחומים נוספים. אני גם מעולה בטכנולוגיה בכלל ובמחשבים בפרט. לאוטיסטים תכונות היכולות להועיל בכל מקום עבודה ולכל משימה, רק צריך לאתר אותן ולסייע להאדיר אותן. אל תיכנעו לסטריאוטיפים ואל תתנו להם להטעות אתכם: אוטיזם ממש לא קובע מה אדם יכול או לא יכול לעשות!

העבודה בהסתדרות שיפרה מאוד את איכות החיים שלי. בנוסף לכל השינויים אותם ציינתי לעיל, כעת אני יותר בטוחה בעצמי ונחושה גם בהתנהלות האישית שלי בחיי הפרטיים. למדתי לא לוותר לעצמי ולא לקבל “לא” כתשובה.

אני גאה להיות אוטיסטית ולעבוד בהסתדרות במחלקה לקשרים בינלאומיים. עם התמיכה הנכונה, אוטיסטים יכולים לעשות כל מה שאדם אחר יכול, גם אם בדרך ייחודית להם.

שלכן ושלכם,

שרה בכר,

מנהלת המשרד של המחלקה לקשרים בינלאומיים בהסתדרות

O

*דבריה של שרה הוקראו על ידה בכנס “ההסתדרות כתנועה חברתית – אתגרים בעשייה” שנערך השבוע, בפאנל מיוחד בסימן “עובדים עם מוגבלות בשוק העבודה – לאן הולכים מכאן?”

צילומים: כריזמה פיקסל

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

תצוגה מקדימה

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 3 years

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה