הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 144

החל מינואר 2015

במדינת ישראל או בעולם כולו אין אף לא עובד אחד שצריך להרגיש מאוים ומפוחד רק בשל העובדה שהוא מבצע את עבודתו. לצערי, אני אישית וכל מפקחי הבנייה ברשויות המקומיות ברחבי הארץ חווים בתקופה האחרונה את הרגשות האלה, והכל בעקבות תיקון לחוק שחושף אותנו למקרי התנכלות ואלימות קשים.

שלום לכולן ולכולם, שמי כלנית רפאל, ואני חברת ועד הפעולה של מפקחי הבנייה ברשויות המקומיות. את הקריירה המקצועית שלי התחלתי במשרד אדריכלים לאחר עתודה כהנדסאית אדריכלות. במהלך השנים צברתי ניסיון מקצועי במשרד יועצי בטיחות, ומזה 9 שנים אני עובדת במחלקת הפיקוח על הבנייה בעיריית חולון. את תחילת דרכי עשיתי כמפקחת בנייה אזורית, ובהמשך קודמתי לסגנית מנהל המחלקה.

בנוסף למטלות השוטפות, נתבקשתי לתפקד כאחראית על הכשרת מפקחי הבנייה החדשים במחלקה בכל הקשור בפן המקצועי, ועל האופן בו עליהם לתפקד במצבי לחץ מול עברייני בנייה בשטח. בין שאר התחומים עליהם אני אמונה אני מטפלת בחריגות בנייה בהליך פלילי, מבצעת חקירות פליליות תחת אזהרה כנגד עברייני בנייה כגון תושבים, קבלנים ואנשי מקצוע. אני מבצעת בדיקות להתאמת בנייה חדשה להיתר הבנייה, בודקת מבנים לטופס אכלוס (טופס 4), וכן הואצלה לי הסמכות, מראש העיר, לטפל במבנים מסוכנים. אחד ההישגים מבחינתי השנה היה הזכייה בפרס העובד העירוני המצטיין מטעם עיריית חולון, במיזם של “ידיעות אחרונות” בשיתוף ההסתדרות.

בימים אלה מתנהל מאבק לא פשוט מול האוצר לעניין ביטחונם האישי, הגנה על זכויותיהם ותנאי עבודתם של מפקחי הבנייה, שנתונים למקרי התנכלות ואלימות קשים. תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה שאושר באוקטובר 2017, הרחיב את סמכויות מנהלי ומפקחי הפיקוח על הבנייה ולמעשה מעביר את כובד המשקל בהליכי הטיפול בעבירות בנייה, מההליך הפלילי המתנהל מול בתי המשפט להליך מנהלי המטופל ומנוהל על ידי המפקח על הבנייה עצמו. בנוסף, לאחרונה אושרו תקנות בדבר הטלת קנסות מנהליים כנגד עבירות בנייה בסכומים שיכולים לנוע בין עשרות אלפי שקלים למאות אלפי שקלים – וזאת באחריות מפקחי הבנייה.

    Untitled

לרפורמה שבוצעה בעקבות התיקון לחוק היו השלכות קשות על ביטחונם האישי של מפקחי ומנהלי הפיקוח על הבנייה, בזמן העבודה ואחרי שעות העבודה. החלטנו לצאת למאבק, לא הסכמנו לעבוד מתוך פחד. ועד הפעולה ראה לטובה שאישה תהיה ממובילות המאבק והוא קיבל אותי בזרועות פתוחות ואפשר לי להביא את הדרך שלי להצגת הדברים ולעשיית מהפך.

תפקיד מפקח הבנייה נחשב עד לא מזמן כתפקיד “גברי”, אך בשנים האחרונות אנו רואים שיותר ויותר נשים מאיישות את התחום. עד לתיקון 116 מפקח הבנייה פעל לרוב כסמוי וללא כל צורך בלבוש כסממן מזהה. לא הרבה יודעים, אך למפקח בנייה יש סמכויות של שוטר, הוא יכול לחקור, לעצור חשודים, לעכב לחקירה, לתפוס ראיות ולפרוץ לנכסים שלא משמשים למגורים וזאת באמצעות כח סביר וללא כל צורך בהודעה מראש או בצו. חשוב להבין שההגדרה ל”עבריין בנייה” מתייחסת לרוב לאנשים נורמטיביים שלעתים ביצעו עבירת בנייה אף מבלי להבין שמדובר בעבירה. אולם, כאשר מתחיל טיפול בהליך פלילי כנגד אותה עבירת בנייה, מופעלים המון לחצים על אותם תושבים שאינם מורגלים כלל לסיטואציות מהסוג הזה. הסיטואציות הללו מביאות את התושבים לא פעם למצב בו הם פועלים באופן לא רציונלי ואף באלימות פיזית ומילולית.

אני יכולה לספר שבאופן אישי, טיפלתי בעבר באזרח (קצין קבע בצבא), שביצע חריגת בנייה. לאחר מספר ימים, הגיע אותו תושב לביתי הפרטי במטרה להפעיל עלי לחץ ולבדוק אם יש לי באופן אישי חריגות בנייה. במקרה הוא הסתכל על הדירה הלא נכונה (מיותר לציין שאצלי לא היו חריגות) וכך בהמשך הוא התלונן בפני המנהל שלי. כשהסתבר לו שהדרך בה נקט מהווה בעצמה עבירה חמורה, שלח התנצלות אישית. בהחלטה אישית שלי, ובכדי לא לפגוע לו בקריירה, לא הגשתי תלונה במשטרה.

במסגרת המאבק למען ביטחוננו, יזמתי כנס ארצי של מפקחי בנייה מכל הארץ והובלתי הפגנה שהתקיימה מול האוצר. לצורך הצלחת פעולות אלו היה עלי לאתר את כלל העובדים ברחבי הארץ, למצוא כתובות מיילים וטלפונים וליצור קשר באופן אישי עם כל עובד ועובדת בארץ.

במשך שנה שלמה התנהל מו”מ עם משרד האוצר והשלטון המקומי, ובמשך כל התקופה גרר האוצר רגליים מבלי שהגענו להסדר על תנאי עבודה שישמרו על שלומנו וביטחוננו האישי. השבוע, לאחר עיצומים שנקטנו, הוחלט על הקפאת הצעדים לצורך קיום מו”מ בפיקוח של בית הדין לעבודה.

המאבק שלנו הביא לתודעה ציבורית רחבה את סוגיית מפקחי הבנייה. כמובן שאיני היחידה שפועלת למען המטרה, יש גב רחב של חברי ועד נוספים ומתנדבים שמסייעים ופועלים ומקדישים מזמנם הפרטי למען זכויות העובדים. ללא ההסתדרות לא היינו מגיעים למצב שבכלל מכירים בזכויות שלנו ובטח שלא היינו יכולים להיאבק על הביטחון האישי שלנו. בהזדמנות זו אני רוצה להודות ליו”ר ועד הפעולה וחברי ועד הפעולה, ליו”ר הסתדרות ההנדסאים דני הורנשטיין, ליו”ר חטיבת הרשויות המקומיות משה שגב ולכלל עובדי יחידות הפיקוח על הבנייה שנרתמו ומהם שאבנו כוחות להוביל ולהתמיד במאבק.

מעבר לשאיפותיי האישיות לפעול במחלקת הפיקוח על הבנייה בוועדה המקומית חולון, לקדם אותה ולהמשיך ולתפקד בתפקידים ניהוליים ככל שיהיו ביחידה שלי בעתיד, אני שואפת להמשיך בפעולותיי  למען עמיתי מפקחי ומנהלי הפיקוח על הבנייה. בסופו של דבר, הרווח מעבודה מקצועית ובטוחה שלנו היא רק של הציבור עצמו.

שלכן ושלכם,

כלנית רפאל

 Untitled2

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

תצוגה מקדימה

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 3 years

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה