הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 144

החל מינואר 2015

שנת 1991 זכורה אצלי לא רק בגלל עשרות הטילים שנשלחו לכיוון מדינת ישראל על ידי עיראק, אלא גם בגלל השינוי המשמעותי שאותה מלחמה הביאה לחיי. באותה התקופה עבדתי כמארגנת אירועים בתחום התיירות והנופש, ובעקבות המכה הקשה שספג הענף הוּצאתי לחופשה מאולצת. מוטרדת מעתידי התעסוקתי והכלכלי, הגעתי באופן טבעי להסתדרות על מנת לשמוע על זכויותיי והאפשרויות שעומדות בפני. מי ידע שזו תהיה תחילתה של ידידות מופלאה ושמאותה הפגישה תתחיל קריירה חדשה ומצליחה?

נעים להכיר, אני ליזי רכניצר, מזכירת איגוד מקצועי של הסתדרות המעו”ף בהסתדרות במרחב השרון ורכזת האיגוד המקצועי במרחב. אני בת 55, מתגוררת ברמת השרון, נשואה ואמא לשלוש בנות (הבכורה שבהן בת 25 והצעירות תאומות בנות 19).

לאחר אותו הביקור המכריע במשרדי ההסתדרות בהרצליה בשנת 1991, הוצעה לי משרה בתחום אותו כבר הכרתי ובו עסקתי – ארגון אירועים בתחום התרבות, נוער וצעירים. כמה שנים לאחר מכן, ב-1995 כשההסתדרות שינתה את פניה ועברה שינוי ארגוני גדול, התחלתי ללמוד ולהכיר מקרוב את נושא האיגוד המקצועי, בו אני עוסקת מאז.

השינוי החברתי שההסתדרות מובילה מתחיל (אך לא נגמר) מהסיוע והדאגה היומיומית של עובדי ההסתדרות לכך שהאדם העובד יקבל את הזכויות המגיעות לו. במסגרת תפקידי כמזכירת איגוד מקצועי אני מטפלת בעובדים במוסדות ציבור גם באופן פרטני כשעובד נתקל בבעיה אישית, וגם במישור הקיבוצי כשקבוצה של עובדים מאותו סקטור פונה אלינו. בין אם מדובר בעובד בודד, או בקבוצת עובדים קטנה כגדולה, אנו מלווים אותם עד לפתרון הנושא, החל ממתן ייעוץ בסיסי וראשוני, ועד הרמת טלפון למעסיק, כתיבת מכתב, ייצוג בביה”ד לעבודה וכלה בליווי העובדים וייצוגם בוועדות פריטטיות ובוררויות. חלק נרחב מהעבודה שלנו הוא כמובן איגוד מקומות עבודה חדשים וליווי העובדים במסע מרתק שסופו בחתימה על הסכם קיבוצי אשר יסדיר את תנאי העסקתם.

ללא יוצא מן הכלל, כל עובד שמגיע אלי הוא כמו בן משפחה עבורי. לעובדים רבים יש את מספר הטלפון הנייד שלי ואני זמינה עבורם גם מעבר לשעות העבודה הרשמיות. הם מתקשרים, שואלים ומתייעצים ובמקרה הצורך אני פוגשת אותם פנים אל פנים. יחס אישי זה הוא שעושה לדעתי את ההבדל הגדול בטיפול שאנו בהסתדרות הכללית מעניקים לעובדים. לעתים די בשיחה אישית בה אני מקשיבה לעובד כפסיכולוגית, ו/או מתן ייעוץ כלפי רשויות המדינה. המודל של ההסתדרות שפועלת ברחבי הארץ באמצעות כ-30 סניפים (מרחבים) מאפשר לנו להיות קרובים פיזית לעובדים וכך להיות נגישים ולתת להם את השירות הטוב ביותר.

מרחב השרון בו אני עובדת אחראי על כלל מקומות העבודה המאוגדים בהסתדרות באזור הכולל את רמת השרון, הרצליה, כפר סבא, הוד השרון, רעננה, אלפי מנשה וכן המועצות האזוריות והישובים שביניהם. על העשייה מנצח מלמעלה יו”ר המרחב יוחנן נתנזון, אשר מספק לנו את הקרקע ואת הגב למתן שירות איכותי ומקצועי לעשרות אלפי העובדים המועסקים באזור.

למרות שלכל עובד במרחב ישנם התיקים ומקומות העבודה הספציפיים עליהם הוא אחראי, העבודה נעשית בשיתוף פעולה. אנו מתייעצים זה עם זה, מגבים אחד את השני ונוהגים להתעדכן יחד באופן תדיר בחדשות ובשינויים בעולם יחסי העבודה, הן במרחב והן ברמה הארצית.

מטרתנו היא תמיד לפעול תוך שיתוף פעולה והידברות אל מול המעסיקים. כמובן שהדבר אינו תמיד מסתייע, ואם יש צורך אנו פונים לצעדים ארגוניים או משפטיים על מנת להשיג את הכבוד והזכויות המגיעים לעובדים אותם אנו מלווים. אני גאה בהסתדרות ורואה במלאכה שלי, שלנו, כשליחות חברתית אשר עושה לילות כימים למען העובדים. אנו לא נחים עד אשר אנו יודעים כי העובדים אותם אנו מלווים קיבלו את שמגיע להם, מ-א’ ועד ת’. זאת אני, כך חונכתי, וזאת הדרך שלי להוביל לשינוי חברתי.

שלכן ושלכם,

ליזי רכניצר

liziforend

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

תצוגה מקדימה

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 3 years

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה