הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 135

עוקבים: 5

החל מינואר 2015

שלום לכולן ולכולם,

אני לילך זיסר, עובדת כמרכזת בוגרת בשבט “נוה מגן” של תנועת הצופים ברמת השרון.

הצטרפתי לתנועה כחניכה בכיתה ד’ ולאחר מכן כחניכה בוגרת מילאתי תפקידי הדרכה במשך שלוש שנים. בסוף שנת י”ב קיבלתי החלטה לצאת לשנת שירות במסגרת התנועה.

לאחר השחרור מהצבא היה נראה לי טבעי לחזור לבית שבו גדלתי. למה בית? השבט הוא המקום הבטוח עבורי מאז שדרכתי בו לראשונה. הוא המקום בו הכרתי אנשים שיישארו איתי לכל החיים, הוא המקום בו חוויתי את החוויות המשמעותיות ביותר שעיצבו אותי למי שאני היום, הוא המקום שהחזיק אותי ברגעים שאף מסגרת אחרת לא הצליחה.

בבית שלי אני מחנכת את החניכים שלי לקחת אחריות על הסביבה שלהם, להטיל ספק, לחשוב בצורה ביקורתית ולפעול למען הדברים החשובים להם.

כך לדוגמא חניכי השבט שלי יזמו עצומה בעקבות ביטול מפעל תנועתי שהיו עתידים לצאת אליו, הגיעו למטה התנועה ודרשו לקבל התייחסות לפנייתם.

אני מאמינה שכולנו חזרנו הביתה כדי לקדם אותו. כולנו כאן בשביל לדאוג לעתיד טוב יותר לחברה ולמדינה, אין כאן מישהו שהגיע “בשביל הכסף”. אבל גם אנחנו, בחורים ובחורות צעירים וצעירות, רובנו משוחררים טריים שמעולם לא התנסו בשוק העבודה ולא מכירים חצי מהמושגים שכתובים (או לא כתובים) לנו בתלוש המשכורת – צריכים בסוף החודש לשלם שכר דירה, לשלם ללימודים, לשלם הוצאות רכב ועל הדרך אולי גם לחסוך קצת לטובת העתיד שלנו.

קשה להגדיר את התנועה בתור מקום העבודה שלנו ומתוך תחושת האחריות והאהבה שלנו למקום אנחנו נמצאים בעבודה של 24/7, עם דאגה תמידית לחניכים ולחניכות שלנו, עם דרישה תמידית לזמינות, מענה להורים, תפעול שוטף של השבט ובואו לא נדבר על שבוע לפני מפעל. כולם יודעים שאנחנו לא נסגור את השבט בשעה 19:00 כי אין לנו יותר שעות. כל זאת ללא דאגה לרווחתנו וללא תגמול הולם לכמות העבודה והאחריות שאנחנו לוקחים על עצמנו.

אני שואלת את עצמי “אם אלה הערכים שאנחנו מחנכים אליהם את חניכינו, איך יכול להיות שהם לא מתקיימים הלכה למעשה על ידינו, האנשים שגדלו בתנועה ומחנכים את דורותיה הבאים?”

בדיוק משאילת שאלות אלו הבנתי שיש צורך לשינוי בבית. אני אוהבת את הצופים, אוהבת את השבט ואוהבת את החניכים שלי, אני מעריכה את כל מה שקיבלתי ועדיין מקבלת מהתנועה, אני רוצה לראות אותה כאופק מקצועי עבורי בעתיד ולא רק כתחנת מעבר לפני העבודה בחיים האמיתיים.

אין לי ספק ששיפור תנאי ההעסקה שלי ושל כלל העובדים יוביל לשיפור משמעותי בהתנהלות התנועה, לחינוך טוב יותר של דור העתיד שלנו דרך מעשים הנראים לעין ולא דרך סיסמאות נדושות. מהלך כזה ללא ספק יוביל את תנועת הצופים להיות תנועת הנוער מספר 1 בישראל!

middle

זאת הזכות והחובה שלנו כמחנכים ומחנכות של 100 אלף חניכות וחניכים לדאוג לתנאי העסקה הוגנים ומאפשרים עבורנו ועבור עתיד התנועה.

במכתבו האחרון כתב באדן פאוול, מייסד תנועת הצופים העולמית, את הדברים הבאים: “הדרך האמיתית אל האושר היא נתינת אושר לאחרים. נסו להשאיר את העולם קצת יותר טוב מאיך שמצאתם אותו וכשיגיע תורכם לעזוב, תוכלו לעזוב שמחים בידיעה שלא בזבזתם את הזמן אלא עשיתם את כל מה שיכולתם. ‘היה נכון’ בדרך זו, לחיות שמח ולמות שמח – שמרו את ההבטחה הצופית תמיד – אפילו אחרי שעברתם את שלב הילדות – ואלוהים יעזור לכם לעשות כך”.

אני מאמינה שזה הזמן שלנו להיות נכונים ולקיים את הערכים שגדלנו עליהם והבטחנו לעצמנו, זה הזמן שלנו להתאגד!

לאחר שבמהלך השבוע האחרון מאות מעובדי התנועה הצטרפו להסתדרות, בקרוב יחל המשא ומתן עם הנהלת התנועה בדרך לגיבוש הסכם קיבוצי. אני מאמינה שיחד נצליח ליצור שיתוף פעולה פורה ומכבד, למען העובדים והתנועה.

שלכן ושלכם,

לילך זיסר, חברת ועד הפעולה בהתארגנות עובדי תנועת הצופים

end

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

תצוגה מקדימה

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 3 years

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה