הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 162

החל מינואר 2015

 

בתחילה ישנו הפחד. הפחד שצורב את תחילתן של השיחות המהוססות והחשאיות, שאנו, אנשי האגף החרדי בהסתדרות, מנהלים עם עובדות שרוצות לבחון את האפשרות שלהן להיעזר בנו, כדי להפסיק רדיפה, ניצול וחוסר הגינות שהן חוות מצד מעסיקים שונים. אנחנו כבר רגילים ומקבלים בהבנה את הלחישות, את הפגישות החשאיות ואת חוסר הביטחון העצמי שאפיין עד היום את השלבים הראשוניים של ההתאגדויות שאנו מובילים במגזר החרדי.

למרות שאני נמנית מאז ומתמיד על המגזר החרדי, האמת היא שרק לאחרונה התחלתי להתוודע לעומק האתגרים שעלינו להתמודד עמם, בניסיון לאתגר את הנורמות הקיימות לצערי בלא מעט מקומות עבודה של עובדות ועובדים חרדים, שלא לומר לפעמים אפילו “עבדים חרדים”. נולדתי למשפחה חרדית עם עשרה ילדים, (אל תרימו גבה – זה אולי נשמע לכם הרבה אבל ב”שכונה” שלי היינו ממש נורמלים) וכיום אני נשואה ואמא לשישה ילדים. לעבודה בהסתדרות הגעתי אחרי שנים רבות שבהן נחשפתי למצוקות של אנשים מתוקף עבודתי כגרפולוגית ומגשרת.

למרות שלפי קצב ההתרחשויות הדינמי אצלנו נראה שאנו כבר שנים רבות על המפה, העובדה היא שהאגף החרדי בהסתדרות קם רק לפני כמה חודשים בודדים. מי שהרים את הכפפה הוא יו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ששוכנע על ידי יו”ר חטיבת שירותי הדת בהסתדרות רפי מלאכי בנחיצות של אגף ייעודי שידע לתת לעובדים החרדים את הטיפול המלא ואת הגב הרחב שרק ההסתדרות יכולה להעמיד, וזאת באמצעות אנשים שדוברים את שפת המגזר, חיים אותה וחיים בה.

יחד עם הרבנית רבקה צ’יקוטאי, בתו של מרן הרב עובדיה יוסף זכר צדיק לברכה וחברת הנהגת ההסתדרות, רב ההסתדרות הרב בר שלום ועוד הרבה אנשים טובים, יצאנו לדרך והתחלנו ללכת בעקבות פניות של עובדי מוסדות שונים בכל רחבי הארץ. מהר מאוד נפוצה השמועה על הקמת האגף החרדי החדש והתחלתי לקבל טלפונים של עובדות חרדיות שהפכו להיות שקופות עבור המעסיקים שלהן. עובדות שהרגישו שהמסר אליהן הוא “תגידי תודה שיש לך עבודה ותשתקי”, תוך שרומסים את הזכויות שלהן ופוגעים בהן שוב ושוב ללא התחשבות.

בציבור שלנו, הציבור החרדי, לאישה העובדת יש במקרים רבים תפקיד קריטי במשק הבית. לא מעט פעמים היא תהיה המפרנסת העיקרית או היחידה, כאשר היא מחליטה לשלוח את הבעל “למות באהלה של תורה”, כלומר לשבת וללמוד כל היום את מדעי היהדות מתוך בחירה מושכלת ואידאולוגית, תוך שהיא נוטלת על עצמה את החלק של הפרנסה.

הנשים הללו פגיעות מול מעסיקים כוחניים, בגלל שהצורך שלהן בעבודה בכל מחיר כדי להביא פרנסה לילדים פוגע במרווח ההתמקחות ולא מאפשר להן תקופות ביניים שבהם הן לא עובדות, כדי למצוא עבודה שתפרנס אותן בצורה טובה יותר. בהיעדר ועד עובדים חזק שיספק הסדר קיבוצי לכלל העובדים הן יודעות שמי שתעז להשמיע ציוץ נגד המעסיק תוחלף מיד. מספר מבקשות העבודה בציבור זה עולה בהרבה על מקומות התעסוקה המוצעים.

בחודשים האחרונים אנחנו מתחילים לראות סימנים ראשונים ומבורכים של שינוי, כאשר אנו מצליחים במספר לא מועט של ארגונים להוביל תהליכי התאגדות שיובילו בסופו של דבר לשיפור ולהבטחת זכיותיהן של העובדות. את הניצנים הראשוניים כבר ראינו בשטח ובפרסומים שונים בכלי התקשורת, ובחודשים הקרובים אנחנו בוודאי נשמע על מקומות חדשים שבהם נוביל ביחד התאגדויות. זה יקרה מפני ששמירה על זכויות העובדים היא לפני הכול ערך יהודי ותורני, ומפני שאת כל המהלכים אנו מבצעים תוך התייעצות עם גורמים רבניים שמלווים אותנו בכל צעד ומתוך רצון כן ואמיתי לעמוד לימינן של העובדות שנתנו בנו אמון, ומצפות שלא נאכזב אותן.

אודליה מעודה היא רכזת האגף החרדי בהסתדרות

אודליה

 

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

תצוגה מקדימה

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 4 years

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה