הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 203

החל מינואר 2015

 

אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של אנשים רבים כל כך. אבל לחיים, מסתבר, היו תכניות אחרות עבורי.

את הצעדים הראשונים שלי בעולם העבודה המאורגנת עשיתי בלשכתו של עופר עיני, יו”ר ההסתדרות לשעבר. שם, כחברת צוות הלשכה, נחשפתי לראשונה מקרוב למאבקם של עובדים ולמהלכים שהצליחו לשנות את עולם יחסי העבודה בישראל, בהם גם “פסק דין פלאפון” שאסר על מעסיקים להתערב בהתארגנות עובדיהם. זה היה ניצחון היסטורי ששינה את כללי המשחק, ואני זוכרת את היום בו התקבלה ההחלטה על ידי בית המשפט כאילו הוא היה אתמול.

בימים אלו אני סוגרת מעגל במסגרת תפקידי באיגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההיי-טק. איגוד זה, שהפך לביתם של עשרות אלפי עובדים המשתייכים לענפים שעד לא מזמן כלל לא היו חלק מהעבודה המאורגנת, הוא האיגוד הצעיר והצומח ביותר בהסתדרות. ההחלטה של יו”ר ההסתדרות אבי ניסנקורן על הקמתו הייתה אבן דרך חשובה, ונקראתי ללוות את המשימה לצד יו”ר האיגוד, יקי חלוצי.

בתפקידי באיגוד אני זוכה ללוות את הוועדים בכל התחנות: מהפנייה הראשונית של עובדים שמעוניינים להתאגד ולהקים ועד, דרך הפעילות בשטח לצירוף חברים חדשים וכלה בחתימת ההסכם הקיבוצי שמסדיר את זכויות העובדים ומעניק להם ביטחון תעסוקתי.

בכל פעם שחבריי הקרובים מספרים על השגרה שלהם בעבודה, אני מבינה עד כמה שאני ברת מזל. אצלי כל יום שונה ומרתק מקודמו. אני יודעת איך היום שלי מתחיל אבל אף פעם לא בטוחה איך ומתי הוא יסתיים. במסגרת תפקידי באיגוד אני נותנת ייעוץ פרט לנציגי הוועדים, נמצאת הרבה בשטח ובעיקר מקפידה להיות עם יד על הדופק. זה כרוך בהרבה לחץ אבל טומן בחובו גם סיפוק רב. בכל יום מחדש, בשיחותיי עם הפעילות והפעילים בוועדים, בעבודה המשותפת עם צוות האגף להתאגדות עובדים ועם שותפיי לדרך מהאיגוד, אני לומדת דברים חדשים.

“ועד עובדים” זו מילה גדולה לקבוצה של אנשים שבסך הכל החליטו לאזור אומץ ולקחת את המושכות לידיים, בתקווה להשיג לעצמם תנאי עבודה טובים יותר. כל ועד מורכב מאנשים בעלי אופי אחר, והעובדה שכל ועד הוא שונה רק מוסיפה עניין וכיף לעבודתי ומגדילה את האתגר שבה.

העבודה מספקת לי הזדמנויות רבות לתת אוזן קשבת לעובדים כמוני וכמוך, אשר זקוקים לעצה טובה, להדרכה ולהכוונה ולעתים גם רק להקשבה ולהבנה. אני פוגשת נציגי עובדים במקומות העבודה ומלווה אותם בתחנות השונות בחיי ועדי העובדים, ואלו כוללות לא מעט רגעי משבר לצד לא מעט רגעים שמחים. אני לא שוכחת את הפעם הראשונה בה חתמנו על הסכם קיבוצי ראשון בעולם ההיי-טק. זו הייתה עדות נוספת שגם בענף ההיי-טק מבינים את היתרונות ביחסי עבודה קיבוציים. נוכחנו לראות שהאיגוד שהקמנו נמצא בתנופה ואנחנו מביאים את הבשורה. אני גאה לקחת חלק בכך, ובכל יום שעובר אני מבינה שזוהי רק תחילת הדרך וישנה עוד הרבה עבודה לבצע.

בשונה מענפים אחרים במשק, עולם הסלולר, האינטרנט וההיי-טק מאופיין במספר גבוה של נשים בתפקידים בכירים. המהפכה הנשית בענף, משתקפת גם במספר הנשים ששותפות להובלת השינוי וחברות בוועדים. כך יוצא שאני עובדת באופן שוטף מול ארבע ראשות ועדים מהחברות המובילות במשק, בהן פרטנר, סלקום, בזק און ליין ובזק בינלאומי. לכולנו יש מטרה וחזון משותף. יחד, אנו מגשימות את אחד מיעדיה של ההסתדרות כתנועה חברתית ומביאות להגברת השוויון ולקידום הנשים בשוק העבודה.

העשייה היומיומית שלנו בהסתדרות בכלל ובאיגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההיי-טק בפרט, היא למעשה מאבק למען העתיד שלנו ושל הילדים שלנו. התאגדות מביאה שינוי אמיתי במצבו של האדם העובד. חשוב לי שאנשים יבינו את זה, ושיידעו שזוהי לא רק סיסמה. את התוצאות אני רואה בעצמי בשטח, ויעידו על כך רבבות העובדים שהתארגנו תחת האיגוד שלנו. אני מתכבדת להיות חלק מזה, ואני מלאת גאווה בזה באופן שקשה לי לתאר.

בחלקת האלוהים הקטנה שלי יש סיפוק רב. אני לומדת הרבה ושמחה לתת מעצמי, להעביר את הידע הלאה ולהיות שותפה ולו במעט לתרומה הרבה של ההסתדרות, המפעל העצום הזה שעובד נון-סטופ למען אנשים.

 

הדר סילוקי 

הדר

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 5 years

איך הפכתי ממנהיגת עובדים לפושעת בפוטנציה?

  קוראים לי מלאכ עמאר. אני בת 19 ועובדת כמנהלת משמרת בסניף מקדונלד'ס בעכו. לפני כשנה וחצי, התחילה התארגנות עובדים ברשת מקדונלד'ס. מספר עובדים ברשת פנו להסתדרות הנוער העובד והלומד, וביקשו שההסתדרות תסייע לנו לשפר את תנאי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה