הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 203

החל מינואר 2015

 

אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי…

אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים בילינסון בפתח תקווה. מבוצעות אצלנו כל בדיקות ההדמיה – צילומים, שיקופים בחדרי ניתוח, בדיקות סיטי, MRI, אולטרסאונד, אנגיוגרפיה, צנתורים, ממוגרפיה ועוד. אנחנו נותנים שירות לכל סוגי החולים- החל ממטופלים ששברו אצבע ועד מטופלים אונקולוגיים ומושתלים. בדיקות ההדמיה חיוניות ביותר לאבחנה מהירה של מחלות ומתן טיפול תואם ואף מציל חיים.

אני אישית עובדת ביחידת הנוירו-אנגיו, יחידה שבה מבצעים צנתורים של המוח ונותנים בה בין היתר מענה וטיפול לחולים שעברו שבץ מוחי – טיפול שהזמינות המיידית לו היא קריטית בכל שעה של היממה.

לעבוד בבית חולים זו שליחות מבחינתי, כמעט שאין מטופל או מטופלת שלא עוברים בדיקת הדמיה כלשהי.

אנחנו בכל מקום.

את המשכורת הראשונה שלי ניילנתי – לא בגלל הסכום שכתוב בתחתית הדף, אלא בגלל שהגעתי למקום בו אני באמת יכולה לגעת ולהשפיע, לעשות הבדל. אבל את גאוות המקצוע ״שודדים״ לנו מדי יום עם שכר שעתי נמוך שאינו מתקבל על הדעת. כשעשיתי בייביסיטר הרווחתי יותר כסף!

להיות רנטגנאי בבית חולים משמע לחיות את זה. אני אוהבת את מה שאני עושה. מאוד. לפעמים מטופלים שואלים אותי – למה אישה קטנה כמוך עובדת בעבודה כל כך קשה? בשבילכם, אני עונה. בשביל החולים. וזה שאני אישה לא מפחית מהיכולת ומהכישורים שלי.

בתקופה האחרונה עלה והתעורר נושא השכר של הרנטגנאים. שכר היסוד שלנו אינו עומד בקנה אחד עם העבודה הקשה והשעות המטורפות שאנחנו עובדים – משמרות של 24 שעות ברצף, כוננויות, שבתות וחגים – כשמעל הכל מרחף הסיכון התמידי בחשיפה לקרינה.

בשיחות עם חבריי אני מופתעת לשמוע על משכורות גבוהות במקצועות אחרים. מדובר על פחות השקעה פיזית ושעות פנאי מרובות, והפערים עצומים!!! גם חבריי מתקשים להבין כיצד ייתכן שעבודת הרנטגנאים מתקיימת בתת הערכה שכזאת. מגיע לנו שכר הוגן ותואם את הכישורים שלנו.

מה עם העבודה שאנחנו עושים? מה עם האנשים שמפעילים את המכשור ומבצעים את הבדיקות? הרי התשובות של בדיקות אלה יכולות להציל חיים. מה איתנו?

קשה לי להבין איך משלמים שכר כל כך נמוך, לעובדים שמבצעים בדיקות עם חשיבות כל כך גבוהה, במכשירים שמהווים את פסגת הטכנולוגיה. מה ערכו של מכשיר אשר עומד יתום ללא אנשים מקצועיים שיתפעלו אותו עבור הציבור?

השכר שאנו מקבלים הופך את המקצוע ללא אטרקטיבי ובעקבות זה בתקופה האחרונה עובדים צעירים נטשו את השורות והחליפו מקצוע.

המאבק שלנו הכרחי וחשוב. וחשוב לא פחות שהציבור יבין ויידע שהאיש ההוא שהכניס אותך למכשיר הסי.טי הוא טכנאי רנטגן, והאישה הזאת שעשתה לך בדיקת ממוגרפיה היא טכנאית רנטגן, בלעדינו הצילומים והבדיקות לא יתבצעו, בלעדינו הרופאים לא יוכלו לכתוב תשובות, בלעדינו יהיה מאוד קשה לרופאים שמטפלים בכם לדעת מה קורה בתוך הגוף שלכם ומהי הדרך הטובה ביותר לעזור לכם.

אחרי שהגיעו מים עד נפש, הכריז איגוד הרנטגנאים בישראל, בגיבוי ובתמיכת ההסתדרות, על סכסוך עבודה בחודש יולי אשתקד. מטרת סכסוך העבודה הייתה להביא לשיפור תנאי העבודה והשכר שאנו מקבלים. אבל לצערי, שיחות שהתנהלו בין ראשי האיגוד לאוצר ולמעסיקים נקלעו למבוי סתום. לא נותרה לנו ברירה אלא לפתוח בשביתה. הדבר האחרון שאנו רוצים הוא לפגוע בשלום הציבור, אך דחקו אותנו לפינה.

התמיכה והרוח הגבית מצד הציבור כולו חשובות לנו ביותר בתור אלה שמנהלים את המאבק, אך גם לציבור עצמו, מכיוון שתוצאותיו ישפיעו על רמת שירותי הבריאות שהוא יקבל.

אז עכשיו, אחרי שקראת ואולי גילית עובדה או שתיים שלא ידעת קודם – העבירי את המידע הלאה, כי זה משפיע על הבריאות של כולנו.

 

שרון פרי היא טכנאית רנטגן בבית החולים בילינסון

 

שרון פרי

 

 

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 4 years

איך הפכתי ממנהיגת עובדים לפושעת בפוטנציה?

  קוראים לי מלאכ עמאר. אני בת 19 ועובדת כמנהלת משמרת בסניף מקדונלד'ס בעכו. לפני כשנה וחצי, התחילה התארגנות עובדים ברשת מקדונלד'ס. מספר עובדים ברשת פנו להסתדרות הנוער העובד והלומד, וביקשו שההסתדרות תסייע לנו לשפר את תנאי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה