הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 166

החל מינואר 2015

נעים להכיר, שמי שולמית לוי, בת 55 אם לשלושה ילדים וסבתא לשלושה נכדים. נולדתי וגדלתי בירוחם, עיירה קטנה וחמה שעל אף כל הקשיים בה ואולי דווקא בגללם, יש בה ערבות הדדית והיכרות אישית כמעט בין כל התושבים. זה מה שאולי עורר בי את הרצון והיכולת לעסוק במקצוע שכולו דאגה לאחר וסיוע לחלש.

הצטרפתי להסתדרות כעובדת בשנת 1990. התפקיד העיקרי שלי הוא מנהלת לשכתו של ארמונד לנקרי, יו”ר ההסתדרות במרחב נגב מרכזי שנמצא בעיר דימונה. ארמונד הביא איתו למרחב משב רוח רענן וניסיון עתיר שנים מאחד המפעלים הגדולים בארץ – מפעלי ים המלח – שהוא משמש כיו”ר מועצת העובדים שלו.

ארמונד משמש בתפקידו בהתנדבות וממלא ביד רמה ושקולה את המאבקים הכי חשובים היום למען העובדים והוועדים במרחב נגב מרכזי, ואני מרגישה גאה לסייע לו במשימות החשובות האלה.

בתמונה-עם עובדי המרחב

בתמונה-עם יו”ר ועובדי המרחב

במסגרת העבודה שלי אני חשופה לכל עובד במרחב ובאה במגע עם כל חבר ועד. ועדי העובדים שלנו הם הלב של המרחב, הם מגנים בגופם ובנפשם על העובדים ועושים לילות כימים על מנת להעניק להם ביטחון כלכלי ולשפר את תנאי העבודה שלהם, גם כאשר מופעלים עליהם לחצים רבים וקשים.

עם השנים ועם הניסיון שצברתי, הקשר ביני לבין הוועדים והעובדים הפך לחברי ואישי, והאופי המיוחד של הנגב והאזור הופך את העבודה לבית ואת הבית לעבודה. בכל סכסוך עבודה, בחירות לוועדי עובדים ואירועים משמחים, אני משתדלת לתת לכולם מענה ישיר ואישי. לעתים ישנם מצבים רגישים מאוד, וללא יכולת הקשבה אין מקום לעבוד בתפקיד כזה.

תארו לעצמכם ידיעה קטנה וקצרה בחדשות שמספרת על עוד מפעל שנסגר. זהו אולי רק אייטם אחד מבין רבים במהלך המהדורה, אבל במציאות מדובר בחיים שלמים של עשרות עובדים שמקום העבודה היה מרכז חייהם, הרבה מהם מפרנסים יחידים בגיל שלא מותיר להם סיכוי למצוא מקום עבודה חדש. זו קריסה אישית ומשפחתית ואנחנו, ההסתדרות, המשענת האחרונה שלהם.

כשדרכי עוברות כל הפניות המגיעות אל יו”ר המרחב ומזכירי האיגוד המקצועי, אני הקול הראשון ששומעים העובדים, והיו לא מעט פעמים שבכיתי יחד איתם ברגעים הקשים האלו. ובדיוק ברגעים האלו, עוזרת לי העובדה שגדלתי במקום כמו ירוחם, מקום קטן עם לב גדול שמזכיר לי תמיד מהי ערבות הדדית.

בנוסף לתפקידי בלשכה לצד ארמונד, אני משמשת גם כרכזת צרכנות, תפקיד במסגרתו אני מעניקה מענה לכל אלו שנגרמה להם עוולה צרכנית ואין בידם אפשרות להתמודד עם אותו גוף או לשכור עו”ד. אני מקשיבה ומסכמת את התלונה שלהם, יוצרת קשר עם בית העסק תוך סיוע מגורמי המקצוע מרשות ההסתדרות לצרכנות בראשה עומד עו”ד ירון לוינסון שנכון לעזור בכל עת, ומסייעת ככל הניתן לתקן את העוולה או לפחות צמצם אותה.

עוד תפקיד שאני ממלאת הוא רכזת מרשם חברים במרחב, במסגרת זו אני אחראית על צירוף חברים חדשים לשורות ההסתדרות, מסבירה להם את המשמעויות, ההטבות והזכויות שלהן יהיו זכאים, ואף מנהלת את המעקב אחר הנתונים החודשיים והשנתיים של המרחב בכל הקשור לניהול מרשם החברים.

חלק נוסף וחשוב שהוא בלתי נפרד מחיי, הוא החלק של ההעצמה הנשית. אני זוכרת את עצמי מגיל צעיר שנאבקתי על כל זכות שלי או של חברותיי, וכך גם היום במסגרת עבודתי בהסתדרות. כך, אני משמשת כחברת מזכירות בנעמת, שהוא הגוף הראשון במעלה בהעצמה נשית, נוטלת חלק פעיל באירועים שנעמת מארגנת – כנסים, טיולים, הרצאות רבות ופעילויות שכל כולן הן העצמת הנשים, קידומן ושילובן ברמות הגבוהות ביותר של שוק העבודה במרחב, וישנם לנו הישגים רבים ולא מבוטלים.

כאישה אני שמחה לראות נשים בעמדות מפתח ונשים שמתמודדות לוועדי עובדים. הן עושות זאת לא פחות טוב מגברים ולעתים אף טוב יותר.

כמי שחיה את עולם ההסתדרות מקרוב ולאורך שנים אני יכולה לומר שעל אף הביקורת צריך להסתכל סביב ולראות את כל מאות אלפי העובדים בישראל שמקבלים סיוע מהגוף היחיד והרציני שזה כל תפקידו. המשמעות של הסכם קיבוצי הוא ביטחון כלכלי והאפשרות לקיים צעדים ארגוניים הם מהערכים החשובים ביותר עליהם נשענת הדמוקרטיה שלנו.

אני גאה בעבודתי ובעבודת כל עובדי המרחב. כשלנגד עיני התפתחות העבודה המאורגנת אני עדה בלי הפסקה לדאגה הכנה והאמיתית של עובדי המרחב לציבור כל תושבי האזור, העובדים והוועדים. כשמדברים על הרגשת שליחות ושהעובד הוא המרכז, זה המקום הכי נכון בשביל זה אנחנו פה.


שלכן ושלכם,

שולמית לוי

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 4 years

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 4 years

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה