הבלוג של מובילות לשינוי

עדכונים:

פוסטים: 143

החל מינואר 2015

אני נסרין חאג’ יחיא, אם חד-הורית לשלושה בנים, עובדת סוציאלית בהשכלתי. שנים רבות עסקתי בתחום המוגבלות שכלית-התפתחותית בעיריית טייבה, וב-2013 נבחרתי על ידי ציבור העובדים כחברת וועד, מתוך רצון לנסות ולהשפיע על תנאי העבודה שלנו בעירייה. בהמשך, נבחרתי פה אחד על ידי שאר חברי הוועד לתפקיד היו”ר. מדובר בהישג שמהווה לא פחות מפריצת דרך עבורי שכן בזמנו הייתי האישה היחידה בוועד, ובחירה זו מהווה הכרה ביכולתה של אישה להוביל שינוי ומיצובה בעמדת השפעה זו.

ב-2014 מוניתי לתפקיד מנהלת מחלקת נוער ואחראית על קידום החינוך הבלתי פורמאלי. שילוב בין שלושת התפקידים האלה יחד וריבוי המשימות הכרוך בהם מהווה אתגר אמיתי עבורי, אך תחושת השליחות הציבורית החברתית היא זו שבאמת הניעה ומניעה אותי ומחזקת את רצוני להוביל שינוי של ממש.

לתפיסתי, כיו”ר וועד בתפקיד זה אין לי ברירה אלא להוביל ליצירת תהליכים של שינוי וזאת לאחר שנתקלנו לא פעם בתופעות של התעמרות שיטתית מצד המעסיק לעובדים, כך שלא די בכך שהעובד יקבל רק זכויות “על הנייר” ואשר מטבע הדברים זכותו לקבל אותם בין אם זה מכוח הסכם קיבוצי או מכוח חוקי עבודה, אלא גם לדאוג שיקבל סביבת עבודה בריאה ומכבדת – וזה בעיני אחד מעמודי התווך המשמעותיים במקום העבודה.

בתפקידי בוועד אני דוגלת בגישה לפיה יש לתת כבוד ולשלב בין רווחתו הנפשית הרגשית של העובד לבין התייחסות לזכויות שלו, ורק אינטגרציה בין שני מרכיבים אלו יועילו ויתרמו לתפוקתו ולייעול של מקום העבודה עצמו.

מתוך הניסיון האישי שלי וניסיון שחוו עובדים אחרים, להתעמרות במקום העבודה השלכות הרות אסון הן על העובד וסביבתו והן על מקום העבודה, לכן אנו חותרים ונחושים לעצב סביבת עבודה נקייה מהתעמרות ומהתנכלות מתוך ראיה שההון האנושי הינו המשאב הכי חשוב לנו, ורק סביבת עבודה נטולת הטרדה פסיכולוגית לעובד תוביל למקום עבודה בריא, יעיל ונותן שירות אפקטיבי ללקוחותיו. אני רואה בתפקידי כרשת תמיכה ומפלט גם למי שנפגע מהתעמרות ולא רק לנפגע שלא מומשו זכויותיו בתלוש המשכורת.

בתקופת כהונתנו בוועד בעיריית טייבה, הכרזנו שני סכסוכי עבודה, האחרון שבהם בדצמבר 2014, וזאת על רקע יחס כוחני מצד המעסיק, התנכלויות והשפלות, אי מתן זכויות לעובדים כמו דרגות וזכויות אחרות והוצאת תפקידים למיקור חוץ.

לאחר שהנהלת העירייה המשיכה בהתעמרות שיטתית כלפינו כעובדים ויצרה אווירה מאיימת הוחלט לאחרונה בתיאום עם ההסתדרות, בה אנו מאוגדים, להפעיל את סכסוך העבודה ולפתוח בעיצומים.

 היחסים בין הנהלת העירייה לבין העובדים הגיע לשפל חסר תקדים. כשנודע לעירייה על כוונת העובדים לפנות להתייעצות להסתדרות, זומנו העובדים לפגישה עם הנהלת העירייה אשר הביעה מורת רוחה מכוונתנו לפנות להסתדרות – וזאת למרות שהדבר כלל לא היה אמור להיות על חשבון שעות העבודה שלנו. לא זו אף זו במהלך הישיבה הוצאו שני עובדים בצורה משפילה כאשר ניסו להשיב על שאלה שנשאלה, בנוסף לכך ניתנה הצהרה מטעם העירייה בפני העובדים שלא יוכלו לצאת להשתלמויות כאקט הענשתי בשל כוונתם לפנות להסתדרות. מעשים אלה הם ניסיון להשתיק כל ביטוי להגנה על זכויותינו כעובדים, ועל כך לא נשתוק.

 אני אישית זומנתי לישיבה בה הואשמתי ב”מרד” ולחצו עליי לעבור מתפקידי הנוכחי החדש לתפקידי הקודם ללא שום נימוק מקצועי, כמו כן כאשר העובדים פתחו במחאה על היחס המשפיל ועל הניסיון למנוע מהם מלפנות להסתדרות, הנהלת  העירייה חסמה את כרטיסי העובד שלהם, השעתה אותם ל-45 יום ופתחה בהליכים משמעתיים נגדם.

 מאז, העירייה מנסה בכל דרך להשתיק את המאבק על זכויות עובדים ולצבוע אותו בגוונים של עניין אישי שלי כיו”ר ועד. העירייה משתמשת בזה כטקטיקה שמטרתה להפריד ביני לבין העובדים, למנוע התארגנותם של העובדים להשגת זכויותיהם וכניסיון נואש לפגוע בתדמיתי ולהחליש את תמיכת וגיבוי העובדים מסביב.

 בנוסף העירייה מנסה לעשות דה-לגיטימציה למאבק הצודק של העובדים, להלך אימים על עובדים תוך איומים שזכיותיהם ייפגעו אם ישתתפו בצעדים ארגוניים, וניהלה קמפיין תקשורתי חסר תקדים שתכליתו פגיעה בתדמיתי כיו”ר וועד העובדים וגם ניסיון להכתים את הקריירה המקצועית שלי ולהציג אותי ככושלת מתוך מטרה להעביר את השיח המקצועי שאמור להתנהל תוך שמירה על כבוד העובד מזירת העבודה לזירה הציבורית התקשורתית ובכוונה לפגוע, להשפיל ולרמוס את זכויותיי בפני הציבור כולו.

 דוגמאות בודדות אלו הינן ביטוי של יחס מתעמר כלפי העובדים אשר מחזקות את רצוני ורצון הוועד לחתור ולצמצם תופעה זו ולעמוד כחומה בצורה מול ניסיונות ההתעמרות שאני וחברי הוועד נתקלים בהם גם על רקע היותנו נציגות עובדים.

הניסיונות להצר את צעדינו, להסית עובדים נגדי, מניעת כל מרחב פעולה בתפקיד ועד העובדים בשעות העבודה הם סימנים מובהקים להתעמרות שיטתית שיש להפסיקה.

 כיו”ר ועד אני מבקשת לצאת בקריאה לקיים מנגנונים אשר יצמצמו תופעות ההתעמרות ולקדם חקיקה בתחום זה כאקט הרתעתי למעסיקים אשר לא פועלים לפי אמות התנהגות נאותים ומקובלים במקומות עבודה ציבוריים. בעיני, יש להקים מנגנון מדידת תוצאות במקומות עבודה במסגרתו יימדד מקום עבודה ויוערך בין היתר לפי מידת היחס האנושי שנותן ומספק לעובדיו ולפי אמות התנהגות נאותות ששומרות על רווחתם הנפשית של עובדיו מתוך תפיסה שחברה מתוקנת לא תאפשר פגיעה והתנכלות לעובדיה.

 נסרין חאג’ יחיא היא יו”ר ועד העובדים בעיריית טייבה, שלאחרונה פתח בצעדי מחאה נגד הנהלת העירייה

nasrin

עוד מהבלוג של מובילות לשינוי

תצוגה מקדימה

חלקת האלוהים הקטנה שלי

  אסיפות עובדים, צעדים ארגוניים, סכסוכי עבודה, הפגנות סוערות וטקסים לחתימות על הסכמים קיבוציים, אף פעם לא היו חלק מהתכנית שלי. בחלומותיי הפרועים לא דמיינתי שאקח חלק בעשייה כה משמעותית שמצליחה לחולל שינוי בחייהם של...

תגובות

פורסם לפני 3 years

אנחנו פה בשביל החולים, למה המדינה לא פה בשבילנו?

  אף אחד לא קם בבוקר ואומר ״אני אלך ללמוד רנטגנאות״. אותי החיים הובילו לשם. אמא שלי שתחיה, היא אחות מוסמכת.היא סיפרה לי על מקצוע הרנטגנאות והחלטתי להירשם ללימודים. מיד התאהבתי... אני עובדת כמעט 6 שנים בבית החולים...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מאבק העובדים מאחורי העוף בשקל

בחיים לא חשבתי שאני זו שאוביל התאגדות עובדים במקום העבודה שלי. אני עובדת בחברת ביכורי השקמה כבר הרבה שנים, ולתומי חשבתי שאני נמצאת במקום יציב. אחרי הכל מדובר בעבודה שעוסקת בשיווק מזון, פירות וירקות, חברה שאחראית לשיווק...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה