הבלוג של הילה קמחי

אמת או חובה?

זהו בלוג תרבותי ולא כל כך יומרני. שוחרת תרבות משחר הילדות ונהנת לכתוב ולשתף את התרשמותי. מדי פעם יש פה גם אמיתות לגמרי פרטיות שלי ולעיתים חובות שפשוט אי אפשר לוותר עליהן. אז מה אתם בוחרים? אמת או חובה?

עדכונים:

פוסטים: 10

עוקבים: 1

החל ממרץ 2014

יום רביעי, 21.9.2016, הוא “יום הקולנוע הישראלי”, שבו נוכל כולנו לצפות במיטב הסרטים הישראלים החדשים במחיר של 10 שקלים בלבד. הזדמנות מצויינת לצפות בסרט “ישמח חתני” שמגולל את סיפורה של קהילה ייחודית ושכונה ציורית אחת בירושלים.

20/09/2016

בעוד מספר ימים יערך טקס פרסי “אופיר” שמעניקה האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה, “האוסקר הישראלי”, בו יתחרו מיטב הסרטים הישראליים שנוצרו כאן בשנה החולפת, בקטגוריות שונות.

נשלחתי לצפות באחד מהסרטים המתמודדים על פרסי האקדמיה, הסרט הישראלי החדש “ישמח חתני”.

עלילת הסרט מתרחשת בשכונת הבוכרים בירושלים.

אז לפני הכל, אני רוצה להודות ליוצרי הסרט, שלומית נחמה ואמיל בן שמעון, על שחשפו אותי לנופיו הפיזיים והאנושיים המיוחדים של המקום הזה.

תובנה ראשונה מהסרט – בביקור הבא שלי בירושלים – סיור בשכונת הבוכרים.

הסרט “ישמח חתני”, מציג בסוג של געגוע לעולם שהולך ונעלם, את ההווי המאוד מיוחד של אוכלוסיית עולי בוכרה שהשתכנו בשכונה הציורית הזו, אשר הייתה אחת מבין השכונות היהודיות הראשונות שנבנו מחוץ לחומות ירושלים, כבר בסוף המאה התשע-עשרה.

מהרגע הראשון נכנסים הצופים עמוק לתוך חיי השכונה והאווירה הייחודית שלה.

אבל יש בסרט הזה הרבה יותר מאווירה. יש בו סיפור על נשים ועל גברים. סיפור על מאבקי כוח ועל כפייה דתית.

בין סמטאותיה הקסומות של ירושלים, מתחת לפני השטח הרגועים לכאורה של שכונה בעלת אופי דתי-מסורתי מתון, מתחוללת מלחמה בין שתי תפיסות עולם מנוגדות והמפץ הגדול הוא בלתי נמנע.

רב צעיר וכריזמטי מגיע לבית הכנסת המקומי, סוחף אחריו רבים מהאנשים ומשכנע אותם לשנות את מנהגיהם ואת אורחות חייהם, להקצין את עמדותיהם בנושאי דת ולהפוך לחרדים.

כאשר מגיעים חילוקי הדעות לעניין אופיו וצביונו של בית הכנסת, המהווה מרכז תרבותי וחברתי, ולמעמדן של הנשים בו, המאבק עולה מדרגה ונשות השכונה מסירות את הכפפות ומשתמשות בכל הכלים העומדים לרשותן (ואני מתכוונת לכל הכלים), כדי להילחם על זכותן לשמר את אורח חייהן ומקומן המכובד בקהילה.

יש בסרט הזה שתי אמירות מרכזיות שדיברו אלי במיוחד:

האחת, אמירה נשית, על כוח של נשים לחולל שינוי ומהפכה ועל אחווה נשית שמאפשרת את השינוי ותורמת להצלחתו. צוות השחקניות המשובח המגלמות את הדמויות הנשיות בסרט כולל את אוולין הגואל, אורנה בנאי, יפית אסולין, שרון אלימלך ועינת שרוף.

 תמונה ישמח חתני

השנייה, אמירה אמיצה על כפיה דתית שנעשית בדרכים של הפחדה ואף עבירה על החוק, בשם התורה ובשם אלוהים. דמות הרב המסית, שמגלם בסרט בכישרון רב השחקן אביב אלוש, היא דמות שהזכירה לי באופן ברור מדי את הפוליטיקה המקומית שלנו.

הדמויות הגבריות הנוספות מגולמות ע”י: יגאל נאור, איציק כהן, אסף בן שמעון, הרצל טובי וחיים זנאתי.

ומעבר לכל, מדובר בדרמה קומית מהנה ולבבית, עם מוסיקה מסורתית סוחפת שעליה אחראים אהובה עוזרי ושאול בסר.

עד לא כל כך מזמן, כשהיינו אומרים “סרט ישראלי”, הייתה האמירה הזו מלווה לעתים קרובות במעט גיחוך או זלזול או חוסר עניין. בשנים האחרונות איכותם של הסרטים הישראליים עברה בהצלחה את כל מבחני האיכות והסרט “ישמח חתני” מצטרף ללא ספק לעוד סרטים רבים וטובים ומרגשים ומקצועיים ובעיקר סרטים שמספרים עלינו והם משלנו והם עושים כבוד לקולנוע הישראלי העכשווי.

 בטקס פרסי האקדמיה הישראלית שיערך בימים הקרובים, מועמד “ישמח חתני” בחמש קטגוריות : שחקן המשנה (אביב אלוש), שחקנית המשנה (אורנה בנאי), המוזיקה המקורית הטובה ביותר, האיפור הטוב ביותר, עיצוב התלבושות הטוב ביותר

עוד מהבלוג של הילה קמחי

תצוגה מקדימה

אף פעם לא מאוחר מדי למסיבת שחרור

האורות הצבעוניים כבר דולקים ומשתלבים בצורה מושלמת עם אורו של הירח הכמעט מלא שמאיר אף הוא את חשכת הגג, השתייה והנשנושים מסודרים על השולחנות והתקליטן מתחיל להשמיע מוסיקה יחסית רגועה עד שיגיעו האורחים ותתחיל...

תגובות

פורסם לפני 4 years

מחר יומולדת

פעימות הדופק הקטנטנות שבקעו מבעד למכשיר המוניטור המחובר לבטני היו חלושות ולא סדירות. באמצע החודש התשיעי, אני שוכבת בחדר הקטן במרפאה הפרטית של פרופסור שיפמן וממתינה, רועדת, למוצא פיו של הפרופסור המדופלם. אני צמאה. יבש לי...

תגובות

פורסם לפני 4 years

שדות של אופטימיות ואהבה - מיצב "פורחים בגיל" במוזיאון ארץ ישראל

כשהגיעה ההצעה מ"סלונה" לסקר את פתיחת המיצב "פורחים בגיל" במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, מיד חשבתי על אמא. אמא שלי שכל כך אהבה פרחים, שהכירה אותם אישית בשמותיהם, שהיתה וירטואוזית  של סידורי פרחים ושבביתה תמיד היו פרחים מכל...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה