הבלוג של הלית בראל

גברת ביטחון

חברת הנהלת המועצה לשלום ולביטחון. לשעבר, מנכ"לית המועצה לשלום ולביטחון ומנהלת במועצה לבטחון לאומי במשרד ראש הממשלה. בעלת תואר שני במדיניות ביטחון מאוניברסיטת הארווארד ודוקטורנטית ביחסים בינ"ל באוניברסיטת... +עוד

חברת הנהלת המועצה לשלום ולביטחון. לשעבר, מנכ"לית המועצה לשלום ולביטחון ומנהלת במועצה לבטחון לאומי במשרד ראש הממשלה. בעלת תואר שני במדיניות ביטחון מאוניברסיטת הארווארד ודוקטורנטית ביחסים בינ"ל באוניברסיטת מרילנד.

עדכונים:

פוסטים: 7

החל מאוגוסט 2011

חבל שמיט רומני לא השאיל כמה קלסרים לחברו הותיק ביבי נתניהו, אולי אז היינו מוצאות יותר משלוש נשים בממשלתו רבת השרים. ואגב, הגיע הזמן לשאול למי מן המתמודדים והמתמודדות בבחירות אצלנו יש קלסרים כאלה?

18/10/2012

בעימות האחרון בין שני המתחרים על הנשיאות בארה”ב סיפר המועמד הרפובליקני מיט רומני שכאשר נבחר למושל מסצ’וסטס וראה כי רב המועמדים המוצעים לו למגוון התפקידים שצריך היה לאייש היו כולם גברים, פנה המושל החדש לארגוני נשים וקיבל מהם “קלסרים מלאים בנשים”.

“Binders full of women” ” אמר רומני, ולמותר לציין שעורר צונאמי של בדיחות. אכן מצחיק, אבל  חבל מאוד שלא השאיל כמה מן הקלסרים האלה לידידו מימים ימימה בנימין נתניהו,-כך אולי היינו מוצאות אישה או שתיים בפורום השמינייה שהיה פורום השביעייה והפך לפורום התשיעייה, אבל נשאר, כמובן, פורום לגברים בלבד. אם גם לביבי היו קלסרים כאלה, אולי היו נמצאות יותר משלוש נשים ראויות לתפקיד שר בממשלה המורכבת מ 28-30 שרים (תלוי באיזה יום שואלים).

ישראל כידוע, סובלת מתת ייצוג של נשים בפוליטיקה ובמגזר הציבורי בכלל. אבל כדאי לשים לב לכך שבתחום המדיני הביטחוני המצב גרוע במיוחד וכי השנים האחרונות היו שחונות מאוד בכל הנוגע לנוכחות נשים בעמדות בכירות ומשפיעות במערכת המדינית ביטחונית. המצב העגום קיבל תשומת לב ציבורית מסוימת סביב ועדת טירקל בנושא המשט לעזה כאשר הסתבר שהמדינה פשוט איננה מצליחה –לטענתה-למצוא אישה ראויה לשבת בוועדה. אבל ועדת חקירה ממלכתית היא רק קצה הקרחון וראוי להבהיר שכאשר עומדות היום על הפרק שאלות ביטחוניות כגון האם על ישראל לתקוף באיראן, נשים פשוט אינן נמצאות בחדר ואינן נוטלות חלק בקבלת ההחלטות, נקודה.

כדאי לזכור שסעיף 6ג’ בחוק שיווי זכויות האישה, מחייב מינוי נשים  בוועדות ציבוריות וצוותים לעצוב מדיניות לאומית  ולכן נדרשת כאן רק נכונות בסיסית ליישום החוק, במילים אחרות, הגיע הזמן שביבי יחפש קלסרים. אגב, זו לא משימה מסובכת במיוחד בהתחשב בשפע ארגוני הנשים היעילים הפועלים בישראל, ולאור העובדה שהרשות לקידום מעמד האישה פועלת במשרד ראש הממשלה עצמו ובוודאי ניתן להסתייע בה.

ומכיוון שגם ישראל, כמו ארה”ב, מוצאת את עצמה בעיצומה של מערכת בחירות, זה הזמן לשאול למי מבין המתמודדים והמתמודדות יש קלסרים מלאים בנשים? מי מבינהם/ן ת/יעלה על סדר היום את נושא ייצוג הנשים בפוליטיקה הישראלית, במגזר הציבורי בכלל ובמערכת המדינית הביטחונית המדינית בפרט? כשישראל ממוקמת במקום ה-70 מתוך 138  בייצוג נשים בפרלמנט (17%) , שלא לדבר על מצבה העגום של הממשלה, כדאי לשים לכך לב.

כי בסופו של יום , אחרי שצחקקנו מדבריו של רומני, מה שהואר כאן חשוב הרבה יותר-שני המועמדים לנשיאות בארה”ב מבינים היטב את השפעתן של נשים על סיכויי בחירתם לתפקיד הנחשק ואת הצורך לדון בזכויות נשים ונוכחותן של נשים בשוק העבודה ובמגזר הציבורי בפרט-במערכת הבחירות של ארה”ב זו סוגיה שלא ניתן להתעלם ממנה. ומה אצלנו?

עוד מהבלוג של הלית בראל

תצוגה מקדימה

פחות כבוד יותר ביטחון

על פי הדיווחים בתקשורת הישראלית, שעות ארוכות ניסו ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון שלה ללא הצלחה להשיג את הגנרל טאנטאווי בזמן שששת מאבטחי השגרירות עמדו בסכנת חיים אל המון מצרי זועם. רק כאשר ברק אובמה נכנס לתמונה והודיע להנהגה...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

תראו מי מדבר

הדינמיקה של שאלת הדיון הציבורי סביב אופציית התקיפה הצבאית של מתקני גרעין באיראן חושפת צביעות מצד דרגים מדיניים בכירים במדינת ישראל. בה בעת שבני בגין ובוגי יעלון מוקיעים את ראש המוסד היוצא האלוף במיל' מאיר דגן על דבריו,...

תגובות

פורסם לפני 9 years

מצחיק בגולני

    משהו חשוב מאוד התפספס בכיסוי התיקשורתי של הארוע בו צחקו שר הבטחון, הרמטכ"ל ומח"ט גולני על נושא שירת הנשים בצה"ל. באופן טבעי, התקשורת וחברי כנסת שונים התמקדו בדרך ההתבטאות של הרמטכ"ל ושל שר הביטחון וביקרו אותה קשות....

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה