הבלוג של חדוה זלוטר- ייעוץ הורים

hedvazloter

אני בת 55, אם ל- 3 ילדים. מחברת הספר "הורות בהתאמה אישית". בהכשרתי אני פסיכולוגית קלינית מומחית לילדים ומבוגרים. במהלך השנים עבדתי כמורה לחינוך מיוחד בבית ספר יסודי וכפסיכולוגית במכון להתפתחות הילד, במרפאה לילדים... +עוד

אני בת 55, אם ל- 3 ילדים. מחברת הספר "הורות בהתאמה אישית". בהכשרתי אני פסיכולוגית קלינית מומחית לילדים ומבוגרים. במהלך השנים עבדתי כמורה לחינוך מיוחד בבית ספר יסודי וכפסיכולוגית במכון להתפתחות הילד, במרפאה לילדים ונוער וכ-18 שנה כפסיכולוגית עצמאית בקופ"ח מכבי, שם אני עוסקת רבות בהדרכה וייעוץ להורים.

עדכונים:

פוסטים: 10

החל מנובמבר 2015

מה זאת אהבה? …איזו מן שאלה היא זאת? זה לא מובן מאליו? לא. ממש לא. בדרכנו לענות עליה נפגוש ארבע הגדרות של אהבה הורית שישפכו אור על מה שחשוב בהורות, כולל השלכות מעשיות ממש.

13/08/2016

h

מה זאת אהבה? …איזו מן שאלה היא זאת?  זה לא מובן מאליו? לא. ממש לא. בדרכנו לענות עליה נפגוש  ארבע הגדרות של אהבה הורית שישפכו אור על מה שחשוב בהורות, כולל השלכות מעשיות ממש.

אז מתחילים בחיפוש הגדרות שינסו להקיף את “הדבר הזה” שנקרא אהבה:

ד ל ק  – במובן הפרקטי האהבה ההורית היא הדלק שמאפשר לנו לגייס אנרגיה ואכפתיות עבור המשימה התובענית, אולי הכי תובענית – בחיינו.

שאלה: האם הרגש הזה מתעורר עם הלידה ולא כבה לעולם?  יש בעיה עם הנחה כזו כי אפילו אם באמת יש רגש פלאי שכזה מי מבטיח לנו שהוא יישאר כמו שהוא וינחה אותנו בכל רגע ורגע, בלי לעבור שינויים ומשברים? מכאן הגדרה נוספת –

אהבה הורית – היכולת להישאר אכפתיים לאורך זמן.

כאן זה כבר מתחיל להיות דומה לעולם הזוגי -רומנטי : איך מתרגמים התאהבות לאהבה יציבה לאורך זמן?

בהורות זוהי שאלה חשובה אף יותר שכן הקטנצ’יק שבו התאהבנו כשנולד הולך להשתנות עוד ועוד. בעצם הדבר היציב ביותר בילדנו הוא ההשתנות שלו לאורך זמן.

מה קורה לאהבה ההורית? היא צריכה לשרוד תהפוכות רבות. אנחנו כהורים אמורים לאפשר לו לצמוח ולהשתנות. לכן אהבתנו צריכה להיות גמישה מספיק לעמוד בשינויים מתמידים במערכת יחסים.

אמא וילד יושבים על הריצפה

לכן הגדרה נוספת:

אהבה הורית -היכולת לקבל את השינויים שעובר ילדנו וללמוד להשתנות יחד עימו ולמענו .

אחת מהנגזרות של השינויים האלה היא שינוי בצורך של הילד בקרבה. עם הצמיחה הצורך בקרבה הולך ופוחת אצל הילד, הולך ומשתנה בביטוייו. אם בעבר נזקק לליווי לבית הספר מגיע היום בו הוא זקוק לכך פחות. עם זאת הוא עדיין זקוק שנהיה שותפים לחוויותיו.

בגיל ההתבגרות (וגם לפניו) חלק מהילדים שמים מולנו מעין קיר או חומת הפרדה ומתרחקים בפתאומיות. לחלק מההורים זוהי הקלה אולם אצל כולם קשה לעכל את הפער שנוצר בקרבה עם הילד. אנו חשים לעתים שנזרקנו לפתע מכל המדרגות או הפכנו ל “ארנק מדבר”. אלו תהפוכות שלא קל לעמוד בהם כי כל אדם פגיע במידה זו או אחרת כשמישהו אהוב לוקח ממנו לפתע מרחק, ועד כמה שזה מפתיע – גם הורה הוא בן אדם…

בגילאים האלה נשתמש בהגדרה נוספת של אהבה הלקוחה משיר מפורסם:

“אם אתה אוהב מישהו – שחרר אותו” והתוספת החשובה להורים למתבגרים: “אל תשחרר יותר מדי..”

אם נתייחס לאהבה הזו כאל שריר, הרי שאנו כהורים צריכים ללמוד לכווץ ולשחרר את השריר הזה לאורך זמן – בהתאם לגילו ולצרכיו של ילדנו.

מה שעוזר מאד לשינויים האלה להתרחש הוא שינוי בדפוסי התקשורת. עם ילד בוגר אנחנו לומדים לשלב יותר דיבור בגובה העיניים. בכל גיל  ובעיקר בגיל ההתבגרות קיימת חלוקה לתחומים שבהם האחריות היא של הילד (הטיפול בגופו – רחצה, אוכל, ביגוד) וההורה מתפקד כיועץ, ישנם תחומי ביניים ( לימודים, משמעת בבית הספר) שהאחריות היא משותפת וזולגת להורה כאשר הילד לא לוקח אותה על עצמו. תחומים אלה דורשים מהצוות הורה-ילד ליצור שותפות המתאימה להם ספציפית. ישנם תחומים הקשורים למסגרת חיים כללית (שעות יציאה, התייחסות למצבי קיצון וסיכונים) שבהם ההורה הוא עדיין “הקובע” .

הקושי בהורות ובגיל ההתבגרות בפרט הוא לשלב דיקטטורה (שלטון וקבלת החלטות של ההורה) עם דמוקרטיה (להביא בחשבון את הילד כשותף בהחלטות), ללמוד לראות את הילד כבוגר, כאדם נפרד עם דעות ועדיפויות משלו אבל לא לשכוח שהוא עדיין זקוק לסמכות – שעליה יוכל לסמוך ומולה יוכל להיאבק.

ואהבה כבר אמרנו?

על דילמות בגידול ילדים והדרכים להבין ולהתמודד עימן  בספר “הורות בהתאמה אישית”. פרטים בדף הפייסבוק :

https://www.facebook.com/hedvazloter/

עוד מהבלוג של חדוה זלוטר- ייעוץ הורים

תצוגה מקדימה

הורות - דברים שלא מדברים עליהם

הספר " הורות בהתאמה אישית" נכתב  מתוך תחושה הולכת וגוברת  הן כאם והן כפסיכולוגית כי יש דברים הקשורים לגידול ילדים שלא מדברים עליהם. הרגשתי שאיפה שהוא בעולם המודרני  ישנם מסרים שפחות מוצאים לעצמם מקום ונוכחות בשיח...

תצוגה מקדימה

ילד אסור ילד מותר - "גבולות" מזווית שלא הכרתם

  עילי אורי ואביב בני ה-6 שיחקו בקולות צוהלים ומרוגשים. בחדר הסמוך ישבו שלוש האימהות ושוחחו ביניהן. לפתע פרצו הילדים במעין ראש חץ קדימה לחדר האימהות וחגו סביבן...

תצוגה מקדימה

מה למדת בבית הספר היום, ילד מתוק שלי?

איזו אווירה מעודדת למידה? מה לריקוד הטנגו ולחינוך? ומה יכולה מערכת החינוך ללמוד מהתבוסה שלה למחשב הביתי? ט"ו בשבט חלף ועימו חלוקת התעודות לילדים. שנת הלימודים הפכה פניה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה