הבלוג של חדוה זלוטר- ייעוץ הורים

hedvazloter

אני בת 55, אם ל- 3 ילדים. מחברת הספר "הורות בהתאמה אישית". בהכשרתי אני פסיכולוגית קלינית מומחית לילדים ומבוגרים. במהלך השנים עבדתי כמורה לחינוך מיוחד בבית ספר יסודי וכפסיכולוגית במכון להתפתחות הילד, במרפאה לילדים... +עוד

אני בת 55, אם ל- 3 ילדים. מחברת הספר "הורות בהתאמה אישית". בהכשרתי אני פסיכולוגית קלינית מומחית לילדים ומבוגרים. במהלך השנים עבדתי כמורה לחינוך מיוחד בבית ספר יסודי וכפסיכולוגית במכון להתפתחות הילד, במרפאה לילדים ונוער וכ-18 שנה כפסיכולוגית עצמאית בקופ"ח מכבי, שם אני עוסקת רבות בהדרכה וייעוץ להורים.

עדכונים:

פוסטים: 10

החל מנובמבר 2015

כשאנו כהורים מצליחים לאמץ את הזרקור המאיר ולראות את ילדנו בצורה מאוזנת, כולל החלקים הטובים והכייפים שלו – כל המהות שלנו מאירה לילד, כמו חנוכייה המאירה ומחממת אותו מבפנים.

02/12/2015

כשהיה אחד מילדי בגן לגילאי 3-4 נכחתי ברגעי הפרידה של הורים מילדיהם וראיתי כמה מהילדים בוכים בעוצמה רבה. בשיחה אחר כך אמרה לי הגננת החכמה בגן ההוא: “שתדעי שאלה שבוכים הכי חזק יכולים אחר כך להיות המנהיגים של הגן”.   הגננת הצביעה על תובנה חשובה מאוד בגידול ילדים:  בכל קושי של ילד שלנו, בכל תופעה מדאיגה – טמונים גם גרעינים של אור. השאלה היא מאיזה זווית אנחנו מתבוננים?

הפסיכולוגיה יודעת לומר כי אותם ילדים “בעייתיים” שעושים צרות בבית ובבית הספר ומקפיצים את מערכת החינוך על הרגליים – הם בעלי כוחות נפש ועוצמה מסוג מסוים.

איך נדע כהורים לאתר את כוחות הנפש האלה ולנתב אותם? ראשית עלינו להאמין כי הם קיימים ואז לחפש יחד עם הילד את נקודות האור שבו: איזה חוג הוא אוהב? מה מעניין אותו? מה הוא עושה בצורה טובה? אולי הוא חברותי, בעל כישרון טכני, אוהב ספורט? ננסה לפתח קשב מיוחד לטוב שבו.

shutterstock_112824460

אנו יודעים כי ילדים המאופיינים ברגישות-יתר סובלים בילדותם מפגיעות ומקושי במגע עם אנשים ועם העולם בכלל. הורות לילדים כאלה היא מאתגרת ולא פשוטה אולם חשוב לדעת כי בבגרותם הם יכולים להיות אמנים ואנשי מקצוע מעולים בכל תחום בזכות מנעד הרגישות המפותח שלהם.

ילדים בעלי דפוס קשב מפוזר, שמתקשים מאד לספוג מידע באופן סביל: לשבת בשקט בבית הספר, ולרצות את סביבתם – יכולים לפתח בבגרותם  כישורי ניהול ומנהיגות דוקא עקב הפעלתנות שלהם ויכולתם להתייחס למספר גרויים בו זמנית.

איך הידע הזה לגבי הילדים “הרגישים” ו”מפוזרי-קשב” יכול לעזור להורים בתקופת הילדות שלהם המאופיינת בקושי ובתסכול?

הוא יכול לצבוע את כל חווית ההורות בזרקור של תקווה לעתיד. התקווה מקרינה ניצוצות של אור ו”צובעת” בצבע בהיר את הילד עבורנו, ואנו מתחילים לגלות בו גם את החלקים היפים, הכיפיים, הטובים. למשל: הוא חסר שקט- אבל איזה קסם אישי, איזה חיוך!  או הוא ביישן ומסוגר – אבל איזו יכולת חשיבה, נקודות הסתכלות מעניינות וחכמות יש לו!

ולמה זה חשוב?

הדינמיקה הפיזית של האור והחושך: אם נצלול פנימה לתוך כתם כהה בתוך תמונה, כל תמונה, ונשקיף עליה מתוך הכהות הזו – נגלה כי כל דרך ההסתכלות שלנו נהיתה כהה וקודרת יותר.

לעומת זאת -אם ניקח את אותה תמונה ונאיר אותה באלומת אור בהיר ו”חיובי”- נגלה כי גם החלקים הכי כהים וחשוכים בה יוצרים תרכובת מעניינת וייחודית עם האור.

כשאנו כהורים מצליחים לאמץ את הזרקור המאיר ולראות את ילדנו בצורה מאוזנת, כולל החלקים הטובים והכייפים שלו – כל המהות שלנו מאירה לילד, כמו חנוכייה המאירה ומחממת אותו מבפנים. אז גם הוא מצליח לראות את עצמו בחיוב ולהפנים בהדרגה את האזורים הכהים שלו כחלק מתמונה מורכבת, מעניינת ויפהפיה.

shutterstock_63590932

חג שמח!!

חדוה זלוטר, “הורות בהתאמה אישית”

https://www.facebook.com/hedvazloter/

התמונות נלקחו מאתר shutterstock.com

עוד מהבלוג של חדוה זלוטר- ייעוץ הורים

תצוגה מקדימה

הורות - דברים שלא מדברים עליהם

הספר " הורות בהתאמה אישית" נכתב  מתוך תחושה הולכת וגוברת  הן כאם והן כפסיכולוגית כי יש דברים הקשורים לגידול ילדים שלא מדברים עליהם. הרגשתי שאיפה שהוא בעולם המודרני  ישנם מסרים שפחות מוצאים לעצמם מקום ונוכחות בשיח...

תצוגה מקדימה

ילד אסור ילד מותר - "גבולות" מזווית שלא הכרתם

  עילי אורי ואביב בני ה-6 שיחקו בקולות צוהלים ומרוגשים. בחדר הסמוך ישבו שלוש האימהות ושוחחו ביניהן. לפתע פרצו הילדים במעין ראש חץ קדימה לחדר האימהות וחגו סביבן...

תצוגה מקדימה

מה למדת בבית הספר היום, ילד מתוק שלי?

איזו אווירה מעודדת למידה? מה לריקוד הטנגו ולחינוך? ומה יכולה מערכת החינוך ללמוד מהתבוסה שלה למחשב הביתי? ט"ו בשבט חלף ועימו חלוקת התעודות לילדים. שנת הלימודים הפכה פניה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה