הבלוג של המרכז לבריאות לב האישה ע"ש לינדה ג'וי פולין

healthyheart

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מדצמבר 2013

דנה וינברג, מנכ”לית עמותת נשים לגופן, חושבת שלא מספיק למלא אחר ההמלצות הבריאות, ושנשים צריכות גם להפסיק לדאוג ולקחת על עצמן יותר מדי כדי לשפר את חייהן ולהאריך אותם

08/01/2014

מחלות לב ונשים? כן, יש קשר!!! אם במקרה פספסתן, או הנחתן שזו דאגה אחת שלנו הנשים, אין… חשבו שנית. חשוב לדעת– מחלות לב פוגעות בנו בצורה משמעותית, משבשות את איכות חיינו ומהוות סיכון של ממש. למעשה מחלות לב ניצבות במקום השני בגורמי התמותה של נשים בישראל, אחרי סרטן. ועדיין, נשים רבות, ובמידה רבה, גם נשות ואנשי צוות רפואי, תופסים מחלות לב כאופייניות יותר לגברים, ונוטות להפחית מחשיבותן כגורם מרכזי לתחלואה ולתמותה של נשים.

אז מה אנחנו יכולות לעשות?

ישנן ההמלצות המוכרות, הנוגעות לאיכות החיים והבריאות שלנו, שלמדנו להכיר ולהוקיר (או לא…)  – הימנעות מעישון, שילוב פעילות גופנית מתונה וקבועה בחיינו (צעידה, שחייה, ריקוד, רכיבה על אופניים), זו מסייעת בשמירה על משקל תקין וממריצה את זרימת הדם בגוף, תזונה מאוזנת ובריאה וכן בדיקות תקופתיות מניעתיות.

אולם, חשוב שניקח בחשבון גם היבטים ‘רכים’ יותר, הנוגעים לבריאותנו הנפשית והגופנית גם יחד.  נושאים המדוברים הרבה פחות מידי. האופן בו אנו חיות, דואגות, לוקחות על עצמינו עומס של משימות ולוקחות כל כך הרבה דברים ללב, יכול להיות הרסני עבור הלב שלנו ועבור בריאותינו באופן כללי. אורח החיים בעידן הזה,  המאופיין בעומס, במועקות, במתח, בחרדה ובדאגות המובילים גם למחסור משמעותי בשינה – מזיק לנו. הקשר בין מתח ומצוקה רגשית ומחלות לב הוא ברור. אם נצליח להמעיט את כל אלו ולו במעט הרי ששיפרנו את איכות וככל הנראה גם את אורך חיינו. זו החלטה ראויה לשנה החדשה!

אנחנו, בעמותת נשים לגופן, מתייחסות גם להיבטים נוספים, הנוגעים למודעות לזכויות שלנו במערכת הבריאות, ליכולת להתעקש על מה שנכון עבורינו, ולאחריות שלנו על בריאותינו, הבטים שהם למעשה (גם) בידינו. איזה צרכניות בריאות אנחנו? עד כמה אנחנו מודעות, נבדקות, מתעקשות על אבחון ומדווחות על מצוקות? מחקרים מראים כי בכל הנוגע לתחלואה לבבית, גברים מודעים יותר, נבדקים ומאובחנים מוקדם יותר ומדווחים יותר. בכל קבוצות הגיל אחוז הגברים המדווחים על תחלואה במחלות לב גבוה לעומת נשים. כשנשים כבר מאובחנות ומטופלות, לא אחת המחלה שלהם מתקדמת יותר.

כשאנחנו מדברות על שמירה על הלב שלנו אנחנו בעצם מדברות על העלאת מודעות ומניעה של מחלות המוגדרות בשפה הרפואית כמחלות קרדיו-וסקולריות (CVD) (קרדיו – של הלב; וסקולרי – של כלי הדם). מערכת הלב וכלי הדם מספקת דם לכל חלקי הגוף. גורמי הסיכון העיקריים למחלות קרדיו-וסקולריות הם השמנת יתר, יתר לחץ דם, סוכרת ועודף כולסטרול. גורמי הסיכון האלו נקראם גם  “התסמונת המטבולית”.

מחלות קרדיו-וסקולריות, כדוגמת התקף לב ושבץ מוחי, הן סיבות מובילות לתחלואה ותמותת נשים מעל גיל חמישים. יותר נשים מאשר גברים מתות במהלך השנה הראשונה לאחר התקף לב, ויותר נשים מגברים מתות כתוצאה מאירוע מוחי. הבדלים אלה בין נשים לגברים נעוצים בעובדה שפחות נשים זוכות לאבחון ולטיפול מתאים. רוב המחקרים על CVD התמקדו בגברים לבנים, והמידע שהתקבל בהם אינו מתאים בהכרח לקבוצות אוכלוסייה אחרות (נשים וגברים ממוצא אתני אחר וכו’).

עטיפת הספר נשים לגופן

גברים הלוקים בהתקפי לב צעירים בעשר שנים לערך מהנשים הלוקות בהתקפי לב. עם זאת, נשים שאושפזו עקב התקפי לב סבלו יותר מסיבוכים בזמן האשפוז, והיה אצלן שיעור גבוה יותר של אשפוז חוזר בתוך שלושים יום עקב בעיות לב. משך ההמתנה בין הופעת התסמינים לבין הפנייה לטיפול היה ארוך יותר בחצי שעה בממוצע בקרב נשים מאשר בקרב גברים. רמת המודעות למניעה ולסיכון המוגבר למחלות כלי דם ולב הכרוך בהשמנה ובסוכרת נמוכה יותר בקרב נשים, וכך גם היכרותן עם תסמיני המחלה. בנוסף לכך, נשים נוטות לעכב את פנייתן לקבלת עזרה רפואית בעת התרחשות אירוע לבבי, דבר שעלול להיות בעל השלכות חמורות עבורן.

אנחנו פשוט לא יכולות להרשות לעצמינו לא לדעת

שימו לב, תסמינים להתקף לב עלולים להיות שונים אצל נשים!

לפני התרחשות התקף לב ייתכן שיופיעו תסמינים מבשרים השכיחים יותר בקרב נשים לעומת גברים. התסמינים הם חולשה ועייפות בלתי מוסברים במשך למעלה מחודש לפני ההתקף, קוצר נשימה ונדודי שינה. אי נוחות בחזה מאפיינת פחות נשים לעומת גברים. תסמינים מבשרים אלה נוטים להתגבר בעוצמתם או בתדירותם לפני ההתקף ונעלמים או פוחתים לרמה התחלתית לאחריו.

גם אנחנו, הרופא/ה שלנו ואפילו צוות חדר המיון עלולים שלא להיות מודעים לכך שמדובר בהתקף לב. אף שנשים רבות סובלות מתסמינים הזהים לאלה של גברים, נשים אחרות חוות תסמינים “בלתי טיפוסיים” או ברורים פחות מתסמינים האופייניים לגברים. מיקום הכאב אצל נשים יכול להיות בחלק העליון של הגב, בזרוע, בלסת, בצוואר או בבטן. זאת לעומת הכאב בקדמת החזה השכיח בקרב גברים.

נשים מתלוננות לעתים על כאב “דוקר”, “כמו סכין”, לעומת לחץ שעליו מתלוננים גברים רבים. לעתים, נשים מדווחות על עוצמת כאב פחותה לעומת גברים, ומדווחות יותר מגברים על בחילה, קוצר נשימה, חולשה ועייפות, חוסר תיאבון ודיכאון. קוצר נשימה ותשישות ללא כאב בחזה מופיעים בשכיחות גבוהה יחסית בקרב נשים קשישות וסוכרתיות. בנוסף, יש בקרב נשים מקרים רבים יותר של “אוטם שקט” ובלתי מאובחן. הבדלים אלה מסבירים חלקית מדוע נשים הלוקות באוטם שריר הלב אינן פונות מייד לבית-החולים, ואת העיכוב במתן טיפול נאות.

אם אנו חושדות שהתסמינים שלנו עלולים להעיד על התקף לב עלינו להתקשר בהקדם למספר חירום 101 או לקרוא לאדם שיוכל לסייע לנו להגיע לבית-החולים. במצב כזה, עלינו להימנע מלנהוג בעצמנו לבית-החולים!

תקציר מתוך לב אישה, על מחלות לב ומניעה, פרופ’ יעקב דרורי, 2005

תוכניות לשיקום לב מתאימות לגברים ולנשים. למרות זאת, נשים מופנות פחות לתוכניות כאלה והפנייתן תלויה גם בגורמים כמו אזור מגורים והכנסה. לאחר שהן מופנות, נשים משתתפות בתוכניות פחות מגברים, מסיבות שונות: לעתים אנו חושבות שהתוכנית אינה מתאימה לנו כי אנחנו לא בכושר, אנו מבוגרות יחסית (שהרי אנחנו סובלות ממחלות לב בגיל מבוגר יותר מגברים). לעתים אנחנו סובלות גם ממחלות אחרות, או אין מי שיטפל בנו בבית. ייתכן שנזדקק לעזרה פעילה כדי להתחיל בתוכנית שיקום ולהתמיד בה, כולל מידע על משאבים המוצעים בקהילה.

לקריאה נוספת ומקורות הנתונים המופיעים כאן, ראו בספר ‘נשים לגופן’, עורכת ראשית טל תמיר, 2011 בהוצאת מודן.

עוד מהבלוג של המרכז לבריאות לב האישה ע"ש לינדה ג'וי פולין

תצוגה מקדימה

שימי לב ללב

ליבן של נשים, אותו לב שחונך לאהוב, להכיל ולהעניק, אותו לב שהחברה כולה נסמכת על רוחבו ולוקחת אותו כמובן מאליו, אותו לב מוזנח ונשכח כשהוא נחלש ומסכן את חיי האישה. לבנו לא זכה ליחסי הציבור הטובים להם זכו מחלת הסרטן, שלמזלנו...

תגובות

פורסם לפני 5 years

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה