הבלוג של דנה שבת

אחת שנוגעת

מטפלת במגע Healing Touch, *** מתמחה בהפחתת לחץ וחרדה *** טלפון 052-3435870 *** דוא"ל [email protected] אתר www.healing-touch.co.il

עדכונים:

פוסטים: 26

החל מפברואר 2012

גם אם לא נוכל לרפא כל דבר באמצעות החיבוק, אין ספק שלחיבוק יש אפקט מרפא. מלבד הוכחות מחקריות, יש גם הסבר ביולוגי לכך שחיבוק ממושך מצליח להרגיע אותנו, וכמובן שיש גם הסבר פסיכולוגי / נפשי לתחושה הטובה שמשרה עלינו החיבוק. רק בשביל לקבל חיבוק – הדרך הנעימה ביותר להבריא!

15/04/2012

לפני מספר שנים התפרסמה ברחבי העולם תמונה של תאומות באינקובטור, כאשר אחת התינוקות, החזקה יותר, הניחה יד מחבקת על אחותה התאומה. הרופאים ניבאו כי התינוקת החלשה לא תשרוד, עד שאחות בפגיה התעקשה להעביר את התאומות לאינקובטור אחד. זמן מה לאחר מכן התייצב הדופק של התינוקת החלשה וחום גופה עלה. היא יצאה מכלל סכנה. (כתבה ותמונה ניתן לראות בסוף הפוסט)

הסיפור המרגש הזה זכור לי היטב עד היום, והוא רק מעצים ומחדד את מה שכולנו יודעים – למגע ולחיבוק יש אפקט מרפא. עבור תינוקות קטנים החיבוק הוא צורך קיומי – בעזרתו הם חשים את העולם ואת עצמם. תינוקות שגדלים בבתי יתומים וקיבלו פחות מגע אנושי,  שורדים פחות. אולם, כאשר אנו מתבגרים כוחו של המגע הוא רב עוצמה.

בזמן החיבוק אנחנו מתנתקים מהסחות הדעת וכאבי הלב ומתרכזים בחיבוק. זהו השלב שבו יכול להתבצע תהליך של ריפוי.

החיבוק הוא למעשה העברת אנרגייה חיובית בין שני אנשים או יותר. הדרך לריפוי היא לפעמים פשוט לאחוז אדם בזרועותינו, לאהוב אותו ולהפגין איכפתיות וחמלה. בכוחו של החיבוק  לעורר את כח הריפוי הטבעי של הגוף על ידי כך שהוא מעודד את רוחינו ומעל חיוך על שפתינו – שתי תוצאות שהן כבר ראשיתו של הריפוי.

החיבוק משחרר מתחים ומשפר את מצב הרוח טוב יותר כמעט מכל דבר אחר. אם אנו זקוקים להוכחות מדעיות אז יש גם כאלה: במחקר שנערך באוניברסיטת צפון קרוליינה בארה”ב, .נמצא כי רמת הקורטיזול (ההורמון שעולה בזמן מתח/ סטרס) ירדה באופן משמעותי (בעיקר אצל נשים), מייד לאחר חיבוק של לפחות עשרים שניות עם בני הזוג.

לא רק ילדים. חיבוק של עשרים שניות עם בן הזוג הביא להקלה

יש לכך גם הסבר ביולוגי. בזמן לחץ מופעלת בגוף מערכת העצבים הסימפתטית. מערכת זו מופעלת גם ברגע הראשון של הפעלת מגע הלוחץ על הגוף, אך כאשר המגע נמשך ומעורר ביטחון הגוף מקבל אותות הרגעה, הדריכות של המערכת הסימפתטית פוחתת ומשיבה לפעולה את מערכת העצבים הפרה-סימפתטית. מערכת זו אחראית על השבת האיזון ההורמונלי, כפי שצריך להיות בזמן רגיעה. (על עיקרון דומה פועל גם טיפול השיאצו, למשל)

אף על פי שהחיבוק הוא פיזי במהותו, אי אפשר לנתקו מן הערך הנפשי והרוחני שלו. החיבוק מעביר מסר ותחושה של קבלה, של חברות, ליווי, תמיכה, נוכחות, אהבה, שייכות, חיבור, חמלה ועוד. מדובר כמעט בכל מה שאדם צריך כדי לעודד את אנרגיית הריפוי הטבעי של הגוף.

זה בדיוק הזמן לגשת ולהעניק חיבוק מרפא למישהו שצריך אותו עכשיו!

Healing Touch

לפעמים חיבוק ומגע יכול ממש להציל חיים!

[email protected]

עוד מהבלוג של דנה שבת

תצוגה מקדימה

"ולא לפחד מהפחד"

"ולא לפחד מהפחד..." "לא לפחד מהפחד", כך שר שלמה ארצי וממליץ לנו בשירו "לתת ולקחת". וזוהי תמצית התיאוריה של המרצה מעוררת ההשראה הזו, קלי מק'וניגל, פסיכולוגית רפואית. לאחרונה...

תצוגה מקדימה

איך להפסיק מחשבות טורדניות?

מחשבות, בעיקרון, הן דבר מבורך. אבל מה קורה כאשר המחשבות הופכות להיות מטרידות? הן פוגעות בשינה או מגבירות דאגה וגורמות גם לתחושות פיזיות לא נעימות, מפריעות לתפקוד תקין במהלך היום וכדומה. מכירים אנשים שזה מה שקורה להם...

תצוגה מקדימה

איך לא נלחצתי מהלחץ

איך לא להילחץ מהלחץ - ההרצאה! לאחרונה עשיתי צעד שמאד מאד הלחיץ אותי עד לאחרונה - העברתי הרצאה / הדרכה (בעמידה ועם מצגת)  בתחום המקצועי שלי,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה