הבלוג של דנה שבת

אחת שנוגעת

מטפלת במגע Healing Touch, *** מתמחה בהפחתת לחץ וחרדה *** טלפון 052-3435870 *** דוא"ל [email protected] אתר www.healing-touch.co.il

עדכונים:

פוסטים: 26

החל מפברואר 2012

אז הבנו כבר שלחיבוק יש כח ריפוי מדהים ואפילו יש מחקרים שמוכיחים את זה. אבל איך בדיוק כדאי לחבק כדי לעזור לאנשים? להלן תשעה עקרונות לחיבוק מרפא ומרגיע. ההמלצה שאני מביאה כאן היא רק שלי, ומבוססת על עקרונות השיאצו.

16/05/2012

לפני כמה שבועות כתבתי כאן על כוחו המרפא של החיבוק. אני לחלוטין מאמינה שלחיבוק יש כח מרפא ושרבים מאיתנו יכולים, באופן אינטואיטיבי, להשתמש בו ולעזור ליקרים לנו. לפני כמה זמן אמרה עלי חברה שאני ‘חבקנית’, וזה גרם לי לחשוב שאולי כדאי לתת כאן גם כמה המלצות – איך לחבק חיבוק שיש לו השפעה מרגעה.

אני רוצה להציע כאן כמה עקרונות שלטעמי יכולים לסייע מאד בהפחתת מתח או אי-שקט, אצל ילדים ומבוגרים כאחד. העקרונות הללו מבוססים על שיאצו, נקודות ברפואה הסינית וגם על עבודה להרגעת המערכת הסימפטתית. פעילות לא מאוזנת של המערכת הסימפטתית היא אשר גורמת, למעשה, לאותן תחושות לא נעימות אשר נגרמות מלחץ או חרדה.

חשוב לי להדגיש כי חיבוק בא מהלב באופן ספונטני, ושני הצדדים צריכים לחוש בו בנח. לרגע נשמע לי מוזר לתת ‘הוראות’ לחיבוק. אבל העקרונות שאני מתארת כאן הם עקרונות ששווה לנסות – בכל חיבוק – אבל במיוחד כאשר המטרה היא הרגעה.

חיבוק להרגעה והפחתת לחץ

העיקרון הראשון, שאי אפשר לזייף בו, הוא כנות. החיבוק צריך לבוא מהלב, הלב צריך להיות מכוון לקבלה, להכלה ולשקט. מבפנים ומבחוץ.

העיקרון השני והחשוב מאד – המשכיות. לצורך הרגעת מערכת העצבים האוטונומית, על החיבוק להימשך זמן מה. אני מעריכה את פרק הזמן המינימלי הדרוש להשפעה בכ-20 שניות  או לפחות 3-4 מחזורי נשימה.

העיקרון השלישי הוא שיש צורך ליצור מגע קרוב עם המחובק כך שנרגיש עם החזה שלנו את הנשימה שלו/שלה. כלומר, אם מדובר בילד קטן – להרים אותו או לעמוד על הברכיים בגובה שלו. אם מדובר באדם שגבוה או נמוך מאיתנו מאד, אפשר לעמוד על מדרגה או משטח מוגבה. מומלץ להרגיש הישענות הדדית.

העיקרון הרביעי – כאשר המחובק הוא פחות או יותר בגובה שלנו, ההמלצה היא שיד אחת תחבק מלמעלה (מעל היד של המחובק) והיד השניה תחבק מלמטה (מתחת ליד של המחובק). זה גם נח, גם מעניק תחושת שוויון והדדיות וגם מאפשר ביתר קלות את העיקרון החמישי

העיקרון החמישי – על פי הרפואה הסינית, וגם על פי הזן שיאצו, על גבי הגב ישנם אזורים אשר מקושרים לאברי הגוף השונים. בין האברים המרכזיים שנרצה לאזן על מנת להרגיע את הגוף והנפש בזמן לחץ וגם בזמן התקף חרדה, ניתן למנות בעיקר את הלב ואת הכליות, והייתי מוסיפה גם את הריאות. מכיוון שאין לנו שלוש ידיים אני ממליצה לחלק את זה בעיקר ל’חלק עליון’ ברום הגב, מתחת לצוואר ועד בין השכמות (ריאות ולב) ו’חלק תחתון’ באיזור המותניים (כליות). יש להניח כף יד פרושה במלואה וולהדק אלינו את אזור עמוד השדרה וה’תעלה’ שמשני צדדיו. חשוב לנסות לא להתאמץ להפעיל שרירים.

העיקרון השישי - לחבק ולהצמיד את המחובק אלינו ברגש, להמתין ולחוש את תגובת הגוף שלו, בלא ‘ללחוץ’ באופן שגורם לדחייה או לריחוק. מאידך, לא להרפות לחלוטין את החיבוק. להישאר בחיבור הזה, תוך לחיצה עדינה על הגוף, באופן שמעורר ביטחון. עיקרון זה, המגיע מהשיאצו, מטרתו לאפשר למערכת העצבים הסימפטתית, הפועלת בזמן רגיעה, להיכנס לפעולה. הלחיצה עצמה אמנם מעוררת דריכות של מערכת העצבים, אך ההישארות והמגע הקבוע מעבירים מסר של הרגעה וביטחון לגוף.

העיקרון השביעי - להסתנכרן עם קצב הנשימה של המחובק. אם הנשימות אינן מסתנכרנות, או אם הנשימה של המחובק אינה סדירה כלל, מומלץ להישאר כך ולנשום יחד, עד שהנשימה מסתנכרנת והופכת סדירה.

העיקרון השמיני - תמיד יד אחת נשארת יציבה ואינה נעה! גם אם אתם אוהבים ללטף, לשפשף או לנוע בעצמכם בזמן החיבוק, לפחות יד אחת להשאיר יציבה על הגב (עדיף את זו התחתונה, אבל בעיקר להקשיב לתחושת הבטן, למה שמרגיש נכון ונח)

העיקרון התשיעי - תתחברו מהבטן. תרגישו, בתחושת הבטן שלכם, מה טוב לכם, מה נח, מה נעים, מה מועיל. כאשר תהיו מחוברים למחובק ולכם יהיה נח ונעים – גם לו יהיה נח ונעים.

בסופו של דבר, אם חשבתם שבאתם לרפא מישהו בחיבוק אתם טועים -  אתם תקבלו מחיבוק כזה לא פחות מאשר הצד השני.

למי שמעוניין לדייק יותר באוזרי ההשפעה שעל הגב, להלן המיקומים: (זה לא הכרחי – היד שלנו רחבה מספיק בכדי לכסות על כמה חוליות)

* האזור המשפיע על הריאות נמצא בחלק העליון ביותר של הגב, מתחת לקו שבו נגמר הצוואר. (למי שמכיר את החוליות: על פי רפואה סינית, אזור חוליה T3, על פי הזן-שיאצו, איזור חוליות T1 עד T3 )

* האזור המשפיע על הלב נמצא בחלק העליון של הגב, מתחת לאיזור של הריאות, בין השכמות. (לפי רפואה סינית, אזור חוליה T5, על פי הזן-שיאצו, איזור חוליות T4 עד T6)

* האזור המשפיע על הכליות הוא בחלק שבין המותניים, בחלק שבו נמצא לרוב השקע העמוק ביותר בגב. (לפי הרפואה הסינית, אזור חוליה L2, על פי הזן-שיאצו, איזור L2 עד L4)

עוד מהבלוג של דנה שבת

תצוגה מקדימה

"ולא לפחד מהפחד"

"ולא לפחד מהפחד..." "לא לפחד מהפחד", כך שר שלמה ארצי וממליץ לנו בשירו "לתת ולקחת". וזוהי תמצית התיאוריה של המרצה מעוררת ההשראה הזו, קלי מק'וניגל, פסיכולוגית רפואית. לאחרונה...

כוחו המרפא של החיבוק

לפני מספר שנים התפרסמה ברחבי העולם תמונה של תאומות באינקובטור, כאשר אחת התינוקות, החזקה יותר, הניחה יד מחבקת על אחותה התאומה. הרופאים ניבאו כי התינוקת החלשה לא תשרוד, עד שאחות בפגיה התעקשה להעביר את התאומות לאינקובטור...

תצוגה מקדימה

איך להפסיק מחשבות טורדניות?

מחשבות, בעיקרון, הן דבר מבורך. אבל מה קורה כאשר המחשבות הופכות להיות מטרידות? הן פוגעות בשינה או מגבירות דאגה וגורמות גם לתחושות פיזיות לא נעימות, מפריעות לתפקוד תקין במהלך היום וכדומה. מכירים אנשים שזה מה שקורה להם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה