הבלוג של פריידי מרגלית - מרחב מודעות

חזון ודעה קדומה

פריידי מרגלית - מומחית לחקר התודעה ומייסדת תפישת ה"מטאיזם™"- שיטה המקנה כלים תודעתיים, זמינים ויעילים להתנהלות מדוייקת במשחק החיים. פריידי הציבה לעצמה מטרה - לקרב ולהנגיש את העולם התודעתי, לייצר אינטגרציה עם זה... +עוד

פריידי מרגלית - מומחית לחקר התודעה ומייסדת תפישת ה"מטאיזם™"- שיטה המקנה כלים תודעתיים, זמינים ויעילים להתנהלות מדוייקת במשחק החיים. פריידי הציבה לעצמה מטרה - לקרב ולהנגיש את העולם התודעתי, לייצר אינטגרציה עם זה החומרי, הסובב אותנו. היום, היא מובילה קהילה של אנשים המבינים כי גן עדן – זה כאן והאושר זמין לכל דורש.

עדכונים:

פוסטים: 60

החל מאפריל 2010

האם העולם הסובב אותנו הוא אכן ממשי ואוביקטיבי כפי שאנו רואים וחווים אותו? מהו המטריקס? ואיך לכל הרוחות יוצאים ממנו?

30/08/2015

H39A9165-s

בסרט “המטריקס” ניאו נזרק לתוך עולם המכונות ומוצא את עצמו בתוך מיכל, שם הוא מתפכח לראשונה ומגלה שהעולם שחשב לאמיתי, אינו אלא אשליה….

סיפור בודהיסטי ידוע מספר על שלושה נזירים הצופים בדגל מתנפנף ברוח. אחד מהם מתבונן בפליאה על תזוזת הדגל עצמו, בעוד השני מסביר לו שלא הדגל זז, אלא הרוח. בא הנזיר השלישי וסותר את שניהם בטענה שלא הדגל ולא הרוח הם שזזים, התודעה היא זו שזזה...

העולם המשתקף מבעד לעיננו ומוחנו אינו אלא דימוי. אשליה. פילוסופים רבים ניסו לתהות על טיבה של האשליה, האם משמעותה היא שהעולם שאנחנו רואים וחשים אינו קיים באמת? או שמא הפרשנות שלנו היא שלקויה?

עפ”י תפישת המטאיזם “המציאות היחידה היא זו המתקיימת בתודעה. כל השאר אינו אלא אשליה אופטית. הולגרמה” (חיים אל-עזר) יחד עם זאת, כאשר אנחנו נתונים בעיצומה של סערה יומיומית, אם זה הגרוש שלא משלם מזונות, או המאהב שמסרב להתמסר, פיטורים, ילדה מתבגרת ועוד עניני דיומא… אין דבר יותר “אמיתי” מהדרמה המתחוללת סביבנו, באותם רגעים.

הראיתי השבוע לתלמידיי כיצד כפית המשתקפת מבעד לצנצנת מים נראית שבורה ומקוטעת. אשליה אופטית פשוטה ובסיסית. כמובן שברגע שתתבוננו בכפית ללא מסך המים, הכפית  “חזרה” לצורתה השלמה.

נסו לדמיין דג זהב המעביר את חייו דרך קבע בתוך צנצנת המים. זאת המציאות היחידה שהוא מכיר ויודע. כפית שבורה ומקוטעת. במידה מסוימת, כולנו חיים בתוך אקווריום ומאמינים שהמציאות הנגלית לנו מבעד למסך המים – היא המציאות האמיתית. אפילו כשאנחנו עומדים מול המראה ורואים את עצמנו, מה שמסתמן כדימוי חי וקבוע, אינו אלא אשליה. הדימוי לא באמת מבטא את עצמנו ה”אמיתי” אלא את פרשנות התודעה שלנו על עצמנו…

שורה תחתונה

אנחנו חיים ב”כלא של התודעה”, בקירות אבן שתודעתנו עם מגבלות הרציונל וההיגיון יצרו עבורנו. הדרך היחידה להשתחרר היא לצאת מגבולות התודעה, לצאת מהאקווריום ולגלות שהכפית – שלמה.

כל עוד אנחנו נסחפים וחיים את האשליה כאילו והיא המציאות היחידה, אנחנו משועבדים בתוך הכלא של עצמנו. שחרור התודעה היא הדרך היחידה לשחרר את האשליה.

המטאפורה של אפלטון מבהירה את הנקודה. במשל המערה, מספר אפלטון, על אסירים הכבולים במערה, לא מכירים חיים אחרים ומתנהלים עפ”י צללים המופיעים לפניהם כמו בובות בתאטרון (תעלול של הסוהרים) האסירים לא מודעים לעובדת היותם כלואים ולא חושדים כלל במציאות חיצונית אחרת. כאשר משתחרר אחד האסירים מכבליו ויוצא מחוץ למערה הוא מגלה באור יום מציאות אחרת, הוא רץ לספר לחבריו האסורים אך ההם מלגלגים ומסרבים להאמין לדבריו.

רובנו דומים לאסירים, מאמינים כי המציאות בה אנו חיים היא אמיתית. מסרבים להאמין שהיא רק חיקוי עלוב למציאות נשגבת של התודעה הגבוהה, מתקשים להרהר במחשבה שאנחנו חיים בחלום שהוא פרי תעלולי החושים שלנו.

מורפיוס אומר לניאו לקראת הפעם הראשונה בה הוא עומד לראות את המציאות האמיתית: “אתה כאן כי אתה יודע משהו, אינך יכול להסביר את מה שאתה יודע, אבל אתה מרגיש את זה. הרגשת את זה כל חייך – משהו לא בסדר בעולם, אינך יודע מה, אבל זה שם…”

דאגות וטרדות המטריקס יכולות לגרום לנו לחיות את חיינו מתוך הישרדות הכרוכה בקשיים כלכלים, כזאת היכולה לייצר מחלות ואינספור קשיים… אלא אם כן אנחנו זוכרים שהמטריקס הוא רק חלק מהתמונה הכוללת וששאיפתנו הינה ללמוד ולהבין רבדים נוספים של העולם הרחב.

 

הורד (1)

זאת ההזדמנות שלכם! אם תבחרו לקחת את הגלולה האדומה, תשארו בארץ הפלאות ואני אראה לכם עד כמה עמוקה היא מחילת הארנב…

אירוע “לצאת מהמטריקס- לגלות את התודעה”

כל הפרטים כאן , או בטלפון: 077-2233489

שלכם באהבת אמת,

פריידי וצוות מרחב מודעות (חפשו אותנו גם בפייסבוק)

מה אומרות עלינו בלוגריות סלונה?

גלית דייאמנט – סיפורים מהקישקע

מאיה רענן – אובדת בבית

עדי שרף גי’בלי – גשרים

עידית אייזנר -  עידית מילים

ג’ני - בלוג הכושר של ג’ני

עוד מהבלוג של פריידי מרגלית - מרחב מודעות

תצוגה מקדימה

שם קוד: אהבה

ימים קשים של מלחמה. סערה אנרגטית ותסיסה מכל עבר. במכסיקו האדמה רועדת, בברלצונה מטוסים כמעט מתנגשים, ואצלנו הורגים ילדים. אך בכוחנו לשנות את המצב, להגביה את הרטט בשדה...

תצוגה מקדימה

מי מושך לי בחוטים?

   איך תגרום לתת המודע למשוך בחוטים של חייך? המילים האלה מעוררות התנגדות שצפה מייד, במלוא עוצמתה. אין פלא. ההבנה שהכול תלוי בנו לא מאפשרת לנו להמשיך ולהאשים כוחות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה