הבלוג של iris boker

הזוקפת

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מינואר 2012

ג’רי סיינפלד מצטרף לקולות רבים שנשמעים לאחרונה וטוען שהוא כנראה על הספקטרום. הגיע הזמן להבין שאדישות אינה אספרגר או אוטיזם, אלא חוסר יכולת להגיב רגשית לעולם מפוצץ באינפורמציה

10/11/2014

ג’רי סיינפלד טען בראיון שנתן שהוא כנראה על הספקטרום. הוא מתקשה, כך נכתב, בהבנת קודים חברתיים. והוא מצטרף לקולות רבים שנשמעים לאחרונה, כאילו להיות אוטיסט או אספרגר זאת הנחה למאמץ הנדרש כדי לעקוב אחרי הקודים החברתיים. אז בואו נפרק קצת את הנושא – קודים חברתיים הם אמצעי תקשורת שנועד להקל עלינו את ההתנהלות בקבוצת אנשים ולהפוך אותנו לאנשים מתקשרים יותר. בעידן שאנחנו נמצאים בו, היכולות החברתיות שלנו עוברות דיאטה. אם לפני כמה שנים נדרשנו לזהות הבעות פנים להקשיב לאינטונציה ולהגיב אליה פרונטלית, היום אנחנו מסתפקים בלהקליד כמה מילים.

אנחנו משתמשים בקשת מצומצמת של מילים שלכאורה מעידות על אמפטיה, מילים שנמצאות אצלנו בשליפה, מניחים ומפיסים את הצורך שלנו בתגובה. ההבדל בין אוטיסט אספרגר לצורך העניין לבין אדם נורמלי לכאורה הוא בשני דברים בסיסיים: היה לי יום קשה אני רוצה למות, הוא משפט שאנחנו משתמשים בו לעיתים והתגובה שאנחנו מקבלים היא לכי לישון, תשתי משהו, חיבוק, אוהבת אותך, מחר יהיה יום יותר טוב. אספרגרים שיקבלו הודעה כזאת, מבינים אותה כפשוטה, מבחינתם אני באמת רוצה למות .הם אינם מסוגלים לקרוא את הקונטקסט, את האווירה, את המצב הנפשי של הדובר.

חמלה היא עניין נוסף שבו מתקשים אנשים על הספקטרום. בספרו של דר’ ברון כהן – six dgrees of evil הוא מסביר את המושג אכזריות וטוען שהוא ההפך מחמלה. הוא מחלק את בני האדם לקבוצות לפי יכולת החמלה שלהם .אספרגרים נמצאים בקבוצה נטולת החמלה, אותה הם חולקים עם פסיכופטים נרקסיסטים .היכולת שלהם להבין סיטואציות חברתיות ולהזדהות איתם מצומצמת. רובם בעלי אינטלגנציה גבוהה מאד, והם לומדים עם השנים להגיב לסיטואציות כמו שנדרש מהם, כמו שמלמדים אותם, אבל הם עדיין מתקשים לעורר אצלם הזדהות.

ג'רי סיינפלד. צילום: רויטרס

ג’רי סיינפלד. צילום: רויטרס

עכשיו נחזור רגע לסיינפלד, וידוי קטן לא אהבתי סיינפילד, אבל הקפדתי תמיד להציץ בדקת הסטנדאפ של הסוף שבה הוא ניתח בצורה מבריקה ומשעשעת סיטואציות חברתיות. להערכתי הדמויות שהוא יצר והדיאלוגים ביניהן מלאות חמלה ואהבה, מה שמקשה עלי לקבל את הצהרת האוטיזם שלו. אבל זה בהחלט מקרב אותנו לעידן אוטיזם השחור החדש שמחליף את אופנת הפרעת הקשב השחור החדש.

אנשים נוטים להשתמש באוטיזם כתרוץ לחוסר הרצון או לאדישות לסיטואציות חברתיות. אנחנו מוקפים בכל כך הרבה אינפורמציה, כל כך הרבה ערוצים. אם ניקח לדוגמא את הפייסבוק, כל אחד מאיתנו מנהל לכאורה קשרים חברתיים אישיים מאד ושטחיים מאד עם כמות עצומה של אנשים.

במעבר על הפיד, פלוני איבד את אביו ואלמונית מבכה על הגבר שעזב אותה .אנחנו מגיבים מיד במילים נכונות, מציעים עזרה, מנחמים, אבל לרובנו הגדול אין יכולת להיות חמלתיים באמת לכמות כה גדולה של אנשים שאנחנו לא ממש מכירים. אדישות או הצפה אינם אספרגר או אוטיזם. הם חוסר יכולת שלנו להגיב רגשית לעולם שלם, פתוח, מפוצץ באינפורמציה ומוגבל בתקשורת. אני שומעת מסביבי על ההוא וההיא שהם קצת אוטיסטים, כי הם לא מצלחים להבין או להזדהות או להגיב כמו שאנחנו מצפים מהם.

קוראים לי איריס ויש לי ילד אוטיסט, בן חמש על הספקטרום. הבן שלי מיוחד, הבן שלי גם נכה. אין בזה שום דבר אופנתי, אין בזה שום דבר מרנין, זה לא תרוץ, ותקשורת היא רק אחת מהבעיות שלו. בשבילנו החיים על הספקטרום הם קשים, מאתגרים לעיתים מעציבים אבל הם בטח לא אופנתיים.

עוד מהבלוג של iris boker

תצוגה מקדימה

אנחנו לא מיוחדות

קוראים לי איריס, אף פעם לא הייתי מיוחדת , גם לא כשילדתי את בני בכורי לפני חמש שנים , גם לא כשהגעתי איתו הבייתה מלאה בתובנות מספרי "איך תהיי אמא מושלמת". גם אני השכבתי אותו...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

סקס שקרים וצביעות

את לא חושבת שהגזמת? זה שיר שמעודד בגידות, שמעודד נשים למצוא מאהבות צעירות.
רק על סקס את חושבת? אין לך משהו אחר לכתוב...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מה פתאום סקס בגיל 46?

בגיל 46 ? מה פתאום סקס? בגיל הזה את אמורה להכין עוגות ממש משוכללות שאספת באינטרנט מזאתי שכותבת על המשפחה המופלאה שיש לה. להסניף את המדים של הילד בדרך לכביסה ולקבל בהכנעה שהוא מעדיף נערה צעירה עלייך. יש לך אוטו בליסינג,...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה