הבלוג של hayalaw

hayalaw

עדכונים:

פוסטים: 10

החל מספטמבר 2018

חלוקת רכוש - להלכה ולמעשה

עם המודרניזציה, החלה תופעה שכיחה של פירוק תאים משפחתים, דבר השונה באופן מהותי מדורות שקדמו לנו. הם, שמרו על התאים המשפחתיים, לעיתים בכל מחיר.

אך כיום, פירוק של תא משפחתי, הוא דבר לגיטימי, ויש אומרים שכעת היחס עומד על זוג מתגרש מתוך שלושה זוגות נשואים. זאת ועוד, במסגרת פירוק התא המשפחתי, הרי שפרט להליך הגירושין הסבוך, השניים נאלצים להסדיר תחומים נוספים, שהם תחומי הנגזרת להחלטת הפרידה שלהם, ובין היתר, חלוקת הרכוש, בין אם הגיע לפני הנישואין ועליו הסתמכו במהלך הזוגיות, ובין אם מדובר ברכוש משותף שנצבר לשניים במהלך חייהם המשותפים. במאמר זה נסקור: מהי תביעת הגירושין, מהו הליך חלוקת הרכוש ונסביר על סוג הרכוש המתחלק בין השניים.

מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ משפטי על ידי עורך דין לענייני משפחה.

תביעת גירושין:

תביעת גירושין היא בעצם הגשת בקשה לסיום נישואין, בין בני זוג המוכרים כנשואים על פי דין (אלו הנשואים שלא על פי דין דתי, יפנו להליך אחר, מקביל, שהוא התרת נישואין). ראשית, יש להכיר כי בישראל חל דין דתי בכל בנוגע לנישואין וגירושין, זאת בהתאם לאמור בחוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), התשי”ג– 1953 (להלן: “חוק שיפוט בתי דין רבניים”).

מכאן, שגירושין, לאחר נישואין כדת וכדין, ייעשו גם הם בבית הדין הרבני ליהודים, ולשאר הדתות – על פי בתי הדין התואמים לדתם. בתי הדין הרבניים הינם מוסמכים לדון בנישואין וגירושין, אך לאלו יש גם סמכות נגזרת, לדון בכל נושא הקשור מטבעו להליך המרכזי, דבר המכונה “כריכה”.

לדוגמא: בענייני רכוש, לא תיפתח תביעה עצמאית בנושא, אלא אם זו תעשה בצמידות להליך הגירושין. תביעת הגירושין תוגש לבית הדין הרבני ודייני בית הדין הרבני יבחנו האם קיימת עילת גירושין מובהקת. במידה ואין כזו, ינסו להוביל את השניים להליך שלום בית, שבו תקבע תקופת ביניים, שבה בני הזוג ינסו לגשר על הפערים ביניהם בעזרת חוזה המסדיר התנהגות, שהוא הסכם שלום בית. במידה והליך זה לא יצלח, הם ימשיכו בהליך הגירושין, אשר יכול לכלול שלבי הוכחות, על מנת להוכיח עילת גירושין.

עילות הגירושין המנויות בהלכה היהודית הינן: בגידה, מעשה כיעור, עקרות, מום או מחלה ואי קיום יחסי מין בעקבות מחלה. ברגע שתהיה עילת גירושין, הבעל יצטרך לתת גט לאשתו, זאת בעזרת טקס שבו הוא לכאורה משחרר את העול מהחזקת האישה בבעלותו. אז, יומר קלף הגט, לפסק דין הצהרתי, המכיר בגירושי השניים במוסדות ממשלתיים בישראל.

מהי חלוקת רכוש:

לאחר פירוד של בני הזוג, הם יצטרכו להגיע להסדר בדבר הרכוש אשר היה קיים לשניים ושעליו הסתמכו. ככלל, ובמידה ולשניים לא קיים הסכם ממון המסדיר את חלוקת הרכוש בעת פרידה, יופנו השניים לחקיקה הישראלית, המסדירה חלוקת רכוש כמצב של ברירת מחדל, שהיא על פי חוק יחסי ממון, התשל”ג–1973 (להלן: “חוק יחסי ממון”), אשר חל על זוגות שנישאו לאחר 1974. לפני כן, חלה עליהם חזקת השיתוף ובעיקרה, חלוקת הרכוש שווה בשווה, בעקבות הכוונה ליצירת חיי שיתוף. על פי חוק יחסי ממון, החלוקה תעשה על פי הסדר איזון משאבים, שבו מחשבים את כלל הרכוש של בני הזוג ומחלקים על פי נטל העיסוק של כל אחד מהצדדים, בצורה שוויונית. לרוב, הדבר יעשה על ידי אנשי מקצוע המכונים אקטוארים.

אלו סוגי רכוש מחולקים במהלך חלוקת הרכוש:

הרכוש שיחולק במסגרת חלוקת הרכוש לאחר גירושין, הינו ככלל, רכושם המשותף של בני הזוג. על פי הגדרת חוק יחסי ממון, מדובר ב”כלל הרכוש המשותף, לרבות זכויות עתידיות לפנסיה, פיצויי פרישה, קרנות השתלמות, קופות תגמולים וחסכונות”. כלומר, לא רק נכסים מוחשיים, אלא גם נכסים רוחניים. עם זאת, ישנם נכסים שלא נלקחים בחשבון כחלק מהסדר איזון משאבים, לדוגמא: קצבת זקנה, קצבת אלמנות, רכוש שאחד מבני הזוג קיבל בירושה במהלך חיי הנישואין, רכוש שהיה שייך לאחד מבני הזוג לפני הנישואין, קצבת נכות שמשולמת לאחד מבני הזוג ועוד.

לסיכום:

חלוקת רכוש בין בני זוג מתגרשים, מצריכה היוועצות עם אנשי מקצוע, שכן מדובר בנכסים משמעותיים, ולכן כל החלטה שתתקבל – תהיה בעלת משמעות לטווח ארוך. מומלץ להסתייע בעורך דין לענייני משפחה, אשר יוכל לייצג את רצונותיו של הפונה במהלך הדיונים בעניין חלוקת רכוש, ובכלל בהליך הגירושין הכולל.

עוד מהבלוג של hayalaw

תצוגה מקדימה

נישואים אזרחיים - האומנם?

הדין אישי במדינת ישראל מושתת על ההלכה היהודית הקדומה. מכאן, שהליך הנישואין וכן הליך הגירושין, מושתתים על הדין הדתי. ברור כי ההלכה היהודית פונה ליהודים בלבד, ולכן, היא תחול אך ורק על יהודים. לטקס הנישואין ישנה משמעות רבה,...

תגובות

פורסם לפני 8 months
תצוגה מקדימה

משמורת והסדרי ראיה

הילדים שלנו הם בעצם אנחנו – הם הדבר היקר ביותר שיש לנו ואנו נעשה הכל כדי שיהיה להם טוב וכדי להעניק להם בית חם ואוהב. כתוצאה מכך, במסגרת הליך גירושין, החלק הקשה ביותר הוא הליך קביעת המשמורת והסדרי הראיה של הילדים, שכן זהו...

תגובות

פורסם לפני 7 months
תצוגה מקדימה

גישור גירושין

קיצה של מערכת יחסים ממוסדת כמו נישואין, מעלה קשיים נפשיים רבים, שאליהם מתלווה הליך משפטי סבוך, ברובו מחלוקות וסכסוכים בין בני הזוג, המעמיקים את הקרע ויוצרים רחשי רקע המקשים על ניהול ההליך המרכזי ואף פוגעים בו . לאור כל...

תגובות

פורסם לפני 6 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה