הבלוג של hayalaw

hayalaw

עדכונים:

פוסטים: 10

החל מספטמבר 2018

אפוטרופוס - מהי המשמעות?

אם נבחן מבחינה משפטית את משמעות המונח אפוטרופוס, נראה כי מדובר באדם האחראי על אדם אחר. אך כדי להבין את הגדרת המונח אפוטרופוס, עלינו תחילה להבין, כי כל אדם הוא אדון לעצמו, מבחינת החובות והזכויות המשפטיות שלו.

הכלל הוא, כי כל אדם כשיר לעמוד לדין, כל אדם כשיר לערוך הסכמים, וכל אדם כשיר לקחת על עצמו התחייבויות כספיות. למעשה, מצב זה מגדיר את ברירת המחדל. אך במאמר זה, נדון בהגדרת המונח אפוטרופוס, המייצג את אותם אנשים שעליהם חלה אחריות כלשהי, בין אם משפטית ובין אם לא, על אדם אחר.

יוער כי מאמר זה הינו מאמר תוכן בלבד ולכן אין לראותו כתחליף לייעוץ משפטי עם עורך דין מומחה בתחום דיני המשפחה. כל זאת נעשה ונכתב עבורכם/ן, קוראים וקוראות:

אחריות אפוטרופוס:

אפוטרופוס הוא אדם שמתמנה לנהל את ענייניו של אדם אחר, אשר לא יכול לדאוג לצרכיו היומיומיים או לפעולותיו. מחמת רגישות הנושא, והרגישות הנדרשת מאפוטרופוס שמתמנה לשמש כאמון על אדם אחר, הרי שעל אפוטרופוס מוטל מגוון רחב של חובות, כמו למשל: חובת תום הלב, וכן הייצוג ההולם את האינטרסים של החסוי. חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ”ב-1962 (להלן: “חוק הכשרות”), מגדיר כי כל אדם אחראי על עצמו ויש לו זכויות וחובות. עם זאת, סעיף 2 לחוק עומד על כך שכל אדם יכול לבצע פעילות משפטית כזו או אחרת, אלא אם יכולתו הוגבלה או נשללה, בשל סיבה מסוימת באמצעות פסק דין.

למעשה, המונח אפוטרופוס רלוונטי לא רק במקרה של מינוי מטעם בית המשפט, אלא גם בעניינם של קטינים, שכן חוק הכשרות קובע כי אדם שגילו טרם עבר את גיל 18, הוא קטין. יש לכך השלכות והגבלות המוגדרות בחוק הכשרות. לדוגמא, בכל פעולה משפטית שמעוניין לבצע קטין, עליו לקבל אישור הסכמה מאפוטרופוס, וכן על אותו אפוטרופוס, להיות זה שמבצע בשמו את הפעולה המשפטית. בדרך כלל, הוריו של הקטין ישמשו אפוטרופוסים טבעיים, אלא שישנם מקרים חריגים שבהם הוריו של הקטין לא ישמשו כאפוטרופוס, ואילו אפוטרופוס יהיה מי שבית המשפט יגדיר ככזה.

לעומת זאת, מי שמלאו לו 18, נחשב בתור בגיר אשר כשיר לכלל החובות והזכויות המשפטיות. בהתאמה, גם כשרותם של קטינים היא מוגבלת יחסית לבגירים. ישנם מספר דוגמאות להגבלת הכשירות, שעליהן נדון בהמשך.

מיהו אפוטרופוס להלכה ולמעשה?

כאמור, אפוטרופוס הינו אדם המקבל אחריות על אדם אחר. האחריות משתקפת בכל היבטי החיים ולמעשה מדובר באחריות גדולה וכבדת משקל, המונחת על כתפיו של האפוטרופוס. נחדד כי האפוטרופוס הוא למעשה בעל הסמכות, והוא גם האדם שבו החסוי תלוי. לכן, תפקידו של האפוטרופוס הוא תפקיד מהותי ומשמעותי ביותר. לאפוטרופוס יש אחריות לנזקים שייגרמו לחסוי, וכן מוטלת עליו החובה למסור דיווחים.

ישנם מקרים שבהם בית המשפט ימנה אפוטרופוס לאדם או לקטין, מסיבות כאלו ואחרות. אך יובהר כי לא בקלות יטיל בית המשפט אחריות על אדם מסוים ויקבע כי הוא האפוטרופוס, בשל האחריות הכבדה המונחת על כתפי האפוטרופוס. הכלל הוא כי ההורים הם האפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם, לפי סעיף 14 לחוק הכשרות. בין היתר, תפקיד ההורים כלפי ילדיהם, הוא לדאוג לצרכיהם, לבריאותם, לחינוכם ועוד. לעומת זאת, על הילדים, מוטלת החובה לציית להוריהם ולכבדם, בהתאם לסעיף 16 לחוק הכשרות, למשל. אלא שחוק הכשרות מתייחס גם לאותם מקרים שבהם מתעורר צורך למנות אפוטרופוס, נוכל לראות זאת בסעיף 33 לחוק הכשרות, המגדיר שורת מקרים שבהם יתעורר צורך למנות אפוטרופוס.

ככלל, אפוטרופוס ימונה במקרה שבו שני הוריו של קטין נפטרו, שכן אז יש למצוא לקטין משפחה חדשה או אדם אחר. בדרך כלל יהיה זה קרוב משפחה של הקטין, אשר ידאג לגידולו וטיפולו. כמו כן, אפוטרופוס ימונה על ידי בית המשפט, במקרה שבו אדם הוכרז בתור פסול דין, דהיינו: בנסיבות שבהן אדם לא יכול לדאוג לצרכיו, בשל מצב נפשי או מצב פיזי קשה וחריג.

סוף דבר:

דיני האפוטרופסות הם בבחינת דיני נפשות. התעסקות בתחום כה מורכב, המושתת על אחריות גדולה מאוד, מחייבת הבנה, רגישות וניסיון. מצד אחד, נוכל לראות כי מינוי אפוטרופוס פוגע בזכות הבסיסית של האדם, אך מצד שני, המינוי הינו נחוץ, על מנת לסייע לאלו שאינם יכולים לסייע לעצמם. בשל העובדה שאפוטרופסות היא נושא מורכב, אזי בכל בעיה המתעוררת בנושא המצריך אפוטרופוס, מומלץ להיוועץ תחילה עם עורך דין מומחה בדיני המשפחה והאפוטרופסות.

עוד מהבלוג של hayalaw

תצוגה מקדימה

נישואים אזרחיים - האומנם?

הדין אישי במדינת ישראל מושתת על ההלכה היהודית הקדומה. מכאן, שהליך הנישואין וכן הליך הגירושין, מושתתים על הדין הדתי. ברור כי ההלכה היהודית פונה ליהודים בלבד, ולכן, היא תחול אך ורק על יהודים. לטקס הנישואין ישנה משמעות רבה,...

תגובות

פורסם לפני 8 months
תצוגה מקדימה

משמורת והסדרי ראיה

הילדים שלנו הם בעצם אנחנו – הם הדבר היקר ביותר שיש לנו ואנו נעשה הכל כדי שיהיה להם טוב וכדי להעניק להם בית חם ואוהב. כתוצאה מכך, במסגרת הליך גירושין, החלק הקשה ביותר הוא הליך קביעת המשמורת והסדרי הראיה של הילדים, שכן זהו...

תגובות

פורסם לפני 6 months
תצוגה מקדימה

גישור גירושין

קיצה של מערכת יחסים ממוסדת כמו נישואין, מעלה קשיים נפשיים רבים, שאליהם מתלווה הליך משפטי סבוך, ברובו מחלוקות וסכסוכים בין בני הזוג, המעמיקים את הקרע ויוצרים רחשי רקע המקשים על ניהול ההליך המרכזי ואף פוגעים בו . לאור כל...

תגובות

פורסם לפני 6 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה