הבלוג של חיה מאור

חלומות בריאים

חיה. את עצמי, את החיים, את כל החלומות הבריאים. כנה, לעיתים עד כאב. כואבת ללא סוף אבל עם הרבה יותר תקווה.

עדכונים:

פוסטים: 28

החל מספטמבר 2012

בכל מקום אפשרי חוזרים על ההצעה לגשת לקלפיות נגישות גם ללא הצדקה רפואית, העיקר לשכנע את הציבור להצביע. האם המטרה מקדשת את האמצעים?

17/09/2019

אני אישה נכה, מוגבלת בניידות. תשע שנים שאני כזו ועדיין קצת מוזר לי לומר את זה לזרים ולהסביר מה זה אומר.

בימים האחרונים אני שוב נתקלת בקושי הזה, מהמקום שלי שבו אני מתעקשת להשמיע קול של רבים שלא יכולים או מסוגלים – א.נשים עם מחלות כרוניות, מתמודדי בריאות הנפש, עניים “אמיתיים” או כאלה שמקבלים עשרה שקלים מעל ההגדרה של קו העוני כדי להוציאם מהסטטיסטיקה ועוד ועוד.

חלק מהתכנים שלי נוגעים בנגישות והנגשה ובקושי שכרוך במגבלות שלי, ועל העובדה שבארץ יש שני מצבי נגישות- הולך או מתגלגל עם כיסא גלגלים. הבוקר שלי התחיל מוקדם ונפתח בדיון שהעלה בי מחשבות ותהיות, ואני מצרפת לכאן את מה שכתבתי בחצי דקה על מסך הטלפון. אני לא מצפה לתשובות, אבל אני מקווה שתקראו ותעצרו שנייה לחשוב על השאלות שלי ועל איך אתם רוצים לנהוג.

צילום: תמרי גת

אמביוולנטיות, קוים לדמותה:
אני נלחמת ומתרגזת נורא בכל פעם שעולה סיפור על חוסר הנגשה או הנגשה מטומטמת (לא תאמינו כמה כאלה יש). מנסה להסביר למה שירותי נכים הם לנכים, מה משמעותה של מדרגת עשרה סנטימטרים לכל מי שהולך על יותר משתי רגליים או בלעדיהן. כבר כמה ימים שהפיד שלי מוצף באמירה “אז לכו לקלפי נגישה” כפתרון לכל מי שלא הספיק לשנות את כתובתו או למי שרחוק לו מכל סיבה אחרת.
העיקר, כולם אומרים, לכו להצביע!

אז מצד אחד כן, כל קול קובע וצריך לעשות הכל כדי לשכנע ולהוציא אנשים מהבית. מצד שני-קלפיות נגישות הן לנכים. למי שלא יכול לעלות קומה או לרדת שלוש מדרגות בכניסה לקלפי שלו, למי שלא יכול לקחת מונית לקלפי שלו, למי שזקוק לעזרה מאחורי הפרגוד. הצבעה בקלפי נגישה היא הצבעה במעטפות כפולות, ומחייבת חתימה על תצהיר משפטי מחייב. כך שבעצם הצבעה בקלפי נגישה עלולה להקשות על מי שצריך אותה (בעיקר בזמן המתנה אבל לא רק). והיא גם עברה על החוק. ככה פשוט.

האם הרצון לתקן, לשנות את המצב בארץ ולהעלות לשלטון אנשים שאין כלפיהם כל כך הרבה חשדות פלילים, האם הרצון לפעול כחוק ולשמר את הדמוקרטיה שלנו מצדיקים עברה על החוק?

בכל מקום בו אני רואה “אז לכו לקלפי נגישה” אני קצת מתכווצת. כי אני רוצה לראות אחוזי הצבעה גדלים. אני רוצה לראות את החוק בפעולה. אני רוצה לחיות במדינה בה מנהיגים לא מוכנים לעבור על החוק כדי לשמור על הכסא שלהם ושהאזרח ילך קיבינימט. אני רוצה להישאר תמימה ואופטימית ולהאמין בהליך החוקי. ואני רוצה להישאר נאמנה לעצמי ולערכים שלי, ולהמשיך להשמיע קול, כזה שיפגע כך או אחרת בעצם ההמלצה לעבור על החוק.

תוהה ומתלבטת, בידיעה שאין כאן תשובות פשוטות. נורא רוצה לסיים ב”העיקר שתצביעו”- אבל לא בלי להוסיף - ”בצורה חוקית!!”

עוד מהבלוג של חיה מאור

על גוף, על נפש-על גופנפש

אלו המלווים אותי במסע שלי יודעים שכשאני נסערת, כאובה, מוצפת רגש ומטולטלת כולי אני מתישבת מול המסך ומתחילה להקליד. היום אני כל אלו ועוד קצת, אבל הצלחתי לשכנע את עצמי לא לשבת ולשפוך אל המסך את כל מה שבוער בי ברגע שנכנסתי...

תגובות

פורסם לפני 11 months
תצוגה מקדימה

על הניסים ועל החיים

לילה, שקט, כולם ישנים. רק פוליאנה וחתוליה מסתובבים בבית עירניים לחלוטין, הם מחפשים אוכל ותשומת לב, אני מחפשת קצת שינה ומנוחה. אבל יש תקופות של נידנודי שינה, יש תקופות של כאב וחולשה כל כך רבים שבצורה פרדוקסלית משהו מונעות...

תגובות

פורסם לפני 10 months

משתמטת

כמעט 20 שנה שלא דיברתי על חווית הכמעט גיוס שלי. כתבתי עלייה די מזמן ושמרתי בצד, לכשירגיש לי נכון, והרגע הגיע כשקראתי פוסט על סיפור דומה שונה. גם החברות הכי טובות שלי מעולם לא שמעו את הסיפור המלא. פרט לאמא שלי, שהייתה שם מחוץ...

תגובות

פורסם לפני 10 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה