הבלוג של Haya Tamar Harpaz

haya_tamar

חברת מרכז ליכוד, שותפה במשרד עורכי הדין קדוש, הר-פז ושות'

עדכונים:

פוסטים: 2

החל מאוגוסט 2014

הבחירות האלה , עומדות בסימן עיסוק רב בנושא המגדרי, אולי אפילו ביתר עוצמה מבחירות קודמות. במפלגות עצמן מושקע מאמץ ניכר להבליט את החשיבות שהם מיחסים לנושא, כחלון בהשקת קמפיין הבחירות שלו ענד תג שהיה רשום עליו “כולנו נשים” ומפלגת “יש עתיד ” עשתה קמפיין עם גברים חשופים, שמנו את פעילות המפלגה למען מעמד האשה ובהמשך הכינה גם מה שהיא מכנה “מצע נשים” ואילו שלי יחימוביץ’ כתבה בפרופיל הפייסבוק שלה “אנחנו המפלגה הגדולה היחידה שיש בה עוצמה נשית כזאת, ייצוג כזה לנשים, ומחויבות אידיאולוגית ומעשית לשוויון בין המינים. ” כפי הנראה יש פה  עקיצה לליכוד. שבאופן מסורתי, מתאמץ פחות לשלב את הנושא המגדרי בקמפיין שלו ומותקף מדי כל מערכת בחירות על העדר שריון מספק לנשים ברשימה ועולה השאלה, האם באמת יש הצדקה לנפנוף של מפלגות השמאל מול מפלגת הליכוד, כאילו הוא מחויב פחות לענייני שוויון מגדרי?

ראשית, בהחלט יתכן שכן, אין אף מפלגה שממקסמת את כל הנושאים במידה שווה, המפלגות השונות, שמות את הדגשים במקומות שונים וכשהאזרח בא לבחור , הוא יודע שאין אף מפלגה שמציעה לו את הכול. בסופו של דבר הוא יצביע למפלגה שסך כל מרכיביה הוא זה שהכי קרוב לסדר העדיפויות שלו.

אבל מעבר לזה, האם הליכוד, אכן צריך להתנצל שאין לו הקף שריוני נשים, או הקף חקיקה מגדרית כמו בשמאל? האם תמיד כשמוטחת בו האשמה כזאת בתקופת הבחירות הוא צריך לנוע מרגל לרגל באי נוחות , לכחכח בגרונו ולהתחיל להצטדק, או שהוא יכול לעמוד מאחורי בחירה שאולי הוא כן בצע, אפילו באופן לא מודע, ולומר, נכון, קבענו את כמות השריונים שקבענו, בצענו את הקף החקיקה המגדרית שבצענו וזו רמת תשומת הלב שבחרנו להקדיש לנושא הזה, מהסבה הפשוטה שיש לנו נושאים נוספים על הפרק ואנחנו מעוניינים להקדיש תשומת לב גם להם.

האם הגישה הזו בהכרח כ”כ פסולה?  ניקח למשל את נושא החקיקה. הכנסת האחרונה שברה שיאים בכל מה שקשור להצעות חוק בנושא מעמד האישה. חלק מהן היה לטובה, אבל חלק לא מבוטל היה בבחינת טחינת מים ובזבוז מיותר של כספי ציבור. הנה כמה דוגמאות: ” קורבנות להטרדות מיניות במקום העבודה יזכו לקצבה קבועה מהביטוח הלאומי. (עלות אדירה למשלם המיסים); נשים שסבלו מבעיות רפואיות עקב הטרדה בעבודה יהיו זכאיות לגמלה בגין תאונת עבודה (הצעה מיותרת, נוהל קיים כבר); 50,000 ₪ פיצויים מהמעסיק למתלוננת על הטרדה מינית ללא הוכחת נזק (עלויות אדירות על המעסיק, עלול לגרום לחוסר רצון להעסיק נשים) ;  מתן זכות לאישה להתפרנס מהעסק של הגרוש עוד פרק זמן לאחר הגרושים ובכלל זה גם זכות להתערב בניהול העסק (אויש, נו באמת) ; ניתוח מגדרי של התקציב (האם ניתן באמת לבודד בתקציב רק סקטור אחד ואם כן אז למה לא ניתוח עדתי? ניתוח דתי? ניתוח גילאי? אין לזה סוף)

לנו אין כל קושי שרק הנשים ברשימה ייצגו את המסרים שלנו בזירה הציבורית“  קובעת שלי יחימוביץ’ בפוסט שבפרופיל שלה, אבל, יתכן שלנו בליכוד בהחלט יש. אין לנו, כמובן, בעיה עם זה שנשים יציגו את המסרים שלנו, אבל יש לנו בהחלט בעיה עם זה שרק נשים יציגו את המסרים שלנו. כי בתפיסה העצמית שלנו, אנחנו בליכוד לא ניצבים מגדר מול מגדר, אלא חיים ופועלים, נשים וגברים במשותף, בתוך מפלגה אחת. דברים מהסוג שהעלתה יחימוביץ, אפילו כאמירה בלבד , לא מתאימים לנו, כי הם מעבירים את המסר, כאילו בשביל לתת מקום לנשים, צריך במידה כזו, או אחרת, למחוק את הגברים.

מהסיבה הזו, גם לא אימצנו את הקף שריוני נשים שבמפלגת העבודה (2 נשים בכל עשירייה), כי שריון מוגזם לנשים, הופך משלב מסוים להיות הדרת גברים.

להיות מפלגה ימנית זה לא אומר שכל יישום השקפת עולמנו מסתכם סביב שאלות ביטחוניות. אנחנו באמת ניגשים לדברים אחרת, גם כשמדובר בשאלות חברתיות. כתנועה לאומית חשוב לנו לתקן, אבל חשוב לנו, גם לעשות את זה, בצורה שתשמור על סך כל המרכיבים, שממנו עשוי “הביחד” ולכן , למרות שגם בימין יש מי שמנסה להתווכח עם זה, זה לא במקרה שגילויי הפמיניזם הראדיקלי ושריוני הנשים הגורפים מגיעים דווקא מהצד השמאלי של המפה.

השאלה היא האם אנחנו באמת צריכים להתנצל על זה כל הזמן, או שאולי דווקא אנחנו יכולים להציג לשמאל כמה שאלות הבהרה. כמו, האם בתקופתנו כשיש כבר נשים שעמדו בראש מפלגות ומספר מכובד של ח”כיות הגיעו למקומות ריאליים ברשימות שלהן ללא צורך בשריון,  עדיין יש מקום לעיסוק כזה אובססיבי בשריון נשים, שעלול להיות כרוך במחירים כמו קידום מועמדות בינוניות, פגיעה ברעיון הדמוקרטי וטיפוח עסקנות מגדרית?

עוד מהבלוג של Haya Tamar Harpaz

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה